Strona główna » Rozmowa: Joanna Pawlik – Przed nami kolejny rok pełen wyzwań

Rozmowa: Joanna Pawlik – Przed nami kolejny rok pełen wyzwań

W pierwszych dniach marca mieliśmy okazję rozmawiać z Joanną Pawlik – przedstawicielką belgijskiej księgi Zangersheide w Polsce. Zangersheide, obecnie piąta księga rankingu światowego WBFSH, znana jest przede wszystkim ze swojej otwartości i innowacyjności. Od 2018 roku księga ma oficjalną przedstawicielkę w Polsce. Jest nią Joanna Pawlik, która blisko 10 lat spędziła pracując w stajni ogierów sportowych Zangersheide, a później była związana również ze stajnią hodowlaną. 

Eurobreeding: Czy kiedy w czerwcu 2018 roku rozpoczynała Pani tworzenie Zangersheide Poland, spodziewała się tak ciepłego przyjęcia? 

Joanna Pawlik: Już wcześniej spotykaliśmy się z dużym zainteresowaniem.Doceniając duży potencjał i aktywność polskich hodowców, postanowiliśmy wykonać kolejny krok, który pozwoli na dynamiczny rozwój dotychczasowej współpracy. Dziś wiemy, że to była świetna decyzja. 

Toemme de Regor (Chacco-Blue x Cento) – jeden z ogierów dostępny w ofercie „Pokryj teraz, zapłać w 2023”

Eueobreeding: Na jakie wsparcie mogą liczyć w tej chwili hodowcy Zangersheide w Polsce?

Joanna Pawlik: Zangersheide Poland kompleksowo wspiera hodowców, oferując pomoc w wielu aspektach. Od kilku lat strona internetowa Zangersheide działa w języku polskim. Wydajemy w nim również katalog ogierów. Również sam proces zamawiania nasienia przebiega w języku polskim. 

Służymy radą i pomocą również w kwestii wyrabiania paszportów. Dziś procedura ich wydawania jest bardzo prosta – dzięki współpracy z lekarzami weterynarii, ograniczyliśmy i uprościliśmy formalności. Jesteśmy bardzo otwarci – paszport Zangersheide może uzyskać każde źrebię po ogierze uznanym w dowolnej księdze zrzeszonej w WBFSH. 

Chętnie angażujemy się również w poszukiwania idealnego materiału dla naszych klientów. Za pośrednictwem aukcji organizowanych przez Zangersheide do Polski trafiają nie tylko konie sportowe, ale rownież interesujące źrebięta i ciąże. 

Cały czas pracujemy i udoskonalamy naszą ofertę, tak by była jak najlepiej dopasowana do potrzeb hodowców. Poszerzamy również listę wydarzeń, skierowanych do hodowców, rejestrujących u nas swoje źrebięta.

Manoulito (Manchester van’t Paradijs x Clinton I)

Eurobreeding: Polscy hodowcy są bardzo aktywni, co widać po rosnącej frekwencji wydarzeń hodowlanych. Czy zgodzi się Pani z tym stwierdzeniem?

Joanna Pawlik: Oczywiście. Pierwsza edycja czempionatu źrebiąt (Z-Festival) została bardzo dobrze przyjęta przez hodowców. Myślę, że wielu z nich docenia, że do komisji zaprosiliśmy doświadczonych sędziów z autorytetem jak Louis Lenarts czy Louis De Cleene.

Swoją cegiełkę dorzuciliśmy również do projektu Intercarpathia – Czempionatu w skokach luzem, gdzie konie oceniał reprezentant Zangersheide Heinz Meyer. Również na 2022 rok planujemy Z-Festival i uczestnictwo we wspomnianej Intercarpathii. Będziemy obecni także na najważniejszych krajowych imprezach hodowlanych i zawodach rangi mistrzowskiej. 

Eurobreeding: Dzięki aktywności Zangersheide Poland, do Polski trafił też utytułowany ogier, Sir Obolensky Z. Czy mogłaby Pani coś o nim opowiedzieć?

Joanna Pawlik: Sir Obolensky Z (Stakkato Gold x Cornet Obolensky) po kilku bardzo owocnych sezonach spędzonych w Zangersheide, w 2022 roku będzie jeszcze łatwiej dostępny dla polskich hodowców. Wszystko dzięki współpracy z Pekaniec Sporthorses, gdzie ogier stacjonuje od zimy. 

Sir Obolensky Z został sprawdzony w sporcie do poziomu 150 cm, a jego potomstwo z powodzeniem startuje w międzynarodowych konkursach. Ojciec ogiera – Stakkato Gold dał już takie gwiazdy poziomu 160 cm jak Solid Gold Z czy Stargold. 

Eurobreeding: Dziękujemy za rozmowę. Pozostaje nam życzyć udanego sezonu 2022. 

Sir Obolensky (Stakkato Gold x Cornet Obolensky)

Przydatne informacje

Kontakt
Joanna Pawlik 
0048536190668
pawlik@zangersheide.com

Zamówienia katalogu ogierów 2022 w języku polskim – pawlik@zangersheide.com

Powiązane linki: 

Rob Roy VD Bisschop (Di Cantero van ter Hulst Z x Jenson van’t Meulenhof)

© Eurobreeding.com, fot. materiały prasowe Zangersheide, na zdjęciu głównym Rob Roy VD Bisschop (Di Cantero van ter Hulst Z x Jenson van’t Meulenhof)

eurobreeding

Back to top