Strona główna » Pokaz młodych ogierów Związku Holsztyńskiego, 1.05.2022

Pokaz młodych ogierów Związku Holsztyńskiego, 1.05.2022

W niedzielę, 1 maja w Elmshorn odbyła się prezentacja młodych ogierów Związku Holsztyńskiego. Pod siodłem pokazano trzynaście ogierów w wieku od 3 do 6 lat – dwanaście skokowych i jednego ujeżdżeniowego.

Prezentacja ogierów

Pokaz rozpoczęły ogiery z rocznika 2018. Jako pierwszy na hali pojawił się Daikon (Dominator Z x Cassini I). To ogier średniej miary (165 cm), bardzo dobrze galopujący, dynamiczny, obdarzony świetnym refleksem i siłą.

Daikon (Dominator Z x Cassini I)

Zaraz po ogierze Daikon, na halę wkroczył Camino Royal (Clarimo x Contendro I). Jest to również koń średniej miary (167 cm), jednak w dłuższych liniach niż Daikon. Tak jak poprzednik ze znakomitym galopem. Camino Royal to kolejny koń obdarzony ponadprzeciętnymi możliwościami. Jego matka dała innego ogiera należącego do Związku Holsztyńskiego, gniadego ogiera Keaton (Kannan).

Camino Royal (Clarimo x Contendro I)

Kolejnym ogierem z rocznika 2018, zaprezentowanym w niedzielę był zwycięzca licencji z roku 2020 – Vigado (Vigo d’Arsouilles x Quo Vados I). To ramowy, koń, obdarzony świetnym charakterem i jezdnością.

Vigado (Vigo d’Arsouilles x Quo Vados I)

Stawkę pięciolatków otworzył niezwykle urodziwy Dubliner (Dinken x Canturo). Mierzący 170 cm wzrostu ogier w skoku charakteryzuje się idealną wręcz techniką przodu, przy nieco gorszej technice zadu i niewątpliwie należy mieć to na uwadze dobierając do niego klacze.

Dubliner (Dinken x Canturo)

Tuż po nim zaprezentował się siwy Cardentos (Cardento x Quo Vados I), obdarzony dużą siłą, świetnie pracujący kłębem i grzbietem w skoku. To syn legendarnego olimpijczyka, którego potomstwo znakomicie sprawdza się w sporcie (C Vier, Carrera VDL, Flip’s Little Sparrow, Catch Me Not S itd.).

Cardentos (Cardento x Quo Vados I)

Kolejnym z pokazywanych ogierów był Charaktervoll (Comme Il Faut x Contendro I), pochodzący po chyba najbardziej popularnym synu ogiera Cornet Obolensky – Comme Il Faut. Charaktervoll to koń w samczym typie, bardzo urodziwy, świetnie się ruszający. W trakcie pokonywania linii dał się jeszcze zauważyć brak balansu.

Charaktervoll (Comme Il Faut x Contendro I)

Ostatnim ogierem z rocznika 2017 był Siegerhengst z 2019 roku – Cahil (Cornet Obolensky x Contender), który od körungu bardzo zmężniał i nadal zachwyca świetnym galopem, ogromną elastycznością i dynamiką w skoku. Jak spora część potomstwa ogiera Cornet Obolensky, również Cahil, bywa nadmiernie „wesoły” i wrażliwy w pysku, przez co nie jest tak jezdny.

Cahil (Cornet Obolensky x Contender)
Cahil (Cornet Obolensky x Contender)

Przedostatnią z prezentowanych grup, stanowiły najstarsze ogiery, urodzone w 2016 roku. Jako pierwszy zaprezentował się Corfu de la Vie (Cumano x Lord). Rosły, świetnie galopujący ogier, pokazywał bardzo duże możliwości. Ojciec Corfu – Cumano (Cassini I) był złotym medalistą WEG Aachen w 2006 roku.

Corfu de la Vie (Cumano x Lord)

Prezentację na mini parkurze zamykał wspomniany już ogier Keaton (Kannan x Contendro I). Podobnie jak półbrat, również Keaton to koń w długich liniach i doskonale galopujący. Jak na syna ogiera Kannan również wyjątkowo urodziwy. W skoku Keaton jest lekki i demonstruje ponadprzeciętne możliwości.

Keaton (Kannan x Contendro I)

Na deser zobaczyliśmy trzy trzyletnie ogiery, które dopiero rozpoczynają pracę pod siodłem: Nohoval Z (Nixon van’t Meulenhof x Erco van’t Roosakker), Zuccarello (Zuccero x Uriko) i Update (United Way x Quo Vados I). Cała trójka, z racji wieku, została pokazana wyłącznie w chodach podstawowych.

Nohoval Z (Nixon van’t Meulenhof x Erco van’t Roosakker)

Zuccarello (Zuccero x Uriko)
Update (United Way x Quo Vados I)

Potomstwo

Po prezentacji ogierów na halę wkroczyło potomstwo młodych ogierów. Zaprezentowano źrebięta po ogierach Chinchero, Chezarro, Keaton, czy Charaktervoll. Szczególny aplauz publiczności wzbudziła córka tego ostatniego.

Córka ogiera Charaktervoll

Wzruszające pożegnanie

Kiedy halę opuściły konie, rozpoczęła się ceremonia pożegnania wieloletniego dyrektora generalnego Holsteiner Verband Hengsthaltungs GmbH. Norbert Boley przeszedł na emeryturę po blisko 40 latach pracy. Za jego czasów w Elmshorn pojawiły się takie konie jak Contender, Caretino, Cassini I, czy wreszcie Casall. To on przyczynił się do rozpowszechnienia nasienia świeżego i zastąpienia krycia naturalnego inseminacją.

W Elmshorn żegnali go nie tylko pracownicy i przyjaciele Związku Holsztyńskiego. Oficjalnie przemawiali również m.in. Gerd Sosath (właściciel jednej z największych, niemieckich stacji ogierów Hof Sosath) oraz Alessandro Mignoli, odkrywca talentu wałacha Monaco, obecnie konia nr 1 w stajni Harriego Smoldersa.

Wzruszony Norbert Boley z pamiątkową statuetką, przedstawiającą ogiera Casall

© Eurobreeding.com, fot. Oliwia Chmielewska, na zdjęciu głównym ogier Dubliner

eurobreeding

Back to top