Strona główna » Finał Pucharu Świata Omaha 2023: Sylwetki zwycięskich koni

Finał Pucharu Świata Omaha 2023: Sylwetki zwycięskich koni

Tuż przed świętami, w Omaha (USA) rozegrano finałowe rozgrywki Pucharu Świata w dwóch konkurencjach skokach przez przeszkody i ujeżdżeniu. Poniżej przybliżamy sylwetki koni, które wywalczyły miejsce na podium tych niezwykle prestiżowych zawodów.

Skoki przez przeszkody

King Edward

W przypadku tego konia można śmiało rzec, że „król jest tylko jeden”. Trzynastoletni w tej chwili King Edward BWP (Edward x Feo) hod. Wim Impens to jeden z najbardziej utytułowanych koni skokowych ostatnich sezonów. Drużynowy i indywidualny Mistrz Świata 2022 nie przestaje zachwycać i również w Omaha był nie do pokonania.

Ojcem wałacha King Edward jest stanowiący własność SO Celle ogier Edward, syn ogiera Embassy I i wnuk Escudo I, kontynuujący ród założony w Hanowerze przez zasłużonego Espri. Matka i babka wałacha King Edward choć zapisane w księdze BWP mają rodowody hanowerskie. Ojcem matki jest Feo (Wendekreis), a babki Garibaldi II. Troje rodzeństwa wałacha King Edward startuje z powodzeniem w konkursach skokowych do poziomu 1.40 m włącznie.

Do zwycięstwa w Finale Pucharu Świata King Edward został poprowadzony przez reprezentanta Szwecji, Henrika von Eckermanna.

Monaco

Holsztyński Monaco (Cassini II x Contender) hod. Ralf Lutje podobnie jak King Edward, od dłuższego czasu nie opuszcza czołówki rankingów koni skokowych. Ten nieduży koń to obecnie nr 1 w stajni Holendra Harriego Smoldersa. Jego ojciec Cassini II to pełny brat legendarnego Cassini I.

Matka Monaco użyta w hodowli dała też pełnego brata Monaco, wałacha Erroll Gobey, który startuje w międzynarodowych konkursach w konkurencji WKKW (4*). Monaco to drużynowy Wicemistrz Świata z Herning 2022.

Harrie Smolders (NED) & Monaco

Pepita Con Spita

Podobnie jak Monaco, również koń nr 3 finału skokowego, westfalska Pepita Con Spita (Con Spirit x Come On) hod. Christiane Humburg pochodzi z Niemiec. Zarówno ojciec jak i dziadek klaczy z powodzeniem startowały w konkursach 1.60 m. Półbratem klaczy Pepita Con Spita jest wałach Checker (Comme il faut), również odnoszący sukcesy na najwyższym międzynarodowym poziomie (Christian Kukuk).

Dla 26-letniej Hunter Holloway (USA), która na co dzień dosiada klaczy, trzecie miejsce w Finale Pucharu Świata 2022/2023 jest największym sukcesem w karierze.

Hunter Holloway (USA) & Pepita Con Spita

Ujeżdżenie

TSF Dalera BB

Zarejestrowana w księdze trakeńskiej, 16-letnia Dalera (Easy Game x Handryk)hod. Silke Fass pochodzi po znakomitym Easy Game, jest więc wnuczką ogiera Gribaldi, który w hodowli zasłynął m.in. dając ogiera Totilas.

Dalera ma na swoim koncie liczne sukcesy, m.in. złote medale IO Tokio 2020, ME Hagen 2021. W 2023 w Omaha Dalera broniła tytułu wywalczonego rok wcześniej w Lipsku. Do kolejnego zwycięstwa klacz poprowadziła reprezentantka Niemiec Jessica von Bredow-Werndl.

Jessica von Bredow-Werndl & Dalera

Blue Hors Zepter

Blue Hors Zepter (Blue Hors Zack x Wolkentanz II) hod. Bernhard Sieverding to reprezentant księg Oldenburskiej (OL). Jego ojcem jest doskonale znany Zack, ojciec choćby multimedalisty Mistrzostw Świata Młodych Koni, wałacha Sezuan, który jako młody koń był również z powodzeniem wykorzystywany w hodowli.

Zepter ma 15 lat i ma na swoim koncie 40 międzynarodowych startów, w tym trzy w finale PŚ. Rok temu w Lipsku prezentował go Patrik Kittel i para wywalczyła wspólnie 7. miejsce. Do sukcesu w Omaha wałacha Zepter poprowadziła reprezentantka Danii Nanna Skodborg Merrald. Wcześniej w 2023 para wygrała m.in. konkursy Grand Prix i Grand Prix Freestyle podczas CDI-W Neumunster.

Nanna Skodborg Merrald & Blue Hors Zepter

DSP Quantaz

Ogier DSP Quantaz (Quaterback x Hohenstein) hod. Kathrin Damm to bardzo utytułowany koń, który wg wyliczeń Hippomundo zarobił już ponad 300 tys. euro. Jego ojcem jest nieodżałowany Quaterback, a matką córka trakeńskiego ogiera Hohenstein.

DSP Quantaz ma na swoim koncie m.in. drużynowy brązowy medal Mistrzostw Świata 2022. Zarówno do sukcesu w Herning jak i w Omaha doprowadziła go reprezentantka Niemiec Isabell Werth.

Komplet wyników konkursów finałowych w Omaha można znaleźć TUTAJ.

Isabell Werth (GER) & DSP Quantaz

© Eurobreeding.com, fot. Richard Juilliart/FEI

eurobreeding

Back to top