Strona główna » Ile kosztuje ET a ile ICSI?

Ile kosztuje ET a ile ICSI?

W sierpniu 2022 na platformie Horseauctions.eu ukazał się wywiad na temat kosztów ET i ICSI. W rozmowie z Wendy Scholtens, specjalista rozrodu Hans Hurkmans (Hurkmans ET) przybliża te dwie, coraz bardziej popularne metody rozrodu.

Kiedy hodowca powinien wybrać ET a kiedy ICSI?

Embriotransfer (ET) jest interesujący kiedy hodowca posiada cenną klacz i chciałby uzyskać od niej więcej niż jedno źrebię w sezonie. Jest to też dobry wybór w momencie gdy klacz jest użytkowana w sporcie. W takim wypadku, klacz sama nie musi być w ciążyby wykorzystać jej hodowlany potencjał.

ICSI można wykorzystywać z powodzeniem w przypadku starszych klaczy, sprawdzonych w sporcie, u których niemożliwe jest uzyskanie źrebięcia innymi metodami lub u których pozyskiwanie zarodków jest trudne lub niewykonalne.

ICSI jest doskonałą metodą pozwalająca na wykorzystanie nieżyjących ogierów, lub tych, których nasienie jest dostępne w ograniczonej ilości lub jest niższej jakości. Doskonałymi przykładami są Heartbreaker i Chacco-Blue.

W ostatnich latach jest wyraźnie większe zainteresowanie ET i ICSI. Jakie jest Twoje doświadczenie w tym zakresie?

W naszej działalności odnotowaliśmy zwiększenie zainteresowania ET i ICSI o około 50-60%. Musimy pracować naprawdę ciężko by zaspokoić potrzeby naszych klientów. Zauważamy, że coraz więcej hodowców wybiera ICSI. Czasem z jednej sesji są w stanie uzyskać 2-3 zarodki. w przypadku embryo ten sam rezultat można uzyskać dopiero po kilkukrotnym płukaniu. Większość naszych klientów to posiadacze klaczy skokowych – po karierze lub z bardzo interesującym pochodzeniem. Stanowią oni około 70%. 15% naszych klientów to hodowcy koni czystej krwi arabskiej i AQH i kolejne 15% – właściciele klaczy ujeżdżeniowych.

Co hodowca powinien wiedzieć zanim zdecyduje się na ET lub ICSI?

Przede wszystkim powinien zdawać sobie sprawę z kosztów. Obie wymienione metody są znacznie bardziej kosztowne od tradycyjnej inseminacji. To powinno dać do myślenia czy taka inwestycja nam się opłaca, czy ma szansę nam się zwrócić. Jeśli sprzedasz jednego-dwa źrebaki możesz uzyskać zwrot kosztów i mieć pozostałe źrebięta „za darmo”. W przypadku embriotransferu potrzebujemy średnio trzy płukania aby uzyskać jedno źrebię. Do tego dochodzą koszty surogatki. ICSI jest droższe, ale w trakcie jednej sesji łatwiej uzyskać więcej zarodków, a więc finalnie jest większa szansa na uzyskanie źrebięcia.

Jakie są koszty ET, bez kosztów nasienia?

  • Jedno płukanie to koszt ok.250 euro (średnio potrzebujemy 2-3 by uzyskać źrebię)
  • Koszty weterynaryjne przeniesienia zarodka to około 300 euro
  • Dzierżawa klaczy biorczyni 2500-3000 euro/sezon
    Łączny koszt uzyskania źrebięcia to 3050-3550 euro

Jakie są koszty ICSI?

  • Transplantacja dwóch zarodków – 2000 euro
  • Dodatkowe koszty mrożenia embrionów 1300 euro
  • Dzierżawa klaczy biorczyń 5000-6000 euro

Łącznie około 3500-4000 euro za uzyskanie źrebięcia, do powyższych kosztów należy doliczyć koszty OPU i nasienia

W obu metodach należy przyjąć, że proces przeniesienia embrionu do klaczy biorczyni może nie zakończyć się powodzeniem. To oczywiście podraża cały proces. Dzierżawa klaczy surogatki jest płatna od 45 dnia ciąży do 4-5 miesiąca po wyźrebieniu. Koszty dzierżawy mogą być powiększone o kaucję.

© Tłumaczenie Eurobreeding.com, na podstawie wywiadu zamieszczonego na portalu horseauctions.eu, fot. Oliwia Chmielewska

Back to top