Strona główna » Carambole oficjalnie żegna się ze sportem

Carambole oficjalnie żegna się ze sportem

Dziewiętnastoletni Carambole (Cassini I x Concerto II) w weekend został oficjalnie pożegnany. Ceremonia miała miejsce podczas międzynarodowych zawodów Jumping Amsterdam.

Carambole urodził się w hodowli rodziny Ritters. Z tej samej pochodziła też m.in. wspaniała Classic Touch, złota medalistka IO Barcelona 1992 (Ludger Beerbaum). Ojciec ogiera Carambole, Cassini I stał się legendą już za życia. Nie tylko znakomicie spisywał się w sporcie, ale dał wiele utalentowanego skokowo potomstwa. Jego synowie Eurocommerce Berlin (oryginalnie Caspar), Cumano, Cabrio van de Heffinck wygrywali na największych jeździeckich arenach.

Matka, Normandie IV pochodziła po ogierze Concerto II (Contender), a jej matka czyli babka Carambole, po ogierze pełnej krwi Sir Shostakovich. Czwarta matka to babka skutecznego Quisandro, którego polscy kibice mogą pamiętać ze znakomitego występu podczas Grand Prix CSI2* Baltica Tour 2019, w którym wywalczył drugie miejsce. Z holsztyńskiej rodziny oznaczonej numerem 1094, którą reprezentuje Carambole, pochodzą też takie konie jak Quick Fire czy Darc de Lux.

Kariera sportowa

Jako młody koń Carambole nie uzyskał aprobaty komisji holsztyńskiej. Po selekcji trafił do Medingen, do znanej stacji Klosterhof Medingen. Tutaj po raz pierwszy zobaczył go Jan Greve, któremu koń bardzo się spodobał. W ten sposób Carambole trafił do Holandii, w której pozostaje do dziś.

Carambole był aktywny w międzynarodowym sporcie przez dziesięć sezonów. W tym czasie wystąpił m.in. w Mistrzostwach Europy i dwukrotnie w Finale Pucharu Narodów (FEI Nations Cup Final). Lista jego sukcesów jest długa, a najcenniejsze z nich to 1. miejsce Grand Prix  CSI3* Knokke, 1. Grand Prix CSI4* Amsterdam i wreszcie 1. miejsce z drużyną holenderską FEI Nations Cup Barcelona 2021. W Barcelonie Carambole nie zrobił żadnej zrzutki, miał jedynie pechowy błąd na rowie z wodą. Był to jego ostatni występ w karierze.

O karierze Carambole w emocjonalnym materiale filmowym opowiadają Jan Greve, Willem Greve (jeździec), Daniel Görbing (luzak). Film z angielskimi napisami można obejrzeć poniżej.

Carambole w hodowli

Oprócz znakomitej kariery sportowej Carambole może być interesujący dla hodowców z wielu innych powodów. To jeden z ostatnich wielkich synów ogiera Cassini I, cechujący się znakomitym charakterem, dzielnością i bardzo dobrym refleksem na odbiciu, co jak tłumaczy Jan Greve odróżnia konia dobrego od bardzo dobrego.

Pierwsze potomstwo ogiera Carambole znakomicie spisuje się w najpoważniejszych konkursach sportowych. W tej chwili już 28 jego potomków startuje w międzynarodowym sporcie na poziomie 1.50 m i wyższym. Wyróżniającym się jest z pewnością Hello Senator – brązowy medalista MŚMK Lanaken w kategorii koni 7-letnich, 2. w Rolex Grand Prix CSI5* Genewa i 8. w Grand Prix CSI5* Doha.

Koniec kariery sportowej ogiera Carambole oznacza jego większą dostępność dla hodowców koni skokowych. Jego nasienie oferuje w tej chwili stacja Watermolen i Team Nijhof. Cena stanówki w sezonie 2023 to 1600 euro.

Carambole, fot. ze zbiorów Team Nijhof

© Eurobreeding.com, fot. Łukasz Kowalski/FEI, zdjęcie tytułowe pochodzi z FEI Nations Cup Final 2021

eurobreeding

Back to top