Strona główna » 2004-2023 Conthargos

2004-2023 Conthargos

W wieku 19 lat na wiecznie zielone pastwiska pogalopował popularny reproduktor skokowy Conthargos.

Conthargos obok Diarado był jednym z najpopularniejszych ogierów skokowych w kolekcji Deckstation Schockemöhle. Wyhodowany w Gestut Lewitz, Conthargos był synem ogiera Converter (Contender x Silvio), który dobrze sobie radził w konkursach dla młodych koni. Matka Conthargosa, zarejestrowana w księdze Zangersheide Cajandra Z (Carthago x Latus I) pochodziła po olimpijskim Carthago, który w hodowli zasłynął nie tylko jako ojciec wybitnych ogierów (Cicero Z, Mylord Carthago, Cartani, Colman), ale również znakomitych klaczy. Córki Carthago zasłynęły w hodowli dając wiele wspaniałych ogierów jak Emerald, Comthago, Hardrock Z czy Harley VDL.

Cajandra Z użyta w hodowli dała m.in. sprawdzoną do poziomu 1.55 m klacz Afrika (Converter) będącą pełną siostrą Conthargosa.

Kariera sportowa

Kariera sportowa ogiera Conthargos była niestety krótka. W wieku 4 lat ogier zwyciężył w Czempionacie w Dobrock, uzyskując notę marzeń 9,5 pkt. Niestety dalszy rozwój kariery zatrzymała kontuzja.

Conthargos, fot. Deckstation Schockemöhle

Potomstwo

Pierwsze potomstwo ogiera Conthargos przyszło na świat w 2008 roku. Szybko okazało się, że ogier przekazuje nie tylko nowoczesny typ i atletyczną budowę, ale również talent skokowy.

Dzięki wynikom swojego potomstwa w 2022 roku Conthargos zdołał uplasować się w pierwszej „30” rankingu reproduktorów skokowych WBFSH. Najlepiej punktującym potomkiem w sezonie 2022 była klacz Pia Contra, 8. w konkursie PŚ w Fort Worth i 2. w Grand Prix CSI2* Coapexpan.

Synem ogeira Conthargos jest również Conthinder, na którym liczne sukcesy w konkursach międzynarodowych odnosi reprezentant Polski Andrzej Opłatek.

W 2014 roku Conthalou (Conthargos x Balou du Rouet) wywalczył tytuł zwycięzcy skokowego (OS) licencji Związku Oldenburskiego.

Równie obiecująco pod względem hodowlanym zapowiadają się córki ogiera Conthargos. Jedna z nich Conthina PS to matka spektakularnego Chaccothage Blue PS (Chacco-Blue), szóstego konia Bundeschampionatu 2022 i zdobywcy tytułu Hauptprämie Sieger 2022.

Conthargos był bardzo popularny również wśród polskich hodowców. W 2022 roku jego syn hodowli pp. Olszewskich wywalczył tytuł II Wiceczempiona Ogierków podczas V Czempionatu źrebiąt holsztyńskich w Polsce.

Conthalou, fot. Deckstation Schockemohle

Conther Grom (Conthargos x Elvis Ter Putte) hod. Państwa Olszewskich, fot. Oliwia Chmielewska
Chaccithage Blue PS (Chacco-Blue x Conthargos), fot. Oliwia Chmielewska

© Eurobreeding.com

eurobreeding

Back to top