Strona główna » 1989-2022 Tinka’s Boy

1989-2022 Tinka’s Boy

W wieku 33 lat odszedł znakomity sportowiec i reproduktor, ogier Tinka’s Boy.

Kasztanowaty Tinka’s Boy KWPN miał bardzo oryginalne pochodzenie. Jego ojcem był Zuidpool. Syn holsztyńskiego ogiera Amor, pochodzącego z rodu założonego przez trakeńskiego ogiera Dampfross, od klaczy Olga – będącej efektem skojarzenia ogiera pełnej krwi angielskiej i klaczy gelders. Matką Tinka’s Boy, była klacz zarejestrowana w księdze KWPN – Esprit, córka znakomitego francuskiego ogiera Zeus, pochodzącego po angloarabskim Arlequin – tym samym, który dał użytego w Polsce og. Kwartet. Matka Esprit – Urloffine była po trakeńskim ogierze Orlof, reprezentującym ród wspomnainego Dampfrossa.
Poza ogierem Tinka’s Boy, Esprit dała też sprawdzoną do poziomu 150 cm klacz Vantiels Esprit (Baloubet du Rouet), matkę uznanego ogiera i skoczka 160 cm – Carrera VDL.

Tinka’s Boy szybko okazał się koniem obdarzonym talentem skokowym. Przez osiem lat swojej międzynarodowej kariery wygrał około 2 mln euro, zdobywając drużynowy srebrny medal IO Sydney 2000 i zwyciężając w finale Pucharu Świata (Göteborg 2001), Grand Prix Aachen (2004) czy w GP w hali Olympia w Londynie. Wszystkie te sukcesy odnosił pod reprezentantem Szwajcarii – Markusem Fuchsem, prywatnie stryjem Mistrza Europy z 2019 roku – Martina Fuchsa.

Potomstwo

Liczne sukcesy sportowe sprawiły, że Tinka’s Boy był dość szeroko używany również w hodowli. Portal Hippomundo wyliczył, że w sporcie startuje blisko 500 jego potomków, w tym 71 na poziomie 145 cm i wyżej. Wśród nich wyróżnia się Tinka’s Serenade, która wygrywała konkursy na zawodach rangi 5* (Billy Twomey).

Tinka’s Boy ma kilkunastu uznanych synów. W hodowli znakomicie sprawdza się również jego córka Heroine de Muze, matka konia 160 cm i uznanego ogiera – Levis de Muze (Elvis Ter Putte).

W Polsce najbardziej znanym potomkiem ogiera Tinka’s Boy jest klacz Tokajer 8 (od Axina/Acord II), która startowała z powdzeniem do poziomu 145 cm, zdobywając m.in. drużynowy, brązowy medal Mistrzostw Europy Dzieci.

Juliana Suska & Tokajer 8

© Eurobreeding.com, fot. Haras Belgineux (Tinka’s Boy), Oliwia Chmielewska (Tokajer)

eurobreeding

Back to top