Strona główna » #onetowatch: Dynamic Dream

#onetowatch: Dynamic Dream

2023 rok zaczynaliśmy tekstem z cyklu #onetowatch poświęconym reproduktorowi ujeżdżeniowemu. Opisywaliśmy wtedy niezwykle obiecującego Viva Gold. Rok kończymy z innym przedstawicielem hodowli dresażowej, bardzo popularnym wśród hodowców Dynamic Dream (Dream Boy x Sir Donnerhall I). Dlaczego ten młody koń wzbudza tyle emocji wśród hodowców? Sprawdźcie.

Niezawodny Vivaldi

Wyhodowany w Holandii Dynamic Dream (Dream Boy x Sir Donnerhall I) hod. C. Van der Laan, ur. 2017 jest przedstawicielem księgi westfalskiej. Jego ojciec jako sześciolatek wywalczył brązowy medal Mistrzostw Świata Młodych Koni. W 2018 wystąpił w Światowych Igrzyskach jeździeckich w Tryon, zajmując z drużyną holenderską 5. miejsce. Rok później z Mistrzostw Europy w Rotterdamie Dream Boy wyjechał jako Wicemistrz Starego Kontynentu. Dziś ma na koncie również start w Igrzyskach Olimpijskich. Dream Boy (GLOCK’s Dream Boy) to syn ogiera Vivaldi, a więc kontynuator rodu założonego w hodowli koni sportowych przez pełnej krwi angielskiej ogiera Ladykiller.

Znakomita rodzina

Omawiając rodowód naszego bohatera nie sposób pominąć jego interesującą rodzinę żeńską. Jego matka pochodzi po wspaniałym Sir Donnerhall I, który znakomicie spisuje się jako ojciec klaczy hodowlanych. W roli „damsire” odnajdziemy go w rodowodach takich uznanych ogierów jak Barton VDL, Feinrich, For Romance I, For Romance II, Fynch Hatton czy Goldball.

Matka Dynamic Dream, Safira w 2019 roku urodziła ogiera Juwel (Janeiro Platinum), który wywalczył tytuł Wicezwycięzcy licencji westfalskiej (2021) i jest dostępny dla hodowców w Dressurzentrum Lodbergen.

Druga matka Dynamic Dream ma obustronnie skokowe pochodzenie – dla wielu hodowców jest to duży plus, ponieważ konie dresażowe „zbudowane” na takiej bazie cechują się często świetną pracą zadnich nóg, bardzo dobrym galopem i zrównoważonym charakterem.

Dream Boy
Vivaldi
Resia
Krack C
Renate-Utopia
Ferro
Iresia
Safira
Sir Donnerhall I
Annabell
Sandro Hit
Contenance D
Arpeggio
World Cup

Juwel (Janeiro Platinum)

Wzloty i upadki

Nowoczesny, znakomicie galopujący Dynamic Dream był faworytem jesiennej licencji Związku Westfalskiego. 27 listopada został udekorowany tytułem Siegera. Na aukcji po uznawaniu sprzedano go za bajońską sumę 1 900 000 euro (choć Astrid Appels, znana dresażowa dziennikarka kilkukrotnie, publicznie podważała tę cenę, twierdząc, że ogiera sprzedano jeszcze przed licencją – źródło).

Nowi właściciele nie cieszyli się długo z tego sukcesu. W lutym 2020 roku ogłoszono, że w trakcie prezentacji w Munster-Handorf we krwi ogiera stwierdzono obecność fluniksyny, niesterydowego leku przeciwzapalnego. Dynamic Dream stracił licencję, a jego właściciel Helgstrand Dressage zaprezentował go na uznawaniu księgi DWB. W jej trakcie młody ogier wywalczył licencję i premię hodowlaną, odbył również 14-dniowy test, uzyskując notę 8.63 w tym dziewiątki za galop i kłus oraz dziesięć za chęć współpracy z człowiekiem.

W kwietniu Dynamic Dream po raz drugi stanął przed komisją westfalską, uzyskując ponowny akcept. Chwilę później pozytywny werdykt wydała inna niemiecka księga – OL.

Niestety w trakcie pierwszego sezonu krycia ogier uległ wypadkowi, doznając kontuzji szyi, która wykluczyła rozwój jego kariery sportowej.

Zwycięzca z premierowego rocznika

Pierwszy rocznik źrebiąt po ogierze Dynamic Dream przyszedł na świat w 2021 roku i od razu podbił serca hodowców koni ujeżdżeniowych z całego świata. Źrebięta zachwycały nowoczesnym typem, znakomitym ruchem i wyrównaniem. Wiele z nich uzyskiwało zawrotne ceny na aukcjach, trudno się więc dziwić, że jego popularność niezmiennie rośnie. W 2022 roku Związek Oldenburski ogłosił, że Dynamic Dream znalazł się na szczycie rankingu popularności ojców źrebiąt. W omawianym roku paszport OL wydano dla 179 młodych koni.

Również polscy hodowcy sięgają po Dynamic Dream. W 2021 ogierka po nim urodziła m.in. Bebel Gilberto półsiostra medalisty Mistrzostw Polski, wałacha Breakdance.

W 2023 roku do walki o licencję hodowlaną przystąpili pierwsi synowie Dynamic Dream. Wyniki przeszły wszelkie oczekiwania. W prawdziwej jaskini lwa, jaką jest niewątpliwie hanowerskie Verden pozytywny werdykt uzyskały wszyscy czterej synowie DD. Do dziś Dynamic Dream doczekał się już 9. licencjonowanych synów z premierowego rocznika. Jakby tego było mało, kilka dni temu z Munster-Handorf jego syn wyjechał z tytułem Siegera. Elegancki, kary ogier pochodzi z matki po legendarnym De Niro, wideo można obejrzeć poniżej (wyniki licencji tutaj).

W styczniu o licencję hodowlaną związku oldenburskiego powalczą kolejni synowie Dynamic Dream.

Zwycięzca licencji Związku Westfalskiego Viva Gold x Fidertanz

***

Dynamic Dream Dream Boy x De Niro | 2017 | 172 cm | WFFS free | Licencja: DWB, HANN, WESTF, OLD
Nasienie ogiera Dynamic Dream jest oferowane za pośrednictwem stacji Helgstrand & Deckstation Schockemohle. W Polsce nasienie oferuje stacja Cichoń Stallions. Więcej informacji TUTAJ.

© Eurobreeding.com, fot. Helgstrand Dressage

eurobreeding

Back to top