Strona główna » Casall. Urodziny holsztyńskiego Króla

Casall. Urodziny holsztyńskiego Króla

Dokładnie 25 lat temu, 13 kwietnia 1999 roku, urodził się Casall (Caretino x Lavall I). Ogier, którego sława wybiega daleko poza rodzimy Holsztyn, a jego wkład w rozwój sportu jeździeckiego i hodowlę jest nie do przecenienia. 

Wyhodowany przez Wilfrieda Thomanna, Casall, przedstawiciel holsztyńskiej rodziny 890, po raz pierwszy przed szeroką publicznością zaprezentował się na körungu holsztyńskim w 2001 r. w Neumuenster. Licencję oczywiście otrzymał, jednak zdaniem komisji nie zasłużył na premię. To zaszczytne wyróżnienie przypadło wówczas 7 ogierom (uznano 30). Z perspektywy czasu premiowana siódemka nie odegrała w sporcie szczególnie istotnej roli, choć trzeba podkreślić, że Quite Capitol (Quidam de Revel x Capitano) i Lavito (Lavaletto x Carthago) doszły do poziomu 1.55m, Casario II (Caretino x Leonid), do poziomu 1.50m, a zwycięzca licencji, Lake Bid (Lansing x Cascavelle) startował na poziomie 1.45m.
Najgłośniejszymi z całej stawki okazali się jednak “trzej muszkieterowie”, których ominęły premie, a którzy, jak się później okazało, “szybowali” na wysokości 1.60m. Mowa o Cefalo (Caretino x Laurin), Livello (Limbus x Ahorn Z) i naszym czcigodnym solenizancie.

Gwiazda sportu…

Casall talent potwierdził w 2002 r. w Adelheidsdorf podczas testu 70-dniowego, uzyskując w indeksie skokowym ocenę 138,11 (druga lokata). Jednak prawdziwy przełom nastąpił w momencie, kiedy w wieku 5 lat wziął go pod swoje skrzydła topowy jeździec Rolf-Göran Bengtsson. To był prawdziwy przełom. Przez cały owocny czas startów w tzw “dużym sporcie”, Casall należał bezsprzecznie do najlepszych koni na świecie. Na taką opinię ciężko sobie zapracował. Sukcesy pary Rolf-Göran Bengtsson/Casall mogłyby być tematem osobnego opracowania. Zatem ograniczmy się do tych najistotniejszych. W tym miejscu warto przypomnieć, że na międzynarodowych arenach Casall występował z dwoma sufiksami. Najpierw „la Silla”, później „Ask”.

Największe sportowe sukcesy ogiera Casall to: drużynowy brąz dla ekipy szwedzkiej na Mistrzostwach Europy w Herning (2013), (czwarte miejsce w klasyfikacji indywidualnej), czwarte miejsce indywidualnie i tytuł najlepszego konia przesiadanego finału w Światowych Igrzyskach Jeździeckich w Caen (2014), w latach 2011-2017 wygrana w aż dziesięciu konkursach rozegranych w ramach Global Champions Tour. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej w 2014, trzecie miejsce w tejże klasyfikacji w 2015. oraz zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w 2016). Trzeba koniecznie dodać, że Casall i jego szwedzki jeździec byli uczestnikami Igrzysk Olimpijskich w Londynie (2012). Nie wiadomo jak potoczyłyby się ich olimpijskie losy gdyby nie kontuzja, która wyeliminowała Casall’a tuż przed finałem.
Ze sportem pożegnał się w iście królewskim stylu, wygrywając, w wieku 18 lat (sic!), Grand Prix podczas zawodów Longines Global Champions Tour w Hamburgu (2017).

Casall Ask Caen 2004
Casall & Rolf Goran Bengtsson, WEG Caen 2014

…gwiazda hodowli

Kariera hodowlana og. Casall nigdy nie kłóciła się z karierą sportową. Do dziś ogier dał około 3000 potomków. W roli ojca sprawdza się tak jak w sporcie – czyli wybitnie. Pod egidą Związku Holsztyńskiego, którego jest własnością, zdobył uznanie i szacunek hodowców z całego świata. W związkowej stacji w Elmshorn panuje niepodzielnie.

Trudno się temu dziwić patrząc na jakość jego potomstwa, takiego jak m.in.: Chesall Zimequest (1.60m, Simon Delestre), Casello (1.65m, Ludger Beerbaum), Caracas (1.65m, Jos Verlooy), Casall (1.60m, Ali Wolff), Cita (1.70m, Daniel Coyle), Austria 2 (1.65m, Kent Farrington), H&M Chilli Willi (1.65m, Nicola Philippaerts), Caillou 24 (1.60m, Karl Cook), Casallo Z (1.60m, Piergorgio Bucci), Callas (12.60m, McLain Ward), Cristallo A LM (1.60m, Philippe Rozier), Ariso (1.60m, Jordan Coyle), Oak Grove’s Carlyle (1.60m, Daniel Coyle), Cochello (1.60m, Piergorgio Bucci), Chat Botte E.D (1.60m, Billy Twomey), Wunschkind 19 (1.65m, Eric van der Vleuten), Istanbull vh Ooievaarshof (1.65m, Abdelkebir Ouaddar), Cinca 3 (1.65m, Daniel Meech), Carlito’s Way 6 (1.65m, Rodrigo Pessoa), Chichester 3 (1.65m, Alonso Valdez Prado), Cordial (1.60m, Denis Lynch), Classic Touch DH (1.60m, Thibeau Spits), Chaka Chaka 3 (1.55m, Janne Friederike Meyer-Zimmermann).

Łącznie w konkursach 1.45m i wyższych startowało lub startuje 344 potomków ogiera Casall. Z tego 142 konie wystartowały przynajmniej raz w konkursie na poziomie 1.60m lub wyższym.

230 uznanych synów og. Casall, to doskonała wizytówka ojca i potwierdzenie popularnego powiedzenia, że w hodowli koni wyczynowych nie ma przypadków. Przykładem licencjonowanych synów ogiera Casall są:

 • Cascadello I, wice zwycięzca licencji holsztyńskiej w 2011 r., sprzedany na policencyjnej aukcji za rekordową sumę 600 tys. euro. Koń poziomu 1.50m (Dirk Ahlmann), ojciec og. Charleston, zwycięzcy licencji holsztyńskiej w 2016 r. Najmłodszy ogier sklasyfikowany w TOP25 rankingu reproduktorów WBFSH za rok 2023.
 • Alicante, koń poziomu 1.60m (Dayro Arroyave), uznany w KWPN i SF.
 • Casallco, koń poziomu 1.60m (Philip Rueping), ojciec 14 uznanych ogierów.
 • Chopin VA, koń poziomu 1.60m (Mathilda Karlsson), ojciec og. Chinchero, wice zwycięzcy licencji holsztyńskiej w 2019 r, sprzedanego na policencyjnej aukcji za 400 tys. euro. 
 • Chezarro, licencjonowany w Holsztynie w  2018 r., duża nadzieja Związku Holsztyńskiego, aktualnie koń poziomu 1.30m (Jayke Josina Junge).
 • Connor, bliskie pokrewieństwo z wybitnym Corrado. Ojciec m.in. wysoko premiowanego podczas licencji holsztyńskiej og. Coruscant oraz skoczka poziomu 1.60m, Conner Jei (Martin Fuchs).

Jego synowie dwukrotnie zwyciężyli podczas licencji holsztyńskiej: Casaltino w 2013, a Cadilo w 2018 r.

W Polsce szeroko zostali użyci dwaj synowie Casall’a sprowadzeni do kraju przez rodzinę pp. Wechta: Calvano i Cassiopeia. Obaj także zostali pozytywnie sprawdzeni w sporcie. Cassiopeia, to obok Chepettano jeden z podstawowych koni Maksymiliana Wechty.

Ale Casall to nie tylko ojciec świetnych ogierów. W roli ojca wybornych córek czuje się równie znakomicie. Aż 90 holsztyńskich córek Casall’a wyróżniono premią państwową, a 7 sięgnęło po zwycięstwo w Elitestutenschau w Elmshorn, gdzie gromadzi się najlepszy materiał żeński Holsztynu. Zwycięska siódemka to:

 • Vontessa VA (zwycięstwo w 2008) 
 • Akimba (2011)
 • Cascada I (2013), zakupiona do Polski przez Melloni Horses zaraz po ogłoszeniu werdyktu, co było wydarzeniem bezprecedensowym. Jedna z najlepszych klaczy w całej historii tej prestiżowej imprezy.
 • Graziella BB (2017)
 • Indira VI (2019)
 • La Perla (2021)
 • N-Quinta (2023)

Rodzące się dziś źrebięta po Casall są pieśnią przyszłości. Być może kiedyś podbiją parkury lub okażą się hodowlanym katalizatorem, na miarę swojego wielkiego ojca. Tymczasem Casall niezmiennie zachwyca witalnością, znakomitym zdrowiem i nadal jest czynny w hodowli.

100 lat Casall!

Cascadello I
Cascadello I, fot. Hengststation Dirk Ahlmann

Cascada Casall
Cascada, własność Melloni Horses

***

Więcej informacji o ogierze Casall TUTAJ.

© Eurobreeding.com, fot. archiwum Holsteiner Verband

eurobreeding

Back to top