Strona główna » Pierwszy taki ośrodek w Polsce

Pierwszy taki ośrodek w Polsce

Świetna informacja dla hodowców koni zainteresowanych wykorzystaniem nowoczesnych technik rozrodu. Niedaleko Kalisza powstał właśnie ośrodek dedykowany metodzie Ovum Pick Up czyli OPU.

Zespół kliniki Anawet, pod kierownictwem dr n. wet. Anny Grabowskiej ma już na swoim koncie pierwsze bardzo udane sesje OPU, dzięki którym pozyskano oocyty, które po przesłaniu do Włoch zostały poddane dojrzewaniu i zapłodnieniu. Uzyskane w ten sposób zarodki zamrożono. Teraz od hodowców zależy czy będą je przechowywać czy wykorzystają je już w tym sezonie hodowlanym. 

OPU/ ICSI opis procedury 

Ośrodek położony w Gostyczynie niedaleko Kalisza jest dedykowany OPU. 

OPU czyli Ovum Pick-Up, czyli pozyskiwaniu oocytów (komórek jajowych) bezpośrednio z pęcherzyków jajnikowych, i jest to pierwszy krok do uzyskania zarodka. Pobrane komórki są wysyłane do włoskiej kliniki Avantea gdzie są poddawane drugiej procedurze znanej jako ICSI. W kolejnym etapie dokonują się dojrzewanie i selekcja komórek jajowych. W kolejnym kroku są one zapładniane, a pozyskane w ten sposób zarodki zamrażane.

Co daje wykorzystanie powyższych procedur w hodowli koni?

  • możliwość wykorzystania w hodowli klaczy, od których nie można uzyskać potomstwa w inny sposób
  • możliwość uzyskania potomstwa nawet przy ograniczonej ilości nasienia (czyli nawet po ogierach, którego nasienie jest mało dostępne)
  • uzyskanie potomstwa od klaczy bez przerywania jej kariery
  • zabieg można przeprowadzać przez cały rok
  • możliwość sprzedaży zarodków, możliwość przechowywania i transportu zarodków

Najbardziej korzystny moment na wykonywanie OPU/ICSI to głównie okres przejściowy czyli październik/listopad oraz luty i marzec, ale z metody można korzystać okrągły rok. 

Oocyty pozyskane w trakcie sesji OPU
Jajnik klaczy w obrazie USG, żółtą, przerywaną linią zaznaczono miejsce, w które zostanie wprowadzona igła
Chacclana po karierze sportowej została matką, pierwsze źrebięta uzyskano od niej właśnie dzięki metodzie OPU/ICSI, fot. Oliwia Chmielewska

Jeszcze kilka słów o klinice 

Dzięki pozyskanym funduszom klinika Anawet to dziś najnowocześniejszy ośrodek zajmujący się rozrodem koni w kraju. Najlepszy sprzęt i doświadczony zespół lekarzy weterynarii sprawia, że jest to miejsce kompleksowo zajmujące się rozrodem koni, w którym można wykonywać nie tylko sesje OPU, ale również inseminować klacze nasieniem świeżym i mrożonym, poddać je embriotransferowi, a nawet pobierać i zamrażać nasienie ogierów. 

Jestem bardzo dumna z mojego zespołu. Kilka ostatnich lat wytężonej pracy pozwala nam dziś oferować usługi, do niedawna trudno dostępne w Polsce. Tworząc nową odsłonę Anawet zależało nam, by móc obsługiwać hodowców w sposób kompleksowy i oszczędzić im w ten sposób dalekich podróży ze swoimi końmi. Jestem przekonana, że nowoczesne metody rozrodu koni pozwolą zbliżyć polską hodowlę do europejskiej czołówki. Mam nadzieję, że wkrótce efekty naszej pracy będziemy mogli oglądać na arenach sportowych w Polsce i zagranicą – opowiada dr n. wet Anna Grabowska, pomysłodawczyni i moc napędowa ośrodka Anawet

Więcej informacji – www.anawet.pl

Nowoczesna klinika rozrodu koni Anawet w Gostyczynie k/Kalisza, fot. Anawet
Laboratorium, fot. Anawet
Klinika dysponuje bezpiecznymi padokami dla klaczy

© REKLAMA Anawet, zdjęcie główne fot. Oliwia Chmielewska

eurobreeding

Back to top