Strona główna » Glasgow van 't Merelsnest oficjalnie żegna się ze sportem

Glasgow van 't Merelsnest oficjalnie żegna się ze sportem

W miniony weekend w Bears (Holandia) odbyło się oficjalne, sportowe pożegnanie ogiera Glasgow van 't Merelsnest. Od sezonu 2022 będzie on spełniał się wyłącznie jako reproduktor, stacjonując w VDL Stud.

Glasgow van’t Merelsnest (Nabab de Reve x Darco) hod. Walter Van Bunder – Stud Merelsnest, był w ostatnich latach jednym z filarów ekipy holenderskiej.

Ogier przyszedł na świat dzięki zastosowaniu techniki embriotransferu, ponieważ jego matka, klacz Wendeline van 't Merelsnest była użytkowana w sporcie. Holenderski zawodnik Marc van Dijk doprowadził ją do poziomu 150 cm. Wendeline to nie tylko córka legendarnego Darco, ale również pełna siostra dwukrotnej złotej medalistki igrzysk olimpijskich – Sapphire.

Wendeline najlepiej łączyła się z ogierem Nabab de Reve, dała z nim łącznie dwa uznane ogiery oraz trzy konie poziomu 150 cm i jednego 160 cm (Glasgow).

Belgijska rodzina żeńska, którą reprezentuje Glasgow – BWP 17 wydała na świat również takie konie sportowe jak Lapino, Qarco van ’t Merelsnest czy Vincenzo van ’t Merelsnest.

Glasgow van 't Merelsnest

Kariera sportowa

Najjaśniejszymi punktami kariery ogiera Glasgow van 't Merelsnest był zwycięski Finał Pucharu Narodów w Barcelonie (2017) oraz Światowe Igrzyska Jeździeckie w Tryon (2018), gdzie wraz z ekipą holenderską zajął 5. miejsce. Ponadto plasował się on w licznych, prestiżowych konkursach Grand Prix. Był trzeci w LGCT GP w Szanghaju (2019), czwarty w LGCT GP w Cannes (2018) i piąty w GP CSI5* Villach.

Kariera hodowlana

Mimo intensywnej kariery sportowej, Glasgow zdołał dochować się już grupy potomstwa, startującego z powodzeniem w międzynarodowych zawodach skokowych.

W Polsce Glasgow został użyty m.in. w hodowli SK Nad Wigrami, w Stadninie Red Wine pp. Siergiej, a także w SK Szurik gdzie pozostawił m.in. uznanego w AES ogiera Nottingham S (od Nestia S/Romualdo) oraz sprzedanego do Hof Sosath – Nottingham II S.

Sportowo, najbardziej znanym i utytułowanym potomkiem ogiera Glasgow van 't Merelsnest w Polsce jest klacz Daisy (od Dominga/Canturano), na której w konkursach zaliczanych do rankingu światowego startuje Małgorzata Ciszek-Lewicka.

Daisy (Glasgow van 't Merelsnest x Canturano) & Małgorzata Ciszek-Lewicka

Nottingham S (Glasgow van 't Merlesnest x Romualdo) hod. Hubert Szurik

***

Glasgow van 't Merelsnest BWP
ur. 2006
Nabab de Reve x Darco
Wzrost: 174 cm
Licencja: AES, HOLST, HANN, NRPS, SF, WESTF, PZHK
Cena nasienia: 1400 euro
Stacja: VDL Stud
W Polsce dostępny między innymi za pośrednictwem SK Nad Wigrami.

© Eurobreeding.com, fot. Oliwia Chmielewska

eurobreeding

Back to top