Strona główna » Hodowca koni w internecie. Cz. II Social Media

Hodowca koni w internecie. Cz. II Social Media

Social Media (media społecznościowe, SM) zrewolucjonizowały wirtualny świat do tego stopnia, że wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich codziennego życia. Stworzone z myślą o komunikacji i wymianie poglądów dziś służą wielu markom i organizacjom również jako narzędzia marketingowe i PR.

Czy muszę mieć konta na platformach społecznościowych?

To pytanie często się powtarza. Oczywiście istnienie w sieci społecznościowej nie jest żadnym przymusem i warunkiem do tego by rozwijać swoją markę. Warto jednak zdawać sobie sprawę co daje nam bycie w social mediach:

  • Media społecznościowe dla wielu, zwłaszcza młodych ludzi, to platformy służące komunikacji i poszukiwaniu informacji. Można więc śmiało stwierdzić, że Facebook czy Instagram to gotowe „bazy klientów”. Gdy rezygnujemy z posiadaniu kont w mediach społecznościowych możemy stracić dostęp do części z nich.
  • Wg raportu Digital 2022 Polska z mediów społecznościowych korzysta ponad 27 mln Polaków, co stanowi ponad 72% populacji. Ponad 17 mln naszych rodaków ma konto na platformie Facebook. Stanowi to 46,7% populacji.
  • Prowadzenie działalności hodowlanej, w której rodzące się źrebięta czy starsze konie są oferowane na sprzedaż bez posiadania kont w mediach społecznościowych/wizytówki w google czy tradycyjnej strony www znacząco utrudnia pozyskiwanie nowych klientów. Pozyskanie ich tzw. „pocztą pantoflową” jest oczywiście możliwe i będzie świetną opcją, ale zajmuje dużo czasu.
  • Rozpoznawalność naszej marki, o ile oferujemy produkt odpowiedniej jakości, będzie znacząco większa gdy dysponujemy odpowiednio prowadzonymi mediami społecznościowymi.
  • Platformy SM sprawiają, że nasza marka jest bardziej dostępna. Niektórzy klienci zdecydowanie wolą kontaktować się za pośrednictwem komunikatorów, niż tradycyjnie telefonicznie bądź mailowo.
  • Konsekwentne budowanie swojego wizerunku w social mediach pozwala nam „dać się poznać”, zaprezentować naszą wizję, pokazać naszą strategię, wartości z którymi się utożsamiamy

Jaka platforma będzie najlepsza dla mnie?

Najważniejsze to wybrać platformę, której obsługa nie przysparza nam kłopotów. Lepiej nie mieć profilu w danym medium niż mieć i w ogóle go nie prowadzić. Profile widmo kiepsko świadczą o naszej marce.

Ciężko wskazać, która platforma jest najlepsza. Najbardziej popularne w Polsce w 2022 były Facebook (36,9% wskazań ankietowanych), Messenger (14,7%) i Instagram (13,3%). Wyniki poniżej 10% osiągnęły Whatsapp (6,8% – najpopularniejszy w rankingu światowym) i TikTok (4,2%). To stety/niestety oznacza też, że w tych konkretnych mediach jest również dużo profili marek konkurencyjnych. Poniżej krótka charakterystyka trzech najpopularniejszych platform społecznościowych w Polsce.

Facebook

Statystycznie Facebook wypada najbardziej spektakularnie, jak wspomniano wyżej korzysta z niego ponad 17 mln Polaków. Przeważnie jego użytkownicy są nieco starsi niż w przypadku Instagrama czy Tik Toka.

Użyteczne narzędzia: Facebook pozwala na prowadzenie stron firm i marek znanych jako fanpage (od slowa fan), na których preferowane są krótkie posty z treściami multimedialnymi (zdjęcia, video, grafiki itp). Można tu też tworzyć grupy publiczne i prywatne dla osób zainteresowanych konkretnych tematem.

Facebook umożliwia promowanie postów (płatne), co zwiększa ich dotarcie do szerszego grona odbiorców.

Konto na Facebooku i Instagramie można połączyć i zarządzać nim dzięki użyciu „Business suite”. Korzystając z tego narzędzia można np. planować posty z wyprzedzeniem

Instagram

Instagram powstał jako aplikacja do robienia i publikacji zdjęć. Pierwotnie zaprojektowano ją dla telefonów z systemem iOS (Iphone). Początkowo publikacja zdjęć/video była możliwa wyłącznie za pośrednictwem telefonów.

Instagram to idealne miejsce do prezentacji krótkich postów, którym towarzyszą atrakcyjne materiały wizualne (zdjęcia lub video). Ze względu na limit ilości słów do postów z dłuższymi opisami lepszy będzie FB lub strona www.

YouTube

To popularna platforma, na której znajdziemy niezliczoną ilość materiałów wideo, również archiwalnych. YouTube pozwala na publikację materiałów wideo wysokiej jakości.

Jest to idealna platforma dla osób sprzedających konie, tworzących „vlogi”, dla stacji ogierów.

TikTok

To stosunkowo młoda platforma, na której użytkownicy z całego świata publikują krótkie filmiki. W świecie jeździeckim do tej pory częściej wybierali go raczej młodzi ludzie, coraz częściej sięgają po niego również marki. Wydaje się, że wśród hodowców ta platforma jest najmniej popularna.

WhatsApp

Właściwie jest to bardziej komunikator niż platforma społecznościowa. Whatsapp jest bardzo popularny wśród osób zajmujących się sprzedażą koni i hodowców zwłaszcza w Niemczech i krajach Beneluxu.

WhatsApp umożliwia nie tylko przesyłanie wiadomości (w tym akceptowalnej jakości wideo i zdjęć), ale również wykonywanie połączeń telefonicznych z wykorzystaniem transferu danych i wideopołączeń. Po instalacji aplikacji mamy wybór czy chcemy korzystać z niej do celów prywatnych czy biznesowych. W tym drugim przypadku możemy powiązać ją z firmowym fanpage.

Systematyczność kluczem do sukcesu

Jaki jest klucz sukcesu mediów społecznościowych naszej marki? Poniżej kilka rad

  • jeśli masz ograniczone zasoby czasowe zdecyduj się na jedną/dwie platformy – lepiej rozwinąć dobrze jeden profil niż mieć kilka profili widmo
  • wybierz medium, najbardziej dla Ciebie przyjazne, które najłatwiej Ci się obsługuje
  • bądź systematyczny – jeden post tygodniowo to absolutne minimum, by utrzymać zainteresowanie Twoich odbiorców
  • buduj społeczność – odpowiadaj na komentarze i wiadomości i staraj się robić to w miły sposób
  • wybieraj posty, które będą interesujące dla Twoich odbiorców – nie wiesz jakie? Zapytaj ich o to co chcieliby zobaczyć
  • dbaj o jakość postów – unikaj literówek, błędów ortograficznych i oczywiście merytorycznych, korzystaj z dobrych i legalnie pozyskanych filmów i zdjęć

Planując posty w social media dobrze uwzględnić miejsce i na sprawy bieżące – aktualności takie jak odnoszone sukcesy czy ważne wydarzenia dotyczące Twojej hodowli oraz na stałe posty, które przybliżą odbiorcom na przykład plany hodowlane, strategię, będą miały wartość edukacyjną, bazującą na Twoim doświadczeniu.

Obalamy mity

Prowadzenie social mediów nie oznacza

  • konieczności ciągłego bycia „online”, możesz przygotować automatyczne odpowiedzi lub w inny sposób zakomunikować odbiorcom, że odpowiadasz na wiadomości o wyznaczonej porze dnia, a w innych jesteś np. pod telefonem
  • pokazywania swojego życia prywatnego
  • wrzucania czegokolwiek, żeby tylko wrzucić kolejny post
  • robienia czegoś tylko dlatego, że jest to modne, albo inni tak robią
  • wrzucając posty edukacyjne nie musisz zdradzać całego swojego know-how

Mamy nadzieję, że w tym krótkim tekście przybliżyliśmy nieco specyfikę mediów społecznościowych w odniesieniu do hodowli koni. W kolejnym artykule z cyklu przybliżymy tematykę zakładania i prowadzenia stron www.

© Eurobreeding.com, fot. Oliwia Chmielewska

Back to top