Strona główna » MŚMK Lanaken 2022: Złote medale dla Irlandii i Niemiec. Mocny polski akcent. Rekordy aukcyjne

MŚMK Lanaken 2022: Złote medale dla Irlandii i Niemiec. Mocny polski akcent. Rekordy aukcyjne

Za nami jedna z najważniejszych, o ile nie najważniejsza, impreza skierowana do hodowców koni skokowych – FEI Longines World Breeding Championships for Young Horses. Tegoroczna edycja obfitowała w wydarzenia. Po raz pierwszy mistrzostwom towarzyszyła aukcja młodych koni (urodzonych w latach 2018-2020), powróciło również uznawanie ogierów, któremu poświęcimy osobny artykuł. W ciągu pięciu dniu wyłoniono nie tylko mistrzów świata, ale rozegrano też prestiżowy konkurs dla ogierów Sires of The World i Mistrzostwa Belgii.

Tegoroczne MŚMK wzbudzały również wyjątkowo duże zainteresowanie polskich kibiców, a to za sprawą aż siedmiokonnej polskiej reprezentacji, o której pisaliśmy szczegółowo TUTAJ.

Irlandia razy dwa

Niedzielny poranek przyniósł nie tylko świetną, słoneczną pogodę, ale również wielkie sportowe emocje. Punktualnie o godzinie 9.00 na arenę wkroczył pierwszy z pięciolatków. Łącznie do finału zakwalifikowało się 47 par, w tym reprezentanci Polski Mateusz Tyszko i Fuerte Ferrero (Caruso x Landjunge) hod. Pavel Holesovsky/wł. Winderen sp.z.o.o.

W rozgrywce poza zasięgiem były dwa konie, które jako jedyne złamały barierę 41 sekund. W czasie 40,12 s zwyciężył irlandzki BP Goodfellas ISH (Stakkato Gold x Obos Quality) hod. Kevin Babington. Do sukcesu doprowadził go reprezentant Irlandii Gerard O’Neill, który na konferencji prasowej przyznał, że dosiada go zaledwie trzy tygodnie… Zawodnik zaznaczył jednak, że wcześniej z powodzeniem startował na matce tegorocznego mistrza.

Drugie miejsce wywalczył przedstawiciel belgijskiej księgi BWP Ristretto vd Heffinck (Aldo du Plessis x Cooper vd Heffinck) hod. Van de Heffinck/wł. Olivier Van Der Vaart, który był również jego jeźdźcem, a trzecie uznany w KWPN ogier Mindset ES KWPN (Aganix du Seigneur x Kannan) hod./wł. Egbert Schep. Ogiera Mindset ES prezentował Holender, Jarno van Erp.

Gerard O’Neill (IRL) & BP Goodfellas

Złoto dla koni z rocznika 2016 również powędrowało do wychowanka hodowcy irlandzkiego. Wywalczyła je szybka i silna córka ogiera Kannan ABC Saving Grace (Kannan x Cruising) hod./wł. Patrick Kehoe. Drugie miejsce zajęła inna klacz Garance de Vains SF (Diamant de Semilly x Ogano Sitte) hod./wł. Christian Bihl. Trzeci był przedstawiciel VDL Stud – Lacoste VDL (VDL Zirocco Blue x Indoctro) hod./wł. VDL Stud. Medalistów prezentowali: Ethen Ahearne (IRL), Valentin Pacaud (FRA) i Alex David Gill (GBR). Emocji nie brakowało do samego końca, po zaskakującym nieporozumieniu z zawodnikiem szansę na obronę mistrzowskiego tytułu stracił obdarzony ponadprzeciętnymi możliwościami Querido VG Z (Dominator Z x Chellano).

Ethan Ahearne (IRL) & ABC Saving Grace

Od dzikiej karty do szóstego miejsca w Mistrzostwach Świata. Czyli polski sukces w Lanaken

O mały włos Fuerte Ferrero w ogóle nie pojawiłby się w Lanaken. Ostatecznie, dzięki determinacji zawodnika, na podstawie wyników z bieżącego sezonu udało się wywalczyć tzw. „dziką kartę”.

Każdy by chciał zająć tak wysokie miejsce w debiucie na Mistrzostwach Świata Młodych Koni. W finale jechało mi się świetnie. Fuerte mimo młodego wieku jest bardzo dojrzałym, odważnym, dzielnym koniem, co udowodnił pokonując cztery parkury na czysto. Dzisiejszy parkur był wymagający, ale poradził sobie znakomicie. Jestem z niego bardzo dumny – powiedział Mateusz Tyszko zapytany o swoje wrażenia z pierwszych MŚMK, w których miał okazję uczestniczyć.

Choć Fuerte Ferrero pochodzi z Czech, to posiada obustronnie niemieckie pochodzenie. Hodowcą jego matki jest wspaniały koniarz, niegdyś zawodnik, a obecnie właściciel jednej z największych niemieckich stacji ogierów Gerd Sosath. Jestem bardzo szczęśliwy z tego polskiego sukcesu i chciałbym pogratulować zarówno hodowcy jak zawodnikowi i właścicielom Fuerte. Furetta, matka Fuerte Ferrero to piękna klacz z doskonałym, przyjaznym charakterem, która pochodzi z doskonałej linii żeńskiej, sama będąc m.in. półsiostrą ogiera Landor S – powiedział

Mateusz Tyszko & Fuerte Ferrero

Mistrz Holsztynu, Mistrz Niemiec, Mistrz Świata

Ostatni z finałów, finał koni siedmioletnich rozgrywano przy komplecie publiczności. I faktycznie był on godny mistrzostw świata. Do rozgrywki awansowało zaledwie osiem z czterdziestu zaprezentowanych koni. W znakomitym stylu, z przewagą blisko trzech sekund, zwyciężył holsztyński Caillan (Casall x Carry) hod. Gerd Ohlsen. Jest to prawdopodobnie jedyny koń, który w jednym roku wywalczył trzy tytuły Mistrzostwo Holsztynu, Mistrzostwo Niemiec (Bundeschampionat) i Mistrzostwo Świata. Wszystkie trzy złota zdobył pod Rolfem Goranem Bengtssonem, reprezentantem Szwecji, który wcześniej odnosił liczne sukcesy na jego ojcu, ogierze Casall.

To był dla nas wyjątkowy rok, zwyciężyć w Holsztynie, w Warendorf, a teraz tutaj w Lanaken. Myślę, że to wyczyn, jakiego żaden koń wcześniej nie dokonał. Jestem dumny, że mam do dyspozycji tak wspaniałego konia i gratuluję właścicielowi i hodowcy – powiedział Rolf Goran Bengtsson na konferencji prasowej po finale. Zapytany o to czy Caillan będzie lepszy od swojego ojca odrzekł: w tej chwili, porównując go do siedmioletniego Casalla, istotnie jest lepszy. Caillan to koń bardzo lekki, chętnie idący do przodu, bardziej dynamiczny i lepiej galopujący niż ojciec. Oczywiście dorobek ojca jest trudny do pobicia, ale jesteśmy na dobrej drodze. Teraz czeka go zasłużony odpoczynek, a potem przygotowania do kolejnych, coraz poważniejszych startów – podsumował Bengtsson.

Hodowca Caillana, Gerd Ohlsen to również hodowca zwycięzcy licencji holsztyńskiej z 2012 roku, Quvee Prestige (Quidam de Revel x Cento), na którym sukcesy odnosi Maksymilian Wechta. Czwarta matka Quvee to jednocześnie trzecia matka świeżo upieczonego złotego medalisty MŚMK.

Rolf Goran Bengtsson & Caillan

Srebro dla Zangersheide

Drugie miejsce wywalczył przedstawiciel gospodarzy, czołowy w Zangersheide Dourkhan Hero Z (Don’t Touch Tij Hero x Zandor Z) hod. High Jumper Sprl/wł. Zangersheide. Startujący na ogierze Christian Ahlmann tłumaczył, że po nieudanej rozgrywce na Querido VG wolał nie ryzykować i spokojnie jechać po medal. Jestem przyzwyczajony, że moje starsze bardziej doświadczone konie mogą w szybszym tempie pokonywać rozgrywki. Z młodszymi kończy się to czasem nieporozumieniem. To normalne, że są mniej doświadczone. Dourkhan Hero Z to popularny ogier, w sezonie 2022 krył bardzo dużo i przed mistrzostwami zdołałem wystartować na nim na tylko jednych zawodach – powiedział.

Christian Ahlmann (GER) & Dourkhan Hero Z

Trzecie miejsce wywalczyła szlachetna i bardzo wrażliwa córka ogiera Cornet Obolensky – Precious Dwerse Hagen (Cornet Obolensky x Casall) hod. De Dwerse Hagen. Klaczy dosiadał Olivier Philippaerts. W rozgrywce startowała również jej pełna siostra Paulien Dwerse Hagen co jest wydarzeniem bezprecedensowym w całej historii MŚMK. Obie klacze pochodzą od holsztyńskiej Classic Touch DH (Casall x Corrado I), a ta nie dość, że jest ubiegłoroczną Wicemistrzynią Belgii, drużynową Mistrzynią Europy Młodych Jeźdźców to pochodzi z holsztyńskiej rodziny 162, zwanej czasem „Stamm Carthago”, ponieważ wywodził się z niej ten słynny olimpijczyk i znakomity reproduktor.

Syn ogiera Kannan najlepszy w Sires of The World

Zwycięzcą prestiżowego Grand Prix Sires Of The World z przeszkodami o wysokości 150 cm był przedstawiciel księgi Selle Francais – Drako de Maugre (Kannan x Fusain du Defey AA) hod. Nicolas Normand/wł. Paul Schöckemohle. Tuż za nim uplasował się młody syn ogiera Emerald – Sea Cost Enjoy Z (Emerald x Parco) hod. Ann van Putte/wł. Lv Gudrun Horses, Sea Coast Horses Bvba. Trzeci był reprezentant innej belgijskiej księgi – Faldiano BWP (Heartbreaker x Jus de Pomme) hod. Benny Helsen/wł. Vdb Sporthorses Bvba.

Patrick Stuhlmeyer (GER) & Drako de Maugre

Komplet wyników MŚMK 2022 – do pobrania

Rekordowe ceny na Zangersheide Quality Auction

Kiedy wydawało się, że piątkowa część aukcji przejdzie do historii jako rekordowa, nadeszła sobotnia, wywołując niezwykłe emocje. Padł na niej kolejny rekord. Klaczka Emmerby VD Berghoeve Z (Emerald x Nabab de Reve) blisko spokrewniona z ogierem Levis de Muze została sprzedana za 300 000 euro. Na tej samej aukcji, za 165 000 euro sprzedano również syna ogiera Eldorado van de Zeshoek i wspaniałej Fit For Fun. Co ciekawe ogierek nie pochodzi z embriotransferu.

Rekordzistką piątkowej aukcji źrebiąt była Camilla JL Z kupiona do Polski za 200 000 euro. O piątkowej aukcji pisaliśmy więcej TUTAJ.

© Eurobreeding.com, fot. Oliwia Chmielewska, na zdjęciu głównym Caillan

eurobreeding

Back to top