Strona główna » Polskie konie na IO Tokio 2020

Polskie konie na IO Tokio 2020

23 lipca w Tokio ruszyły Igrzyska Olimpijskie. W ich trakcie zaplanowano rozegranie trzech konkurencji jeździeckich: ujeżdżenia, wkkw i skoków przez przeszkody. Medale dresażowe już rozdano, skoczkowie rozpoczynają rywalizację 3 sierpnia, a w wkkw właśnie toczy się walka o mistrzowskie tytuły. Na tegorocznych igrzyskach startują cztery konie wyhodowane w Polsce – trzy zapisane do polskich i jeden do zagranicznej księgi. Ich sylwetki przybliżamy poniżej.

WKKW

 • Carlo Grande Jr SP (Carlo Grande – Kaloe/Spartakus) hod. Andrzej Herrmann
  Carlo Grande Jr (oryginalne imię Karlo Grande) to półbrat klaczy Karmelowa Dama – matki brązowego medalisty MPMJ 2020, wał. Kronos (Diarado), również wyhodowanego przez p. Herrmanna
  Z tej samej, liskowskiej rodziny żeńskiej kl. Korsyka (Kettenpanzer – Hasty/Peruaner) pochodziła m.in. wielokrotna medalistka mistrzostw polski w konkurencji skoków przez przeszkody – Kodeina (Dziwisz xx – Kutyna/Poprad).
 • Jard (Czuwaj – Jucznia xx/Chief Supreme xx) hod. SK Rzeczna
  Z tej samej rodziny żeńskiej pochodził m.in. plękicki Highpoint (Izan – Joruba/Erotyk xx), na którym Paul Tapner wygrał CCI3* Bramham, startował na nim również z powodzeniem w CCI4* Badminton i Burghley (!) oraz Jaspis (Winner – Jasełka/Dipol) hod. Władysław Łopuszyński, na którym sukcesy odnosiła Joanna Rosicka-Tyszko.

Skoki przez przeszkody

 • Nevados S SP (Calvados Z – Nestia S/Romualdo) hod. Stanisław Szurik
  Jeden z najbardziej utytułowanych koni skokowych polskiej hodowli ostatnich lat, zwycięzca konkursów Grand Prix na poziomie 5*, drużynowy Mistrz Europy 2019. W Polsce pozostaje aktywna w hodowli jego matka, oraz pełna siostra, w tym roku uznano również jego półbrata, po og. Glasgow van’t Merelsnest
 • Quel Homme de Hus HOLST (Quidam de Revel x Candillo) hod. Andreas Kosicki
  Drużynowy Mistrz Europy 2019, w 2021 wygrał m.in. Rolex Grand Prix w Knokke
  W 2021 w Polsce na świat przyszli trzej półbracia og. Quel Homme de Hus – po ogierze Casall i Harley VDL. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Tekst: eurobreeding.com, fot. Alicja Cybulska – Polish Eventing – na zdjęciu Jan Kamiński i Jard

eurobreeding

Back to top