Strona główna » De Wiemselbach – królestwo Numero Uno

De Wiemselbach – królestwo Numero Uno

We wschodniej części Holandii, tuż przy niemieckiej granicy działa stajnia sportowa i międzynarodowa stacja ogierów De Wiemselbach, w której swoją sportową emeryturę spędza znakomity ogier Numero Uno.

Stacja ogierów założona przez Hansa Horna, a prowadzona dziś przez jego syna – Daana to sprawnie działające przedsiębiorstwo. Na 9 hektarach mieści się wszystko co jest niezbędne do treningu koni sportowych: przestronna, jasna hala, padoki dla ogierów, dwa place zewnętrzne, specjalny, kręty tor do galopowania oraz ogromna, trawiasta kwatera króla stajni, ogiera Numero Uno (Libero H x Lord Calando) hod. M. van Deurzen.

Królestwo Numero Uno

Urodzony 25 kwietnia 1995 roku Numero Uno, choć formalnie zarejestrowany w księdze KWPN, ma holsztyński rodowód. Jego ojciec, znakomity sportowiec Libero H, to reprezentant rodu ogiera Ladykiller xx. Wykorzystany w hodowli Libero H dał m.in. drużynowego Mistrza Świata z Kentucky, og. Lambrasco. Libero H zapewnił stacji De Wiemselbach nie tylko sławę, ale również silną pozycję na hodowlanym rynku. Matka Numero Uno – Jolanda to córka ogiera Lord Calando, półbrata Carthago i klaczy Feinschnitt po Ahorn. Rodzina żeńska Numero Uno – holsztyńska 429 sprowadziła na świat takie uznane ogiery jak Aldato i Dutch Capitol oraz wspaniałego sportowca, wałacha Monaco, obecnie podstawowego konia reprezentanta Holandii, Harriego Smoldersa.

Numero Uno jako trzyletni został zakwalifikowany do hodowli i przeszedł próbę dzielności w Ermelo. Na testach otrzymał świetne noty za elementy skokowe – 9,0 pkt za odbicie, 8,5 pkt za możliwości i 8,5 pkt za przydatność do konkurencji skoków. Komisja oceniła go jako konia chętnego do pracy, cechującego się zbalansowanym, elastycznym galopem i szybkim odbiciem na skoku.

W latach 2004-2006 Numero Uno startował na arenie międzynarodowej. Wielokrotnie wysoko plasując się w konkursach szybkości na poziomie 135-145 cm.

Potomstwo

Do dziś, tylko w samej Holandii przyszło na świat niemal 2600 potomków ogiera Numero Uno, a suma wygranych na parkurach przekroczyła 10 mln euro. Źrebięta po tym ogierze są bardzo wyrównane, w nowoczesnym, wierzchowym typie, przeważnie długonogie, ze świetnymi, dobrze osadzonymi i odpowiednio długimi szyjami. Konie po Numero Uno bywają „gorące” i trzeba brać to pod uwagę kojarząc z nim klacze.

W grupie potomstwa Numero Uno są takie konie klasy Grand Prix jak: Tamino (od matki po Farmer) – uczestnik IO Londyn 2012, siódmy koń Finału Pucharu Świata, Göteborg 2013, Tyson (od matki po Voltaire) – zwycięzca konkursu Pucharu Narodów CSIO5* St Gallen 2012 czy Van Gogh (od matki po Bernstein) – trzykrotny tryumfator konkursów Grand Prix rangi 5*. Ten ostatni, swoje ostatnie międzynarodowe zwycięstwo w karierze odniósł na Cavaliadzie w Poznaniu w 2018 roku. Wygrał wówczas zaliczany do rankingu światowego Finał Średniej Rundy.

W rankingu reproduktorów skokowych za rok 2021 Numero Uno zajmuje 19. miejsce, wyprzedzając takie reproduktory jak Comme Il Faut, Emerald, czy Ogano Sitte.

Numero Uno jest wciąż aktywny hodowlanie. W 2021 roku, w wieku 26 lat (!) pokrył około 70 klaczy. W sezonie 2022 De Wiemselbach oferuje jego świeże nasienie.

Marco Kutscher (GER) & Van Gogh (Numero Uno x Bernstein), Grand Prix LGCT Vienna Masters 2015

Potomstwo Numero Uno w Polsce

Również w Polsce potomstwo Numero Uno zaznaczyło swoją obecność. Sportowo najbardziej utytułowana wydaje się być Badorette (od matki po Nolisco), która wg portalu tylkoskoki.pl tylko do 2019 wygrała 15 konkursów na zawodach międzynarodowych (CSI). Obecnie klacz jest podstawowym koniem utalentowanej młodej amazonki, Aleksandry Kierznowskiej.

Leszek Gramza & Badorette

Niezwykłym dokonaniem może się pochwalić Durano W – wnuk Numero Uno, po stacjonującym niegdyś w Wiemselbach ogierze Vincenzo. Durano W, dosiadany przez Krzysztofa Praska, wygrał trzy złote medale Mistrzostw Polski Młodych Koni z rzędu. Wywalczył również dwa medale SCPMK.

Krzysztof Prasek & Durano W (Vincenzo x Placido) po zdobyciu trzeciego z rzędu złotego medalu MPMK,
obok stoi właściciel konia – Leszek Sasinowski

W polskiej hodowli był wykorzystywany m.in. holsztyński Number One (od matki po Corofino I), stanowiący własność Wechta Equestrian. Dziś w tej samej stacji jest aktywny syn Numer One i wnuk Numero Uno – Clear One. Number One z powodzeniem startuje w międzynarodowych konkursach zaliczanych do rankingu światowego.

Maksymilian Wechta & Number One (Numero Uno x Corofino I), Cavaliada Poznań 2018

Źrebięta po Numero Uno przychodziły na świat m.in. w Hodowli Koni Red Wine pp. Siergiej i w Stadninie Koni Kunowo p. Marty Roszkiewicz.

Młode i zdolne – przyszłość De Wiemselbach

De Wiemselbach, oprócz synów Numero Uno (Ustinov i Van Gogh), oferuje hodowcom sporą grupę młodych, dobrze się zapowiadających ogierów. Jednym z nich jest Wicezwycięzca licencji oldenburskiej (OS) z 2019 roku – Donthargos (Don Diarado x Conthargos). Czy któryś z młodych wilków będzie kiedyś gwiazdą na miarę Numero Uno?

Donthargos (Don Diarado x Conthargos)

Pokaz ogierów De Wiemslebach zaplanowano na 24 kwietnia.

© Eurobreeding.com, fot. Oliwia Chmielewska

Back to top