Strona główna » 2006-2022 Cassilio

2006-2022 Cassilio

W nocy z soboty na niedzielę, w wieku 16 lat odszedł znakomity sportowiec i sprawdzony reproduktor, ogier Cassilio (Cassini I x Heraldik xx).

Ten niezwykle cenny reproduktor został sprowadzony do Polski przez rodzinę Wechta i pozostawał jej własnością aż do jego śmierci.

Rodowód

Cassilio pochodził po legendarnym ogierze Cassini I, który sam startował z powodzeniem w międzynarodowych konkursach 160 i pozostawił takie znakomite reproduktory jak Eurocommerce Berlin (oryg. Caspar), Cumano, Cabrio van de Heffinck, Carambole, Candillo czy Casiro I. Cassini I sprawdzał się również jako ojciec matek. Z matki po Cassini I pochodzą takie ogiery jak Dominator Z, La Calidad czy Vingino.

Matka Cassilio, M-Heraldika xx była córką epokowego dla hodowli koni sportowych, zwłaszcza WKKW, ogiera pełnej krwi angielskiej Heraldik xx. To ojciec takich znakomitych koni jak Mistrz Europy 2013 Halunke FBW czy podwójny, drużynowy złoty medalista IO FRH Butts Abraxxas.

Holsztyńska rodzina 2666 wydała na świat takie gwiazdy sportu jak wałach Cantaro, który z powodzeniem startował w konkursach 155-160 cm. Z tej samej linii pochodziły również uznane ogiery Carolus I i Carolus II. Ten drugi to ojciec matki znakomitego skoczka, Grandorado TN.

Kariera sportowa

Cassilio rozpoczynał karierę od startów w konkursach dla młodych koni. Dwukrotnie wywalczył złoty medal Mistrzostw Polski Młodych Koni w konkurencji skoków. Potem wielokrotnie plasował się w czołówce, startując łącznie w blisko 100 konkursach międzynarodowych. Był m.in. 2 w konkursie 145 cm podczas CSI2*-W w Budapeszcie i wygrał konkurs European Youngster Cup 145 cm w Bratysławie.

Kariera hodowlana

Ogier Cassilio był bardzo popularny wśród polskich hodowców. Przemawiał za nim nie tylko interesujący rodowód, kariera sportowa, ale również to, że mocno przekazywał talent skokowy, niemal seryjnie produkując znakomite konie zarówno do skoków jak i WKKW. W 2020 jego syn Alo Silio P trafił w ręce Marlona Modolo Zanotelli.

Cassilio świetnie łączył się zwłaszcza z klaczami pełnej krwi angielskiej. Użyty w SK Widzów na klaczy Szata xx/Alywar xx dał Sasilio, Wicemistrza skokowych MPMK. W Stadninie Koni Moszna, pozostawił najlepszego źrebaka „zaawansowanego w krew” Wechta Equestrian Foal Show 2022, ogierka Khassilio M. Z wcześniejszej stanówki w Mosznej pochodzi również Mistrzyni Polski Młodych Koni w WKKW, klacz Green Light M. Cassilio w ostatnim czasie stacjonował w Stadninie Koni Racot i miał pozostać tam na kolejny sezon. W ostatnim czasie zachwycał formą i witalnością, 23 lipca błyszczał podczas pokazu ogierów w Racocie.

Przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca po operacji uwięźnięcia jelit w worku mosznowym. To ogromny cios dla polskiej hodowli i niewątpliwie wielka strata dla stacji prowadzonej przez Wechta Equestrian.

Sasilio (Cassilio x Alywar xx) hod. SK Widzów, najlepszy 6-letni koń polskiej hodowli, SCPMK Olsza 2020

Khassilio M (Cassilio x Rhodesian Winner xx) hod. SK Moszna

© Eurobreeding.com, fot. Oliwia Chmielewska

eurobreeding

Back to top