Strona główna » Edward Hanowerskim Ogierem Roku 2023

Edward Hanowerskim Ogierem Roku 2023

Perła z Celle wszechstronność ma zapisaną w genach. Karierę rozpoczął jako koń ujeżdżeniowy. Sukcesy wałacha King Edward sprawiły, że jeszcze baczniej przyjrzeli się rosłemu kasztanowi hodowcy koni skokowych. Dziś Edward to ustalona marka na rynku, czego najlepszym dowodem jest świeżo upieczony tytuł Hanowerskiego Ogiera Roku.

Wraz z posiadaniem tego elitarnego wyróżnienia, przyznawanego od 1992 roku, Edward dołączył do grona ogierów, które sławią imię Związku Hanowerskiego i mają realny wpływ na doskonalenie całej, szeroko pojętej hodowli koni sportowych. 

Przypomnijmy ich nazwy, ponieważ większość z nich odbiła się szerokim echem w sporcie i hodowli: Werther, Gralsritter, Argentan, Espri, World Cup, Don Juan, Weltmeyer, Eiger, For Pleasure, Drosselklang II, Warkant, Brentano II, Graf Grannus, Argentinus, Lauries Crusador xx (!), Stakkato, De Niro, Escudo I, Goldfever, Graf Top, Don Frederico, Londonderry, Breitling W, Stakkato Gold, Desperados FRH, Rotspon, Belissimo M, Stolzenberg, Forsyth FRH, Fidertanz i Perigueux.

18-letni obecnie Edward (Embassy I x Fabriano), którego hodowcą jest Hans-Heinrich Dittmer, dorastał w należącej do Celle, wychowalni ogierków w Hunnesruck. Próbę dzielności zdał w Adelheidsdorf z wynikiem 120,72 pkt za skoki i aż 142,93 pkt za ujeżdżenie. 

Z hodowlaną przepustką, którą otrzymał czterolatkiem, zajął boks reproduktora w Adelheidsdorf, a następnie, od 2010 roku, stacjonował w Ankum. Szybko zaskarbił sobie serca hodowców, którzy potrafili jego wszechstronne predyspozycje czytać jak z nut.

Następnie upomniał się o niego sport. I tak, po pierwszych szlifach nadanych przez Birte Senftleben, trafia w ręce Hansa-Petera Klausa, który dość szybko doprowadził go do pierwszych, poważniejszych sukcesów w ujeżdżeniu na poziomie zaawansowanym.

Rok później “ster przejęła” Charlott-Maria Schuermann. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W 2013 roku para wywalczyła drużynowe srebro podczas Mistrzostw Europy Młodych Jeźdźców we francuskim Compiegne.

Trzeba szczególnie podkreślić, że potomstwo ogiera Edward osiągnęło najwyższy poziom we wszystkich trzech podstawowych konkurencjach jeździeckich. Biorąc pod uwagę, że jest ojcem niewiele ponad 500 źrebiąt, ciśnie się na usta tylko jedno słowo: szacunek. 

Jego najbardziej rozpoznawalna wizytówka to doskonały skoczek King Edward (1.65m, Henrik von Eckermann), m.in. drużynowy złoty medalista Igrzysk Olimpijskich, Tokio 2021, podwójny Mistrz Świata, Herning 2022.

© Eurobreeding.com, fot. Hannoveraner Verband

eurobreeding

Back to top