Zapraszamy do lektury kolejnej części naszego internetowego poradnika. Tym razem nasza ekspertka Monika Chrzan z Whispy Design opowie czemu warto inwestować we własną stronę www i dlaczego właśnie ten sposób prezentacji naszej oferty jest bardzo korzystny.
W ostatnich latach, wszędobylskie social media zawładnęły naszymi komputerami i smartfonami. Za pomocą opcji udostępniania, przesyłamy sobie zdjęcia, filmiki, czy całe konwersacje. Dzielimy się ciekawymi materiałami i artykułami. Czy można powiedzieć, że gdzieś po drodze „zgubiliśmy” przy tym strony internetowe? Zdecydowanie nie.
Co nam daje własna strona internetowa?
Obecny świat Internetu rządzi się swoim prawem, które mówi, że „bez witryny nie istniejesz”. I jest w tym sporo prawdy, ponieważ to strona www jest tworem nad którym mamy 100% władzy i decyzyjności co do zawartości i wyglądu. Na własnej stronie internetowej o wszystkim decydujemy sami. Nie ma tu cenzury i blokad, które spotykamy choćby na facebooku. Takiej niezależności nie da nam żadna platforma social media ani żaden kreator „udający” strony www. Dodatkowo, w witrynie jesteśmy w stanie zawrzeć całościową, kompleksową ofertę, która będzie dostępna tak długo, jak będziemy sobie tego życzyć.
Coraz więcej hodowców chce podążać za postępem technologicznym i prowadzi kanały w social media oraz zakłada strony internetowe swoich hodowli. Spójny i przemyślany wizerunek w sieci buduje pozytywny odbiór profesjonalnej marki oraz oczywiście – rozpoznawalność.
Musimy pamiętać ze tworzenie strony internetowej to proces, który wymaga zaangażowania nie tylko grafika i programisty, ale także samego hodowcy. Dobrej jakości fotografie, opisy koni czy treści na podstrony, to elementy, nad którymi należy się pochylić i odpowiednio przygotować. To one stanowią będą wizytówką naszej marki w internecie.
Oczywiście strona internetowa wymaga systematycznej pracy i biężących aktualizacji, które dzięki wygodnym narzędziom nie nastręczają dziś żadnych trudności technicznych i nie wymagają interwencji programisty.
Co powinna posiadać dobra strona internetowa dla hodowli?
Po pierwsze: spójną, estetycznie przedstawioną ofertę. Standardowe elementy takie jak rodowody, galerie zdjęć, opisy czy osiągnięcia spięte w schludny design przyciągną oko i będą dobrą wizytówką dla potencjalnych klientów.
Po drugie: zdjęcia i filmy. Bezpowrotnie minęły już czasy gdy decyzje zakupowe podejmowało się na podstawie jednego zdjęcia, w dodatku wątpliwej jakości i scenerii. Profesjonalnie przygotowana i wykonana sesja zdjęciowa na potrzeby strony internetowej (i nie tylko! Naturalnie, takie zdjęcia możemy dowolnie wykorzystać w swoich działaniach marketingowych) będzie wspaniałą okazją do zaprezentowania swoich koni w jak najlepszych warunkach i w jak najlepszym świetle.
Po trzecie: łatwo dostępny kontakt. Czy to w formie formularza, czy tylko podlinkowane numery telefonów i maile. Jest to absolutny mus, jeśli chcemy notować realne zyski z posiadania witryny. Ostatnio popularne stały się także tzw. Chatboxy, na których można od razu rozpocząć rozmowę, jednak należy mieć na uwadze ze wymagają one regularnego sprawdzania powiadomień i reagowania na nowe wiadomości.
Widoczne ikonki do kanałów social media to także konieczność i obecnie – standard, bez którego nie ma dobrej strony www.
Po czwarte: responsywność. Brzmi tajemniczo, jednak jest to nic innego jak wyświetlanie na ekranach smartfonów i tabletów. W 2022 roku około 65-70% całościowego światowego ruchu w Internecie pochodziło z urządzeń mobilnych. Obecnie jest to standard, który przestał być nawet wymieniany osobno w kosztorysach, bo jest po prostu oczywisty. Poprawne wyświetlanie i nawigacja strony na telefonach i tabletach jest absolutnym minimum, jeśli chcemy skutecznie docierać do klientów.
Jak założyć swoją profesjonalną stronę?
Zacznijmy od określenia swoich potrzeb. Czy strona ma być formą prostej wizytówki, a może kopalnią wiedzy na temat naszej hodowli? Dobrym pomysłem będzie podpatrzenie jak działają strony najlepszych hodowli na świecie – co zawierają, jak są zbudowane, a następnie skonfrontowanie naszych wniosków z własnymi potrzebami. Koszt postawienia strony od podstaw to zazwyczaj kilka tysięcy złotych (zależnie od złożoności), a więc zbliżony do kosztów jednej stanówki.
Podsumowując, strony internetowe dla hodowli, w połączeniu z aktywnymi profilami w social media są w stanie zbudować silną, rzetelną i znaną markę w branży. Samo posiadanie własnej witryny, poza celami marketingowymi, może, a nawet powinno być swojego rodzaju frajdą i radością. Czego życzymy wszystkim klientom.
Specjalna oferta dla czytelników Eurobreeding.com
Wszyscy, którzy zdecydują się na zakup usługi projektowania logo lub stworzenia strony w Whispy Design otrzymają 20% rabatu na hasło Eurobreeding23. Oferta jest ważna do końca czerwca 2023.
Kontakt info@whispydesignstudio.pl
***
Autorką artykułu jest Monika Chrzan graphic designer, specjalizująca się w projektowaniu stron www. Autorka indentyfikacji wizualnej takich marek jak CSIO Sopot czy Stajnia Ogierów Bonin.
fot. Oliwia Chmielewska & materiały Whispy Design