Strona główna » 2000-2021 Tjungske

2000-2021 Tjungske

W wieku 21 lat na wiecznie zielone pastwiska pogalopował zasłużony reproduktor, holenderski ogier Tjungske KWPN (Carthago x Julio Mariner xx).

Wyhodowany przez Jana Greve, Tjungske był synem olimpijskiego Carthago i klaczy O.K. Wiggy po Julio Mariner xx. Wywodził się on od znakomitej klaczy Twiggy, na którą 2×2 była zinbredowana jego babka, Kwiggy. Twiggy dała dwa uznane ogiery, w tym og. Creool, który był ojcem matki użytego w Polsce ogiera Widam (Guidam). Była też babką Madisona, innego reproduktora użytego w polskiej hodowli.

Niezwykły rodowód i ponadprzeciętny talent skokowy – nienaganna technika i refleks sprawiły, że został dość szeroko użyty w swojej ojczyźnie. Do Polski Tjungske trafił dzięki Antoniemu Dahlke.

Obok holsztyńskiego ogiera Cougar (Melloni Horses). Tjungske był jedynym licencjonowanym synem Carthago stacjonującym w Polsce.

Potomstwo

Wykorzystany w hodowli holenderskiej Tjungske pozostawił m.in. startującego na poziomie 160 cm wałacha D.Carolus (Jonathan McCrea) oraz znane ze startów w Polsce (poziom krajowych konkursów GP) wałachy Avalanche (Dawid Rakoczy) i Boogie Woogie (Marcin Matelski).

W Polsce Tjungske był wykorzystywany zarówno w hodowli prywatnej jak i państwowej. Ze stanówek w stadninach państwowych w Racocie, Dobrzyniewie i Rzecznej urodziły się m.in. z powodzeniem startujący w meksykańskich barwach na poziomie 145-150 cm Cherry Boy, dwa uznane ogiery Erotyk i Alan (wszystkie trzy hodowli SK Racot), Macho (SK Dobrzyniewo) – tegoroczny brązowy medalista MPMK w skokach przez przeszkody w kategorii 6-latków i podwójny medalista (srebrny i złoty) MPMK w WKKW – Safran (SK Rzeczna).

Macho & Andrea Kreutzer, MPMK Łąck 2021

Safran & Paweł Spisak, MPMK Strzegom 2020

© Eurobreeding.com, fot. archiwum Stacji Watermolen (jeśli nie podpisano inaczej)

eurobreeding

Back to top