Strona główna » Diamant de Semilly 1991-2022

Diamant de Semilly 1991-2022

Wczoraj w wieku 31 lat odszedł legendarny ogier Diamant de Semilly.

Kariera sportowa

Diamant de Semilly (Le Tot de Semilly x Elf III) hod. Jules Mesnildrey, przyszedł na świat we Francji i został zarejestrowany w księdze Selle Francais. Jako źrebię nie miał łatwego życia, został bowiem osierocony przez matkę. Szybko okazało się jednak, że ma niezwykły talent do skoków, co udowodnił zdobywając drużynowy złoty medal WEG Jerez de la Frontera 2002 (jeździec: Eric Levallois), a rok później drużynowy srebrny medal Mistrzostw Europy.

Kariera hodowlana

Równie udanie jak w sporcie, Diamant sprawdzał się w hodowli. Uznały go największe związki hodowlane na świecie. Przez lata okupował czołowe miejsca w rankingu reproduktorów WBFSH (w tym za 2021 rok jest 2.), a jego potomkowie znakomicie spisywali się i wciąż spisują na światowych parkurach. Wśród najbardziej interesujących uznanych synów ogiera Diamant de Semilly należy wyróżnić te najbardziej popularne: Diarado (od klaczy po Corrado I), Dominator Z (od klaczy po Cassini I) czy Emerald (od klaczy po Carthago).

W Polsce byli aktywni tacy jego synowie jak Talent Charboniere (od klaczy po Papillon Rouge) czy Donovan Z (od klaczy po Turbud Quirinus). Podczas tegorocznego uznawania ogierów dla księgi AES w Polsce licencje uzyskali kolejni dwaj jego synowie: Contador AMG (od klaczy po Cornet Obolensky) i Diabolo Elle Diamante (od klaczy po Ogano Sitte).

Dominator Z, fot. Oliwia Chmielewska

© Eurobreeding.com, fot. Eurostallions (zdjęcie główne) i Oliwia Chmielewska

eurobreeding

Back to top