Strona główna » Nevados S i Quel Homme de Hus na sportowej emeryturze

Nevados S i Quel Homme de Hus na sportowej emeryturze

Sezon 2024 był ostatnim w sportowej karierze dwóch wybitnych koni wyhodowanych w Polsce, ogierów Nevados S i Quel Homme de Hus. Choć kariery obu rozpoczynały się w zupełnie różny sposób, zarówno jeden jak i drugi sięgnął szczytu. Oba stanowiły też o sile ekipy belgijskiej.

Nevados S SP (Calvados Z – Romualdo)ur. 2008, hod. Stanisław Szurik

Elegancki, nowoczesny Nevados S od początku przykuwał uwagę. Pewnie i w znakomitym stylu sięgnął po złoto Mistrzostw Polski Młodych Koni zarówno w wieku 4 jak i 5 lat. Prezentował go wówczas Jacek Zagor. Niedługo później stery przejął Gregory Wathelet by w 2015 doprowadzić go do złotego medalu Mistrzostw Świata Młodych Koni w Lanaken. Cztery lata później, podczas Mistrzostw Europy w Rotterdamie, para weszła w skład zwycięskiej ekipy belgijskiej. W 2021 Nevados S wywalczył drużynowy brązowy medal IO Tokio. W trakcie swojej wspaniałej kariery wielokrotnie plasował się w konkursach najwyższej rangi, wygrywając m.in. Grand Prix CSI5* Windsor. Łącznie wygrał aż 10 konkursów 1.60m i 43 razy zajmował w nich miejsca płatne!

Nevados S to zdecydowanie najbardziej utytułowany reprezentant polskich ksiąg stadnych ostatnich lat, a może i w historii całej krajowej hodowli. Syn ogiera Calvados Z, który odszedł w wieku zaledwie 9 lat urodził się w gospodarstwie Stanisława Szurika. Matka, kasztanowata Nestia S pochodziła po ogierze Romualdo, który dał również świetnego ogiera Denetor, na którym skokowe sukcesy odnosił Grzegorz Kubiak. Nevados S to do tej pory najbardziej utytułowany potomek klaczy Nestia S. W tym roku podczas MŚMK o mały włos do finału zakwalifikowałby się jego półbrat – Nottingham S.

Oficjalne pożegnanie ogiera Nevados S nastąpiło podczas pięciogwiazdkowych zawodów w Mechelen. W sezonie 2025 będzie dostępne jego świeże nasienie.

Quel Homme de Hus HOLST (Quidam de Revel – Candillo)ur. 2006, hod. Dr Andreas Kosicki

Urodzony w Wielkopolsce Quel Homme de Hus jako źrebię trafił do Holsztynu. W wieku 2,5 roku został przedstawiony na Holsteiner Hengstkörung, ale nie uzyskał licencji. Trafił do Francji gdzie przez kilka sezonów startował pod swoim właścicielem. Para Gaetan Decroix & Quel Homme de Hus nie notowała może spektakularnych sukcesów, ale regularnie kończyła bez zrzutek konkursy zaliczane do Longines Ranking. zrządzenie losu sprawiło, że z przyczyn osobistych Gaetan nie mógł dalej startować. Trwały więc poszukiwania nowego jeźdźca i tak „polski Holsztyn” wylądował w stajni Jerome Guery. Niespełna dwa miesiące od międzynarodowego debiutu nowej pary, odniosła ona spektakularne zwycięstwo wygrywając w konkursie Grand Prix CSI5* LGCT Mexico City. W tym samym roku Quel Homme de Hus wywalczył drużynowy złoty medal Mistrzostw Europy (Rotterdam 2019), a dwa lata później drużynowy brąz IO Tokio 2021. Rok później para zgarnęła indywidualne srebro Mistrzostw Świata w Herning, a jesienią zapewniła ekipie belgijskiej udział w IO Paryż 2024.

Holsztyn i Francja

Quel Homme de Hus był trzecim źrebięciem klaczy P-Hawaii, córki Candillo, reprezentantki holsztyńskiej rodziny 4847. Ten ceniony Stamm słynie z takich koni jak Cascadello I, Cascadello II, Cachas czy wzbudzający wielkie emocje, zaledwie pięcioletni Esmeraldo. Quel Homme de Hus to dotychczas zdecydowanie najlepszy potomek klaczy P-Hawaii.

Ojciec, legendarny już Quidam de Revel dał szereg znakomitych skoczków, wg Horsetelex nie mniej niż 150 jego potomków osiągnęło poziom 1.60m! Te najbardziej znane to m.in. Nabab de Reve, Guidam, Dollar de la Pierre czy świetnie znany polskim kibicom Quamiro.

W Polsce pozostaje między innymi uznany w Anglo European Studbook półbrat Quel Homme de Hus, ogier Quel Heart G&O (po Harley VDL).

Jak deklaruje właściciel Quel Homme de Hus, w sezonie 2025 będzie dostępne świeże nasienie ogiera.

© Eurobreeding.com, fot. Oliwia Chmielewska (archiwum), na zdjęciu głównym Nevados S

Back to top