Strona główna » Sezon stanówkowy 2021: Dark’Ann – spektakularny wnuk Darco dostępny dla polskich hodowców

Sezon stanówkowy 2021: Dark’Ann – spektakularny wnuk Darco dostępny dla polskich hodowców

Sezon stanówkowy rozpoczął się na dobre. Czas więc przybliżyć sylwetkę kolejnego ogiera, oferowanego polskim hodowcom, holsztyńskiego Dark’Ann (Darcodello x Casall).

Silny, elastyczny i dobrze galopujący Dark’Ann, zrobił furorę podczas uznania AES Stallion Grading Salio 2019, szybko zyskując zaufanie hodowców. Nic dziwnego, za tym młodym, utalentowanym ogierem, przemawia nie tylko talent skokowy, ale również bardzo interesujący rodowód. Bardzo mocno wierzy w niego również jego zawodnik Łukasz Brzóska, który uważa, że w przyszłości będzie to koń na duże konkursy. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu młodemu, obiecującemu ogierowi. 

Rodowód

Kruczokary, obdarzony dużą urodą (zbonitownay na 82 pkt) i ponadprzeciętną siłą w skoku ogier Dark’Ann jest synem holsztyńskiego Darcodello (Darco x Clearway). Z tym nieodżałowanym ogierem hodowcy wiązali duże nadzieje. Nic dziwnego – był to bowiem syn fenomenalnego Darco, ojca takich koni jak Parco, Winningmood czy Nonstop i klaczy Viviana, a więc matki popularnych Cascadello I i Cascadello II. Niestety przedwczesna śmierć Darcodello nie pozwoliła na jego szersze wykorzystanie w hodowli.

Matka, klacz Day Off to córka ogiera Casall, co czyni rodowód ogiera Dark’Ann bardzo podobnym jak w przypadku wspomnianych już Cascadello I i Cascadello II. Sam Casall już za życia stał się legendą. Znakomicie spisywał się na międzynarodowych parkurach, zajmując 4 miejsce podczas WEG Tryon 2014 czy wygrywając wspólnie z Rolfem Goranem Bengtssonem rozgrywki Longines Global Champions Tour. Do końca kariery cieszył się fenomenalną formą, którą potwierdził zwyciężając w swoim ostatnim konkursie – GP LGCT Hamburg 2017. Będąc wciąż aktywnym skoczkiem, Casall niejednokrotnie miał okazję walczyć o zwycięstwo ze swoimi potomkami. Do tych najbardziej znanych należą niewątpliwie: Chesall Zimequest, Casallo Z, Chilli Willi, Caracas czy Casello. W samych Niemczech Casall ma już ponad 70 uznanych synów. Ostatnio coraz mocniej pokazuje się również jako ojciec matek. Jedna z jego córek dała Siegera 2016 – og. Unlimited. 

Druga matka ogiera Dark’Ann, kl. Zoom to córka holsztyńskiego og. Landos, ojca doskonałego og. Lordanos. W hodowli Zoom dała wyróżnioną premią państwową córkę, jest też półsiostrą dwóch koni sportowych: wał. Cesano (140 cm) i og. Calmado (155 cm). Oba wymienione konie pochodzą po og. Casall co tylko potwierdza, że rodzina Dark’Ann bardzo dobrze się z nim łączy. 

Trzecia matka kl. G-Lancalypse pochodziła po ogierze Landadel. Ten syn legendarnego og. Landgraf I, doskonale sprawdził się w hodowli, dając m.in. indywidualną brązową medalistkę WEG Jerez de la Frontera 2002 i drużynową złotą medalistkę IO Ateny 2004 – kl. Fein Cera, czy sprawdzonego w sporcie i hodowli og. Landor S.  

Rodzina żeńska ogiera Dark’Ann, holsztyński Stamm 104A to jedna z najlepszych rodzin koni sportowych w europejskiej hodowli. Z tej samej pochodziła srebrna medalistka ME – Corradina oraz ogiery Contendro I, czy Corland.

Kariera sportowa

W 2019 roku, w wieku czterech lat, Dark’Ann rozpoczął karierę sportową. W pierwszym sezonie znakomicie pokazywał się w konkursach na styl, otrzymując nierzadko noty rzędu 8,6. Otarł się też o medal SCPMK, zajmując czwarte miejsce. 

W sezonie 2020 roku Dark’Ann wywalczył kwalifikację do Mistrzostw Świata Młodych Koni, które z powodu pandemii nie mogły się odbyć. Jesienią był 7. w finale 5-latkow podczas SCPMK Olsza. 

Świetnie spisał się podczas mocno obsadzonych zawodów Warsaw Jumping gdzie wygrał drugi konkurs dla młodych koni, a w finale tej rundy był drugi. W 2021 roku Dark’Ann udanie rozpoczął sezon podczas Cavaliada Winter Tour Poznań (CSIYH1*), zajmując w pierwszym konkursie dla młodych koni 2. miejsce. 

Dark’Ann – SCPMK Olsza 2019, fot. Magda Dreger

Kariera hodowlana

Dark’Ann w 2019 roku uzyskał licencję hodowlaną Anglo European Studbook. Obecnie legitymuje się również licencją PZHK. W 2020 roku przyszły na świat pierwsze źrebięta, które po ojcu dziedziczą zrównoważony charakter, dobry galop i świetnie osadzoną szyję. 

Warunki stanówki

Cena stanówki: 1800 zł, płatna w dwóch ratach: 500 zł + 1300 zł. II rata płatna po stwierdzeniu źrebności klaczy. Dark’Ann jest uznany w PZHK i AES (Approved), a więc jego źrebięta można opisywać w PZHK, AES i Zangersheide.

Ogier stacjonuje w Jakubowie (woj. Wlkp)
Kontakt: info pod nr tel. 515297077 / 505915004 lukaszbrzoska.skoki@gmail.com

Niespełna dwutygodniowa córka og. Dark’Ann i klaczy Oceane du Libaire

Tekst: eurobreeding.com, fot. Oliwia Chmielewska

eurobreeding

Back to top