Strona główna » Poród u klaczy. Zasada 1-2-3

Poród u klaczy. Zasada 1-2-3

Początek roku to niezwykle gorący okres w hodowli koni. Trwa sezon wyźrebień. Większość porodów szczęśliwie odbywa się bez komplikacji, co jednak gdy nie wszystko idzie tak jak trzeba? Co powinno nas zaniepokoić?

Zdiagnozowanie prawidłowości przebiegającej akcji porodowej bywa czasem, zwłaszcza dla mniej doświadczonego hodowcy, trudne. Stąd bardzo prosta zasada 1-2-3, często przytaczana przez lekarzy weterynarii. Sprawdźcie co trzeba „odhaczyć” w każdej z kolejnych godzin po porodzie?

Pierwsza godzina (1)

W trakcie pierwszej godziny od narodzin źrebię powinno wstać. Zdrowe i silne źrebięta podejmują pierwsze próby wstawania bardzo szybko, są takie, które stoją już po 15 minutach. Jeśli źrebię ma bardzo długie nogi i/lub przykurcze, należy mu pomóc.

Druga godzina (2)

Do dwóch godzin po porodzie, źrebię powinno trafić do wymienia i napić się siary. To szczególnie ważne, ponieważ ze względu na specyfikę budowy łożyska u klaczy, przeciwciała są przekazywane za pośrednictwem siary. Ich zawartość w niej spada z każdą godziną, dlatego tak ważne jest aby źrebię szybko trafiło do wymienia.

Trzecia godzina (3)

Trzy godziny po porodzie powinno odejść łożysko. Ważne, aby odeszło w całości. Pozostanie całego łożyska lub fragmentów w macicy klaczy niesie bezpośrednie zagrożenie życia klaczy. Niefachowe próby jego „odklejenia” mogą prowadzić do poważnych komplikacji i również grożą śmiercią.

W trzeciej godzinie po porodzie źrebię powinno wydalić smółkę. Proces ten bardzo usprawnia napicie się siary (patrz wyżej). W przypadku wystąpienia problemu z wydaleniem smółki stosuje się lewatywę.

Pomoc wzywamy gdy:

  • Którakolwiek z faz porodu przedłuża się – źrebię powinno przyjść na świat około 40 minut po odejściu wód płodowych
  • Istnieje podejrzenie nieprawidłowego ułożenia źrebięcia (np. cofnięta noga, zawinięta głowa, poród pośladkowy)
  • Źrebię nie wstaje
  • Źrebię nie ma odruchu ssania
  • Smółka nie odeszła w ciągu pierwszych 6 godzin od porodu
  • Minęły trzy godziny od porodu, a łożysko nie odeszło
  • Łożysko nie odeszło w całości
  • Po porodzie doszło do wypadnięcia prostnicy lub macicy

© Eurobreeding.com, tekst powstał dzięki współpracy z Kopytko-Vet, fot. Oliwia Chmielewska

eurobreeding

Back to top