Strona główna » Cavalier Russe Z z tytułem BWP Young Stallion Award

Cavalier Russe Z z tytułem BWP Young Stallion Award

Belgijska księga BWP co roku przyznaje jednemu młodemu ogierowi wyróżnienie „BWP Young Stallion Award”. W poprzednich latach nagrodę otrzymywały Ermitage Kalone, O’Neil van’t Eigenlo, oraz Nixon van’t Meulenhof. Wszystkie robią dziś międzynarodowe kariery. W tym roku do tego grona dołączył 5-letni Cavalier Russe Z (Casall x Nabab de Reve) hod. Sergei Nabatnikov.

Cavalier to ogier w średnich ramach, dynamiczny, obdarzony świetnym galopem i niemal perfekcyjną techniką skoku. W pierwszych startach pod jeźdźcem Cavalier Russe Z prezentuje również jezdność i chęć do pracy z człowiekiem. Jak podkreśla jego jeździec, Koen Vereecke ogier jest bardzo inteligentny, szybko się uczy i bardzo nie lubi robić błędów. W sezonie 2022 w BWP zarejestrowano 68 źrebiąt po ogierze Cavalier Russe Z.

Interesujący jest również rodowód laureata tegorocznego tytułu. Jego ojcem jest holsztyńska gwiazda ogier Casall (Caretino x Lavall I). Casall startował w międzynarodowym sporcie do 18 roku życia i do dziś mimo 24 lat na karku wciąż pracuje pod siodłem. Przez lata kariery ogier wygrał 14 międzynarodowych konkursów Grand Prix, wywalczył drużynowy brązowy medal Mistrzostw Europy, był również czwarty w Mistrzostwach Świata gdzie został ogłoszony najlepszym koniem konkursu finałowego.

Również linia żeńska ogiera Cavalier Russe jest bardzo interesująca. Jego matką jest znakomita klacz sportowa Valentina van’t Heike BWP (Nabab de Reve x Lys de Darmen), na której przez kilka sezonów z powodzeniem startował Jos Lansink. Valentina startowała w IO Londyn, Mistrzostwach Świata w Kentucky, gdzie wywalczyła brąz z drużyną belgijską, oraz w Mistrzostwach Europy. Łącznie Valentina ma na swoim koncie 100 międzynarodowych startów.

Potomstwo klaczy robi furorę na aukcjach. Jesienią 2022 roku na Zangersheide Quality Auction nabywca z polski kupił jej córkę klaczkę Camilla JL Z za 200 000 euro. W Zangersheide stacjonuje również jej syn – Epleaser van’t Heike.

Valentina van’t Heike

© Eurobreeding.com, fot. Stal de Muze

eurobreeding

Back to top