Strona główna » 2008-2024 Dallas VDL

2008-2024 Dallas VDL

Smutna wiadomość napłynęła z Francji. Podczas trwającego w weekend wydarzenia hodowlanego doszło do nieszczęśliwego wypadku. W jego następstwie uśpiony został 16-letni Dallas VDL BWP (Douglas x Heartbreaker) hod. Fam. F. Kenis. Był to jeden z najlepszych reproduktorów holenderskiej VDL Stud, skoczek poziomu 1. 60m.

Wyhodowany w Belgii ogier miał niezwykle interesujące pochodzenie. Jego ojcem był szeroko użyty w hodowli holenderskiej Douglas, a matką klacz Wonder A.S. Klacz ta dała również wielką nadzieję olimpijską VDL Stud, ogiera Grand Slam VDL. Wonder A.S. to również półsiostra klaczy Feline (Quatro Z), na której z powodzeniem w międzynarodowych konkursach startuje Damian Ostręga.

Ten nowoczesny, chwytający za oko wnuk Darco, na początku swojej kariery zaliczył test 70-dniowy w Adelheidsdorf, gdzie uzyskał wysokie noty, zwłaszcza za skoki. Już wtedy zwrócił na siebie uwagę fachowców. Sportowy szlif nadał mu firmowy jeździec VDL Stud, Jur Vrieling.

Choć ogier nie był nigdy numerem jeden tego znakomitego, holenderskiego jeźdźca. Duet Vrieling – Dallas VDL zwyciężał m.in. w Oslo, Falsterbo, Arezzo, Londynie i wielokrotnie plasował się w ścisłej czołówce w Aachen, Paryżu, Oldenburgu, Amsterdamie, Helsinkach czy Stuttgarcie. Para często gościła w Polsce. Kibice z pewnością pamiętają jej trzecie miejsce w konkursie 1.45 m zaliczanym do światowego rankingu podczas Cavaliady Poznań 2019. Ogier dwukrotnie wygrywał również konkursy potęgi skoku.

Kariera hodowlana

Sukcesy sportowe przełożyły się na popularność wśród hodowców. Użyty został na niemal całym świecie, a do jego najlepszych potomków należą: Dacantos (1.50m), Garadice Shore (1.60m), Iggy Pop (1.55m), Inpulss (1.60m), Irvington VDL (1.50m), Ivaludine (1.50m), Osiris FZ (1.45m), Shanroe Barney (1.45m). Wśród potomstwa ogiera znajdują się finaliści Mistrzostw Świata Młodych Koni w Lanaken i medaliści Mistrzostw Holandii młodych koni. W Polsce sięgnął po niego m.in. Hubert Szurik, kojarząc go z klaczą Nevilla S, spokrewnioną z wybitnym sportowo ogierem Nevados S.

W sezonie 2024 boks czołowego w Zangersheide zajmuje jego wnuk Dacantos Boy.

Dallas VDL posiadał licencję Hann, KWPN, OS, SF oraz Zangersheide. Więcej informacji o ogierze Dallas VDL.

Dallas VDL

© Eurobreeding.com, fot. Oliwia Chmielewska

eurobreeding

Back to top