Strona główna » La Calidad. Od źrebięcia do najlepszego ogiera sportowego w Polsce.

La Calidad. Od źrebięcia do najlepszego ogiera sportowego w Polsce.

Siwy La Calidad to najlepszy sportowo ogier dostępny w Polsce. Znakomity rodowód, międzynarodowa kariera na poziomie 5* i obiecujące potomstwo to wszystko charakteryzuje tego siwego, a właściwie białego jak śnieg, holsztyńskiego syna ogiera Lancer II i córki ogiera Cassini I. 

La Calidad przyszedł na świat wiosną 2008 roku w hodowli Ute Carstensen-Muller, położonej w północnej części Szlezwika-Holsztynu. Już od źrebaka był wyjątkowy. Od początku przejawiał talent skokowy. W mojej hodowli wciąż mam jego dwie półsiostry, po ogierach Casall i Limbus – opowiada hodowczyni. 

Jak wiele ogierów holsztyńskich, również La Calidad swoją karierę rozpoczął od występu na licencji w Neumunster. Serca publiczności Holstenhalle skradł nie tylko spektakularnym talentem skokowym, ale również urodą i nowoczesnym typem. Podczas próby dzielności w Schlieckau La Calidad uzyskał maksymalną notę 10,0 za skoki. Później wygrał również test w Neustadt-Dosse. Dzięki zdaniu testów w Niemczech uzyskał dożywotnią licencję Związku Holsztyńskiego. 

La Calidad

Pięciogwiazdkowa kariera

Świetne wyniki próby dzielności zapowiadały obiecującą karierę sportową. I rzeczywiście La Calidad nie zawiódł. Ogier przez sześć sezonów startów międzynarodowych, będąc jednocześnie intensywnie wykorzystywany w hodowli, wystąpił w ponad 150 konkursach w zawodach rangi 5* włącznie (m.in. CSIO5* Sopot, CSI5*-W La Coruna, CSIO5* Barcelona).

Największe sukcesy La Calidada to:

 • 3. miejsce CSIU-25 Samorin (145 cm)
 • 5. miejsce Grand Prix (140 cm) CSI1* Neumunster
 • 6. miejsce Grand Prix (160 cm) CSI3*-W Leszno
 • 4. miejsce Grand Prix (145 cm) CSI2* Cavaliada Lublin
 • 4. miejsce PŚ CSI2*-W Kunkiai (160 cm)
 • 8. miejsce Grand Prix (155 cm) CSI3* Oldenburg
 • 11. miejsce konkurs Longines Ranking (150 cm), CSI3* Lanaken

Maksymilian Wechta & La Calidad, CSIO5* Sopot

Wszystko co najlepsze w Holsztynie

Rodowód La Calidada jest naszpikowany hodowlanymi gwiazdami. Jego ojciec Lancer II (Landgraf I x Fantus) zwyciężył podczas holsztyńskiej licencji w 1988 roku. Sam nie był sprawdzony w międzynarodowym sporcie, ale jego pełni bracia Lancer I i Lancer III z powodzeniem startowali na poziomie 140-150 cm. Użyty w hodowli pozostawił m.in. skoczka klasy 160 cm, ogiera Lazio. Lancer II był przedstawicielem elitarnej, holsztyńskiej rodziny nr 4847, która sprowadziła na świat takie konie jak Quel Homme de Hus, Cachas, Cascadello I czy Sieger Holsteiner Hengstkörung 2021, Esmeraldo.

Uganda VIII – matka og. La Calidad ma również niezwykle ciekawe pochodzenie. Jej półbrat – Casiletti to koń sprawdzony na poziomie 145 cm. Jej ojcem jest legendarny Cassini I, a dziadkiem ze strony matki Carpaccio (Caretino). Takie połączenie wyjątkowo dobrze „zagrywało”, czego dowodem był również holsztyński wicesieger – Cascari della Caccia. Z kolei ze skojarzenia ogiera Cassini I i córki Caretino pochodziły takie gwiazdy jak złoty medalista WEG Cumano czy Eurocommerce Berlin (Caspar). Cassini I świetnie odnalazł się również w roli ojca matek. Od jego córek pochodzą takie ogiery jak Vingino, Dominator czy Dinken. W tej chwili Cassini I zajmuje 7. miejsce w rankingu ojców matek, prowadzonym przez międzynarodową bazę rodowodową Hippomundo. Wyprzedza w nim takie sławy jak Heartbreaker czy Baloubet du Rouet.

Jakby tego wszystkiego było mało La Calidad reprezentuję rodzinę 741. Z dokładnie tej samej pochodził m.in. znakomity, olimpijski Cardento.

La Calidad

Utalentowane potomstwo

Swoją karierę hodowlaną La Calidad rozpoczął w sercu Holsztynu, w historycznej stacji Maas J. Hell (Klein Offenseth, Niemcy). Szybko okazało się, że swój talent skokowy przekazuje potomstwu. Dotychczas karierę międzynarodową rozpoczęło ośmioro jego potomków. Wśród nich warto wyróżnić:

 • wał. Lord Muck (od klaczy po Catoki), regularnie startuje w konkursach międzynarodowych do poziomu 145 cm, w zawodach do 4* włącznie
 • kl. Galida von Worrenberg (od klaczy po Acorado I), z karierą międzynarodową do poziomu 140 cm, matka uznanego ogiera Casalido von Worrenberg (Casall)
 • og. Eldorado (od klaczy po Mylord Carthago), uznany ogier, Mistrz Polski Młodych Koni w kategorii czterolatków, udane starty w międzynarodowych konkursach dla młodych koni (w tym roku podczas Sunshine Tour trzykrotnie zajął 1. miejsca w konkursach CSIYH1*). 
 • wał. Nessaja (od klaczy po Landjonker S), starty w konkursach do poziomu 145 cm

Źrebięta po ogierze La Calidad świetnie spisują się na czempionatach hodowlanych. W 2021 jego córka Inger K wywalczyła 2. miejsce podczas IV Czempionatu Źrebiąt w Baborówku, pokonując 33 inne konkurentki. 

La Calidad przekazuje nowoczesny typ, doskonałą głowę i szyję, jezdność i świetny galop. 

Maksymilian Wechta & Eldorado (La Calidad x Mylord Carthago) hod. Wechta Equestrian, Sunshine Tour 2022
fot. Moises Basalotte

Eldorado

Inger K (La Calidad x Carlos DZ) hod. Ireneusz Koźlarek

La Lana (La Calidad x Cristo) hod. Mariusz Janiszek
Druga matka klaczy to babka holsztyńskiego Siegera, ogiera Cahil (Cornet Obolensky)

© Eurobreeding.com, fot. Oliwia Chmielewska (jeśli nie podpisano inaczej)

eurobreeding

Back to top