Strona główna » 1993-2023 Stakkato

1993-2023 Stakkato

W wieku okrągłych 30 lat odszedł hanowerski Stakkato.

Mierzący zaledwie 163 cm zrostu okazał się przełomowym dla skokowej hodowli nie tylko w Hanowerze, ale również w całej Europie. Stakkato (Spartan x Pygmalion) hod. August Meyer przyszedł na świat wiosną 1993 roku. Reprezentował on ród trakeńskiego ogiera Dampfross – z dokładnie tego samego pochodził także inny znakomity skoczek i reproduktor Tinka’s Boy. „Gen skakania” był w rodzinie Stakkato bardzo silny, jego pełna siostra wykorzystana w hodowli pozostawiła cztery konie sprawdzone w międzynarodowym sporcie, w tym dwa na poziomie 1.60 m.

Sam Stakkato również z powodzeniem startował w konkurencji skoków przez przeszkody. Przez lata występował pod Evą Bitter. Ukoronowaniem jego sukcesów sportowych i hodowlanych było przyznanie mu tytułu Ogiera Hanowerskiego Roku 2007.

Eva Bitter & Stakkato, fot. archiwum Landgestut Celle

Potomstwo

Wpływ Stakkato na hodowlę koni skokowych jest niezaprzeczalny. Dość powiedzieć, że w rankingu reproduktorów skokowych uplasował się on w pierwszej setce (53. miejsce). W zestawieniu towarzyszą mu aż trzej synowie Stakkato Gold (27.), Stakkatol (55.) oraz Ukato (93.). W innym rankingu, ojców najlepiej zarabiających koni (Hippomundo), wspomniany Stakkato Gold zajmuje 5. miejsce.

Bezcenna krew Stakkato pozostaje dostępna w największych europejskich stacjach ogierów. Jego wnuk Solid Gold Z, syn Stakkato Gold doskonały skoczek jest oferowany przez Zangersheide, wspomniany Stakkatol pozostaje w ofercie Deckstation Schockemöhle, a inny wnuk Stakkato – Stargos (VDL Stud) regularnie wygrywa konkursy dla młodych ogierów w Holandii.

Stakkato słynął z silnego przekazywania niemal perfekcyjnej techniki skoku, a zwłaszcza bliskiej ideału pracy przednich kończyn.

Solid Gold Z to nie tylko utalentowny skoczek, ale również świetny reproduktor, fot. Oliwia Chmielewska

Warte wspomnienia są również Stolzenberg i Satisfaction, które zaznaczyły się w hodowli niemieckiej. Pierwszy to ojciec m.in. wałacha Hello Shelby, który wygrywał konkursy 5* z cyklu Longines Global Champions Tour w Paryżu i St. Tropez.

W polskiej hodowli przez kilka sezonów był czynny jego syn Stakkato Top (od klaczy po Graf Top). W sezonie 2023 będzie dostępny dla polskich hodowców wnuk Stakkato – Sacred Eye Sunrise Z (Stakkatol), który rok temu wywalczył tytuł Czempiona trzylatków AES Stallion Grading 2022. Uznane ogiery z matki po Stakkato: Manchester Red Wine i U2 pozostają w rękach stajni Verso La Natura i Adamus Equestrian.

Omawiając potomstwo ogiera Stakkato w Polsce warto wymienić również córkę Stakkato Gold – Stakkato Lazar, która po bardzo udanych startach w sezonie 2022 uzyskała powołanie do seniorskiej kadry narodowej (jeździec: Tomasz Miśkiewicz). Hodowcą klaczy jest Edmund Lazarewicz.

Mrożone nasienie Stakkato pozostaje dostępne m.in. w SO Celle. Więcej informacji TUTAJ.

Sacred Eye Sunrise Z, wnuk Stakkato dostępny dla polskich hodowców, fot. Oliwia Chmielewska

© Eurobreeding.com, zdjęcie główne Stakkato, fot. ze zbiorów Celle

eurobreeding

Back to top