Strona główna » Podsumowanie AES Stallion Grading Poland 2025

Podsumowanie AES Stallion Grading Poland 2025

Jubileuszowa edycja, międzynarodowa komisja i 55 nowouznanych ogierów dla księgi Anglo European Studbook. Tak jednym zdaniem można podsumować tegoroczne AES Stallion Grading.

Nowe miejsce, ten sam wysoki poziom 

Dziesiąta edycja odbyła się w nowoczesnym ośrodku RC Idmar Krajkowo, dysponującym znakomitą infrastrukturą do organizacji tego typu wydarzeń. Polscy hodowcy i właściciele nie zawiedli. Do udziału zgłoszono blisko 80 ogierów trzyletnich i starszych, a dzięki transmisji realizowanej na platformach Świat Koni i Clip My Horse wydarzenie można było śledzić online nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. A było co oglądać, bo ekipa Tyszko Horses, na czele z Joanną Rosicką-Tyszko dała z siebie wszystko by wydarzenie przebiegało sprawnie, a goście czuli się zaopiekowani.

RC Idmar Krajkowo, nowy gospodarz AES Stallion Grading

Kara gwiazda

Komisja w składzie Joris van den Oeteleaar (Dyrektor Anglo European Studbbok), dr Eva Maria Broomer (wiceszefowa WBFSH) oraz Bernard Demets przyznała licencję 55 z 78 ogierów (70%).

Tylko jeden ogier otrzymał w tym roku status APPROVED, który daje mu prawo wykorzystania w hodowli, bez ograniczeń ilości krytych klaczy. To ujeżdżeniowy, kruczokary Vanity Fair (Vivaldos – Ampere)hod. Gerd Sosath/wł. Ludmiła Strypikowska. Ogier zachwycił komisję nie tylko swoim nowoczesnym typem i urodą, ale również talente do konkurencji ujeżdżenia, w tym znakomitym galopem. Ogiera do Polski sprowadziła stajnia Only For Winners i w 2024 roku koń, zanim zmienił właściciela, uzyskał licencję PZHK.

Vanity Fair
Diablo de Knocke

Syn Ermitage Kalone Czempionem

Prezentowane ogiery w większości były dobrze, albo bardzo dobrze przygotowane i świetnie pokazały swój sportowy talent. Konkurencja była szczególnie mocna  wśród 3 i 4-letnich koni skokowych. Zobaczyliśmy wiele koni imponujących możliwościami skokowymi. 

Specjalne wyróżnienie w gronie koni trzyletnich wywalczył Ermitago Z (Ermitage Kalone – Emerald)hod./wł. Jerzy Milewski. Tegoroczny Czempion AES Stallion Grading w swojej kategorii wiekowej, fizycznie bardzo podobny do słynnego ojca, imponował nie tylko siłą i techniką skoku, ale również zrównoważonym charakterem i inteligencją. Co interesujące matka Ermitago Z, Enigma Z z powodzeniem startuje w międzynarodowych konkursach pod Adamem Grzegorzewskim.

Komisja zdjecydowała się wytypować do najlepszej czwórki trzylatków jeszcze trzy inne ogiery: Exact (Darwin Z – Coupie)hod. SK Dobrzyniewo/wł. Olaf Klein i Patryk Pawliszyn, Chacco Volt Z (Chaccothage Blue PS – Now Or Never M)hod./wł. Krystyna Kądzielawa oraz Contharado Diamond ML (Conthargos – Diarado)hod./wł. Tomasz Olszewski 

Ermitago Z

Dark Spirit PS najlepszym ujeżdżeniowym trzylatkiem 

W nielicznej, ale dobrej jakościowo stawce trzyletnich koni ujeżdżeniowych wyróżnił się Dark Spirit PS (Donier – San Amour)hod. Gestuet Lewitz. Bardzo szlachetny ogier, zajmie w tym sezonie boks czołowego w stacji ogierów braci Cichoń. 

Dark Spirit PS, Mateusz Cichoń, Joris van den Oetelaar, Joanna Rosicka-Tyszko

AES Stallion Competition

Po dwóch dniach hodowlanych emocji, przyszedł czas na nowość w programie wydarzenia – konkursy dla licencjonowanych ogierów 4-letnich, 5-letnich, 6-letnich, 7-letnich oraz 8-letnich i starszych

Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach

ogiery 4-letnie

  • I’m Akin R SP (Almanzor L – I’m Special de Muze) & Jonasz Radowski

ogiery 5-letnie

  • United Qatar TH BWP (Qatar Ter Saleghem – Canturo) & Stanisław Opielewicz

ogiery 6-letnie

  • Alcontinus (Diacontinus – Konkret) & Stanisław Opielewicz

ogiery 7-letnie

  • Duc 123 Z (Dominator 2000 Z – Connor) & Łukasz Brzóska

ogiery 8-letnie i starsze

  • Sobieski Star (Donald Z – Sanvaro) & Michał Jóskowiak

Każdy z przejazdów komentowali wspólnie znawcy sportu i hodowli koni Antoni Dahlke i Bernard Demets, co było niewątpliwie dodatkową atrakcją konkursów. 

Stanisław Opielewicz, United Qatar TH & Joanna Rosicka-Tyszko
Łukasz Brzóska & Duc 123 Z

Garść statystyk 

Ojcowie prezentowanych ogierów 

Ogiery, które wystąpiły podczas AES pochodziły po 41 różnych reproduktorach. 10 z nich miało w Krajkowie dwóch lub więcej reprezentantów. Najlepiej reprezentowani (po 3 uznanych synów) byli: Chacco Blue, Conthargos oraz Cornet Obolensky.

Ojcem jedynego w tym roku ogiera z tytułem Approved jest premiowany w Hanowerze Vivaldos (Vivaldi – Desperados) z oferty Hof Sosath. 

Przynależność do związków hodowlanych

Podczas AES Stallion Grading 2025 najwięcej, bo 18 koni reprezentowało księgi prowadzone przez Polski Związek Hodowców Koni. Drugie miejsce pod względem ilości zajęły konie z paszportem Zangersheide (13). Dziewięć koni reprezentowało księgi prowadzone przez Związek Oldenburski (8 OLDBG i 1 OS), a osiem księgę holsztyńską.

Hodowcy i właściciele

Tegorocznym rekordzistą jest Tomasz Olszewski, hodowca z Kujaw przywiózł do Krajkowa aż cztery ogiery i wszystkie uzyskały akcept międzynarodowej komisji. Wszystkie przedstawione ogiery są nie tylko jego własności, ale również hodowli.

Sukcesem podobnej skali może pochwalić się również Zbigniew Kostrzewski, który również miał 100% skuteczność i wyjechał z AES Stallion Grading 2025 z trzema licencjonowanymi ogierami, również swojej hodowli i własności. 

Właściciele lub hodowcy z więcej niż jednym uznanym ogierem w tym roku to Wechta Equestrian, Glazer Horses, Cichoń Stallions, Stadnina Koni Kruszyńscy oraz Sylwia Łozowska.

Victorious VS Z (Verdi TN – Chico’s Boy)hod./wł. Sylwia Łozowska, ogier jest kuzynem wybitnego w sporcie Solid Gold Z (Christian Ahlmann)

10 lat AES w Polsce

Od 2016 roku w Polsce odbyło się 10 edycji AES Stallion Grading, przeprowadzonych w trzech różnych lokalizacjach. Historia uznawań rozpoczęła się w październiku 2016 roku w ośrodku Natalii Czernik – Verso La Natura, potem aż osiem kolejnych edycji odbywało się w centrum Polski, w KJ Salio. 

Jubileuszowa, dziesiąta edycja zagościła w nowoczesnym RC Idmar Krajkowo. Przychylność gospodarzy i infrastruktura ośrodka sprawiły, że oprawa tegorocznego AES Stallion Grading była wyjątkowa. 

W ciągu 10 lat działalności AES w Polsce przedstawiono do uznania ponad 330 ogierów. Część z nich to teraz gwiazdy krajowego i międzynarodowego sportu. Te najbardziej utytułowane to m.in. olimpijczyk z Paryża Chepettano, zakwalifikowany do udziału w igrzyskach Colinero, dwukrotny uczestnik MŚMK Duc 123 Z, zwycięzca międzynarodowych konkursów Grand Prix – Castigo de Amor, 17. koń Finału Pucharu Świata – Naccord Melloni, zwycięzca WBFSH Jumping Studbook Trophy – Constable FRH, brązowy medalista HPP – Surrimo, zwycięzca Grand Prix Babolna – Jackpot B i wiele, wiele innych. 

Maksymilian Wechta & Chepettano, IO Paryż 2024, fot. Łukasz Kowalski

Łyżka dziegciu w beczce miodu

Wyraźnie widać jak przez dziesięć kolejnych edycji rośnie jakość prezentowanych koni, które rodowodami i swoim talentem nie odbiegają od tych z Europy Zachodniej.

Zachwycając się nad sprawnie przeprowadzoną, dziesiątą już edycją AES Stallion Grading Poland, trudno nie wspomnieć o jednej palącej kwestii, zupełnie od organizatorów niezależnej. A mianowicie wciąż widocznym braku właściwego przygotowania koni do prezentacji. W niektórych przypadkach być może miało ono decydujący wpływ na decyzję o nieuznaniu danego ogiera. Konie poza kondycją, nieogolone, lub ogolone „w szlaczki” z niedobranym rzędem, nieprzygotowane do trudów prezentacji, „spuchnięte” już po kilku skokach, wyraźnie zbyt krótko przygotowywane. Takie działanie nie tylko naraża zwierzęta na niepotrzebny stres, ale zwiększa ryzyko doznania kontuzji, a na pewno nie zwiększa szansy dobrej prezentacji. Najlepszy rodowód nie uratuje słabo przygotowanego ogiera, nawet jeśli jest on utalentowanym młodym sportowcem.

Choć sytuacja ta sytuacja systematycznie się poprawia, a świadomość hodowców i właścicieli rośnie, wciąż mają miejsce tego typu sytuacje, które nie powinny mieć miejsca i o których warto mówić głośno.

Powiązane linki

Już teraz zapraszamy na kolejną, jedenastą edycję AES Stallion Grading Poland!

© Eurobreeding.com dla AES Polska, fot. Oliwia Chmielewska

Back to top