Strona główna » Levisto Z 1997-2021

Levisto Z 1997-2021

Dziś w wieku 24 lat na wiecznie zielone pastwiska pogalopował Levisto Z.

Strata Levisto Z to potężny cios dla Judy Ann, jej rodziny i stadniny Zangersheide. Wspomnnienia związane z tym efektownym ogierem są piękne, a wiele historii, których był bohaterem będzie opowiadane przez lata. Także w sporcie wciąż będziemy mogli cieszyć się potomstwem tego nadzwyczajnego ogiera.

Dziekujemy Ci za wszystko Levisto. Nigdy Cię nie zapomnimy…

Napisano dziś na oficjalniej stronie internetowej Stadniny Zangersheide. Poniżej przybliżamy sylwetkę tego niezwykłego konia.

Arystokratyczne pochodzenie

Holsztyński Levisto (Leandro x Carolus I) przyszedł na świat 28 kwietnia 1997 roku w gospodarstwie znanego, niemieckiego hodowcy Klausa Petera Wieperta, który na swoim koncie ma m.in. holsztyńskiego „Siegera” z 2018 roku, ogiera Cadilo (Casall).
Levisto Z imponował nie tylko fizycznością, ale również swoim pochodzeniem. Jego ojciec, reprezentujący ród og. Ladykiller xx – Leandro (Landgraf I x Sawara xx) posiadał duży dolew pełnej krwi angielskiej i był wykorzystywany w hodowli duńskiej i niemieckiej. Poprzez syna, ogiera Hemmingway, odnajdziemy go m.in. po lewej stronie rodowodu ogiera Vandamme (Wojciech Dahlke) oraz klaczy Happy Lina (Adam Grzegorzewski).
Matka Levisto Z – Hirtin, sama sprawdzona w międzynarodowym sporcie do poziomu 160 cm włącznie, była pełną siostrą ogierów Clinton I i Clinton II, a jej matka – Waage to jedna z najcenniejszych klaczy holsztyńskich w historii rasy. Oprócz wymienionych braci, dała ona też klacz po Carolus I – G-Casablanca, matkę zwycięzcy körungu holsztyńskiego, ogiera Cantoblanco (Canto).
Z tej samej rodziny, oznaczonej numerem 4965, pochodzi również tegoroczny II Wicezwycięzca Körungu Holsztyńskiego – Sassiere (Sandro Junior).

Kariera sportowa

Jako 7-latek Levisto trafił do Zangersheide i tak zyskał nie tylko sufiks „Z”, ale również międzynarodowy rozgłos. W 2008 i 2009 roku wygrywał Grand Prix „Sires of the World”. Wspólnie z Judy-Ann Melchior wystartował też m.in. w Finale Pucharu Świata oraz Mistrzostwach Europy w Windsorze (2009).

W 2013 roku Levisto Z zakończył karierę sportową, by skupić się wyłącznie na karierze hodowlanej.

Judy Ann Melchior & Levisto Z

Kariera hodowlana

Przez wiele lat Levisto Z zajmował boks czołowego w stadninie Zangersheide. Dzięki swojej karierze, znakomitemu charakterowi i ponadprzeciętnej urodzie był bardzo popularny wśród hodowców. Jego potomstwo: Pump Up Kicks, Mr Visto, Lennox Luis czy Luftikus S, znakomicie radziło sobie na arenie międzynarodowej. W hodowli, najbardziej znanymi, licencjonowanymi synami Levisto Z są Levisonn i Levistano.

Naturalnie, potomstwo Levisto Z znajdziemy również w polskich hodowlach. Jego córka – Giselle II (od klaczy Immortelle po Capitol I) jest jedną z podstawowych matek w Hodowli Koni Sportowych Olszewscy. W 2018 roku jej córka Lady Cardenta (Cornet Obolensky) była najdrożej sprzedanym źrebięciem Flanders Foal Auction. Klaczkę za 34 000 euro wylicytował znakomity holsztyński hodowca Manfred von Allwörden.

Córkę Levisto Z znajdziemy również w kolekcji CAVALIADA Horse Auction 2021. Dwuletnia klacz La Coruna Z (od klaczy Cimba/Castillo) została wyhodowana przez Państwa Kruszyńskich.

Giselle II (Levisto Z x Capitol I)

La Coruna Z (Levisto Z x Castillo)

© Eurobreeding.com, fot. Zangersheide (1,2) i Oliwia Chmielewska (3,4)

eurobreeding

Back to top