Strona główna » 2008-2021 Glock’s Zonik

2008-2021 Glock’s Zonik

Kilka dni temu świat obiegła smutna wiadomość o śmierci dresażowego ogiera Glock’s Zonik który musiał zostać poddany eutanazji w wieku zaledwie 13 lat.

Kariera sportowa

Ten wyhodowany przez Linette Jaeger przedstawiciel księgi DWB, piął się na szczyt już od momentu otrzymania rodzimej licencji hodowlanej w 2011 r., gdzie wyróżniony został premią. Następnie na trzecim miejscu ukończył próbę dzielności w duńskim Vilhelmsborg, a w październiku 2012 r., został Mistrzem Danii Młodych Koni w Odense. Dwa miesiące później nabył go austriacki przedsiębiorca, producent broni Gaston Glock i tym samym Zonik wpadł w sportowe objęcia takich gwiazd światowego dresażu jak Edward Gal i Hans Peter Minderhoud. Sukcesy potoczyły się lawinowo, a imponujące zwycięstwo (78%) siedmiolatkiem w małej rundzie w 's-Hertogenbosch, było swoistym preludium do poważnych występów, na czele ze zwycięstwami w Pucharach Narodów, konkursach Grand Prix i GP Freestyle, czy wreszcie drużynowym srebrnym medalem Mistrzostw Europy, udziałem w finale Pucharu Świata oraz startem w Światowych Igrzyskach Jeździeckich.

Edward Gal (NED) & Glock’s Zonik

Syn duńskiej ziemi

Ojcem og. Zonik był charyzmatyczny Blue Hors Zack (Rousseau x Jazz), Grand Prix klasy koń ujeżdżeniowy, gwiazda duńskiej stacji Blue Hors, zadomowiony na dobre w DWB, Holsztynie, Hanowerze, KWPN, Westfalii, Oldenburgu i Nadrenii. Zonik, obok og. Sezuan, był bez wątpienia najbardziej utytułowanym jego synem. Matka, kl. Romanik (Romanov x Blue Hors Don Schufro), oprócz og. Zonik dała jego pełną siostrę, kl. Straight Horse Zackonik, startującą na poziomie GP, oraz uznanego og. My Blue Hors Santiano (po Sezuan). Co ciekawe, pierwsze sześć matek og. Zonik to klacze duńskiej hodowli, na przestrzeni lat umiejętnie „przyprawione” ogierami KWPN, oldenburskimi i hanowerskimi.Zonik posiada w swoim dorobku hodowlanym ponad dwudziestu uznanych synów m.in. Zodiak MDM, Mauro Turfhorst, Zum Gluck, Zenon VDL, Zonik One, Ladignac, L.A. Zonik L, Zonik’s Donnerhall PS etc. 

Będący „na szczycie” Glock’s Zonik doznał niedawno kontuzji. W celu jej wyleczenia został przewieziony do najlepszej niemieckiej kliniki ortopedycznej. Operacja przebiegła pomyślnie, niestety w trakcie wybudzania ogier złamał obie zadnie nogi i konieczne było jego uśpienie.

Tekst: eurobreeding.com, fot. Oliwia Chmielewska
Na zdjęciu Edward Gal & Glock’s Zonik w konkursie PŚ w 's-Hertogenbosch wiosną 2018 roku

eurobreeding

Back to top