Strona główna » 1995-2023 Numero Uno

1995-2023 Numero Uno

Dziś wieczorem holenderska stajnia Wiemselbach poinformowała o odejściu znakomitego reproduktora skokowego, ogiera Numero Uno (Libero H x Lord Calando) hod. M. van Deursen, który w kwietniu br obchodził 28. urodziny.

Rodowód

Choć formalnie zarejestrowany w księdze KWPN, miał holsztyńskie korzenie. Jego ojciec, znakomity sportowiec Libero H, to reprezentant rodu ogiera Ladykiller xx. Wykorzystany w hodowli Libero H dał m.in. drużynowego Mistrza Świata z Kentucky, og. Lambrasco. Libero H zapewnił stacji De Wiemselbach nie tylko sławę, ale również silną pozycję na hodowlanym rynku. Matka Numero Uno – Jolanda to natomiast córka ogiera Lord Calando, półbrata Carthago.

Rodzina żeńska Numero Uno – holsztyńska 429 sprowadziła na świat takie uznane ogiery jak Aldato i Dutch Capitol oraz wspaniałego sportowca, wałacha Monaco, obecnie podstawowego konia reprezentanta Holandii, Harriego Smoldersa. 

Kariera sportowa

Numero Uno jako trzyletni został zakwalifikowany do hodowli i przeszedł próbę dzielności w Ermelo. Na testach otrzymał świetne noty za elementy skokowe – 9,0 pkt za odbicie, 8,5 pkt za możliwości i 8,5 pkt za przydatność do konkurencji skoków. Komisja oceniła go jako konia chętnego do pracy, cechującego się zbalansowanym, elastycznym galopem i szybkim odbiciem na skoku. 

W latach 2004-2006 Numero Uno startował na arenie międzynarodowej. Wielokrotnie wysoko plasując się w konkursach szybkości na poziomie 135-145 cm.

Kariera hodowlana

Przez lata kariery hodowlanej, w samej tylko księdze KWPN zarejestrowano ponad 2600 sztuk potomstwa Numero Uno. Licencją tej holenderskiej księgi mogło się pochwalić 12 jego synów, a 480 klaczy uzyskało wpis do księgi głównej, z czego 130 uzyskało tytuł „Elite”. Ogier do końca swoich dni cieszył się znakomitym zdrowiem, jeszcze w tym roku w wieku 28-lat (!) pozostawał czynny w hodowli.

Potomstwo Numero Uno dziedziczyło po ojcu wspaniały, nowoczesny i elegancki typ, bardzo dobry ruch technikę skoku i waleczność. Wg Hippomundo 124 potomków (!) Numero startowało w konkursach 1.60 m i wyższych. Polscy kibice zapewne doskonale kojarzą jego znakomitą córkę, Badorette, która wielokrotnie wygrywała konkursy zaliczane do Longines Ranking.

Najlepszym synem ogiera Numero Uno jest bezwzględnie Van Gogh (od matki po Bernstein), sam z sukcesami startujący w międzynarodowych konkursach poziomu 1.60 m ostatnie zwycięstwo w karierze odniósł w Finale Średniej Rundy podczas zawodów CSI4*-W Cavaliada Poznań 2018.

Potomstwo ogiera Van Gogh z sukcesami startuje na arenie międzynarodowej zarówno w skokach jak i ujeżdżeniu. Ogier pozostaje aktywny w hodowli, tak jak swój znakomity ojciec stacjonuje w Wiemselbach.

Van Gogh po udanej karierze sportowej obecnie zajmuje boks czołowego w Wiemselbach, fot. Oliwia Chmielewska

Z matki po Numero Uno pochodzi natomiast inny niezwykle obiecujący reproduktor i wspaniały sportowiec – Hernandez TN (Kannan x Numero Uno).

© Eurobreeding.com, fot. Wiemselbach

eurobreeding

Back to top