Najlepiej zarabiające konie skokowe 2021 roku wg rankingu Hippomundo

Na koniec roku, portal Hippomundo przygotował ciekawy ranking, uwzględniający zarobki koni skokowych.

Ranking uwzględnia wygrane na zawodach międzynarodowych. Sklasyfikowano w nim niemal 35 000 koni sportowych z całego świata (!). Najlepiej zarabiającym skoczkiem mijającego sezonu był wałach holsztyński Monaco (Cassini II x Contender) hod. Ralf Lutje. Ten niepozorny koń, dosiadany przez reprezentanta Holandii – Harrie Smoldersa, wygrał blisko 855 tys. euro. W ostatnim czasie para była 2. w Grand Prix Genewy, 2. w konkursie PŚ w Londynie i drużynowo pierwsza w finale Pucharu Narodów w Barcelonie.

Drugie miejsce, z zarobkami na poziomie 840 tys. euro wywalczyła Killer Queen VDM (Eldorado van de Zeshoek x For Pleasure) hod. Familie Brugemann/VDM. Klacz jest zarejestrowana w księdze BWP, a jej największe sukcesy w 2021 roku to zwycięstwo w Grand Prix Aachen i 2. miejsce w Grand Prix CSI5* Brukseli. Dosiada jej zawodnik niemiecki, Daniel Deusser.

Daniel Deusser & Killer Queen VDM

Trzecią pozycję w rankingu zajął inny koń zarejestrowany w księdze BWP: King Edward (Edward x Feo) hod. Wim Impens. Dosiadany przez reprezentanta Szwecji Henricka von Eckermanna, King Edward wygrał w tym roku m.in. Grand Prix LGCT Samorin, był drugi w Rolex Top 10 w Genewie i wywalczył drużynowy złoty medal podczas IO Tokio 2020. King Edward zarobił w 2021 812 tys. euro.

Henrick von Eckermann & King Edward

Najwyżej sklasyfikowanymi końmi polskiej hodowli w zestawieniu Hippomundo są Nevados S (Calvados Z x Romualdo) hod. Stanisław Szurik (10. miejsce) i Quel Homme de Hus (Quidam de Revel x Candillo) hod. Andreas Kosicki (16. miejsce), które wygrały odpowiednio 593 tys. i 485 tys. euro.

Pełny ranking jest dostępny dla zarejestrowanych użytkowników, z wykupioną subskrypcją Hippomundo TUTAJ.

© Eurobreeding na podstawie rankingu Hippomundo, fot. FEI/Łukasz Kowalski (Monaco i Killer Queen) i Arndt Bronkhorst (King Edward), na zdjęciu tytułowym Harrie Smolders & Monaco.

Back to top