Strona główna » Stadnina Koni Dobrzyniewo – najmłodsza ze stadnin państwowych

Stadnina Koni Dobrzyniewo – najmłodsza ze stadnin państwowych

Położona w sercu Polski Stadnina Koni Dobrzyniewo jest najmłodszą ze stadnin państwowych, prowadzących hodowlę koni sportowych w kraju. Obecnie spółka funkcjonuje w trzech gospodarstwach: Dobrzyniewo, Glesno i Mrozowo.

Rys historyczny

Początkowo na ziemiach należących dziś do stadniny hodowano owce. Zgromadzone dokumenty dowodzą, że ich chów prowadzono tutaj przynajmniej od 1910 roku. W latach 50. pojawiły się pierwsze konie, rejestrowane jako wielkopolskie. Większość z nich cechowała się srokatą maścią, a hodowano je głównie z myślą o eksporcie. W 1959 r. Zespół Hodowli został przekształcony w Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej w Dobrzyniewie.

Hodowla koni sportowych

Hodowla koni umiejscowiona jest w gospodarstwie Glesno w trzech oddziałach: Marynka – hodowla koników polskich, Bielawy Nowe – hodowla koni szlachetnych, Glesno – stajnia rekreacyjno-użytkowa. Nad hodowlą czuwa Dobrochna Olesińska-Zabłocka. Oficjalnie Stadnina Koni Dobrzyniewo działa od 1993 roku, ale tradycje hodowli koni są znacznie dłuższe i sięgają połowy lat 50. ubiegłego wieku, kiedy to jak wspomniano wyżej hodowano konie wielkopolskie, głównie srokate, z przeznaczeniem na eksport.

Stado klaczy matek w dziale półkrwi liczy 15 klaczy, a rocznie w stadninie rodzi się około 12 źrebiąt. W ostatnich sezonach stadnina mocno inwestuje w najlepszy materiał i korzysta z nasienia czołowych ogierów skokowych i ujeżdżeniowych na świecie.
W sezonie 2023 urodziły się źrebięta po takich ogierach jak Aganix du Seigneur, Querido VG, Epleaser van’t Heike, Stakkato Gold, Allroad, Baggio , For Planet, Dourkhan Hero Z, Dimaggio Black czy Colorit Z.
W stadninie dorasta też młodzież hodowlana po ogierach Fabregas, Haynes GH, For Planet, Caribis Z, Coolio S, For Planet, Cicero Z czy Asca Z.

Czynne rodziny żeńskie w hodowli koni półkrwi

Obecnie hodowla koni półkrwi jest oparta na siedmiu rodzinach:
Rodzina klaczy Gardenia M (So In Love x Omen xx) wywodząca się ze Stadniny Koni Moszna.
Jest to najbardziej zasłużona rodzina w SK Dobrzyniewo. Z tej rodziny pochodziły m.in:

  • Garda, Wicemistrzyni Polski MPMK, uczestniczka MŚMK, obecnie pełniąca rolę klaczy stadnej,
  • Galapagos ur. 2014 po Lyjanero – ogier uznany w PZHK – zakupiony do SO Gniezno.

Rodzina klaczy Sumatra (Widam x Lotto x Genius), która kontynuuje linię bezcennej,
angloarabskiej klaczy Sauge. Podobnie jak Gardenia M, również Somma, matka Sumatry pochodzi z SK Moszna. Z tej rodziny pochodzą:

  • Sandor ur. 2013 rok po Talent Charboniere, uznany ogier, sprawdzony w konkursach do poziomu 130 cm włącznie,
  • Sułtanka ur. 2014 rok po Lyjanero w treningu skokowym u Darii Kobiernik, zwyciężczyni czempionatów w skokach luzem w Jarużynie i Baborówku (2018). Wiceczempionka polowej próby dzielności w Wapnie.
    Poza klaczą Sułtanka, czynne hodowlanie są następujące klacze z tej rodziny:
  • Saltavi po Coupie,
  • Suprima po Colestus, 3. w próbie dzielności, w 2023 klacz trafi do treningu sportowego,
  • Sofina po Lyjanero.

Kolejną trzecią rodziną jest rodzina wywodząca się od posadowskiej klaczy Frezarka.

Przedstawicielkami tej linii w SK Dobrzyniewo są:

  • Fortisima po Coupie – wiceczempionka czempionatu wlkp, w tym roku urodziła klaczkę po Darwin Z – to do tej pory najlepiej skacząca klacz z tej rodziny,
  • Figa po Bolshoi i młoda, dwuletnia Fraxima po Fabregas. Z tej rodziny pochodzi klacz Forta po Bolshoi (wyhodowana w SK Dobrzyniewo sprzedana na pierwszej aukcji w Baborówku) – matka Forgo Tower po Sorbie Tower – złotego medalisty MPMK WKKW w kategorii 4-latków (jeździec Paweł Warszawski).

Czwartą rodziną jest linia Hekli/Cypressy, swoimi korzeniami sięgająca początków XIX w., a rozwinięta w SK Janów Podlaski i poza Janowem funkcjonująca z powodzeniem również w SK Moszna. Z tej rodziny w SK Dobrzyniewo urodziły się:
• Alcara (Widam – Alcantara /Czuwaj) – zwyciężczyni ZT Bielice 2013,
• Alzacja po So In Love matka dobrych koni użytkowych,

Obecnie w stadninie przebywają dwie młode klacze z tej rodziny:

  • Córka Alzacji – Alandra w 2021 – 3. miejsce podczas Dni Konia Polskiego w Jarużynie
  • Córka Alcary – Anthemis (2020) po Haynes GH (Carambole/Stakkato).

Piątą z rodziną działających w SK Dobrzyniewo jest ta wywodząca się od klaczy Empika (Widam x Le Volataire x Fanimo). Z tej pochodzącej z SK Moszna rodziny wywodziły się takie wspaniałe konie jak moszniański Elf. W SK Dobrzyniewo pozostają czynne następujące klacze z tej linii:
• Elekta po Tjungske
• Exea po Coupie
• Edina po Dakato, 2. miejsce podczas Dni Konia Polskiego w Jarużynie 2021

Szóstą z dobrzyniewskich rodzin jest linia założona przez klacz o imieniu Gladiola (Widam x Le Voltaire x Lombard). Ta rodzina również wywodzi się ze Stadniny Koni Moszna. W Dobrzyniewie z tej linii pozostaje aktywna:

  • Glamura po Bolshoi, sama sprawdzona w sporcie, a później włączona do stada. W 2022 roku urodziła klaczkę po świetnie zapowiadającym się ogierze Kiliman Sitte.

Ostatnia z rodzin została założona przez klacz o imieniu Kolina (Calvados Z x Le Voltaire x Dłużnik) i jest reprezentowana przez następujące klacze:
• Kola po Coupie – Cavaliada skoki luzem 2 m. W 2018 roku, zwyciężczyni próby dzielności, zwyciężczyni Krajowego Czempionatu Koni WLKP w Skokach Luzem (Baborówko 2018),

• Koldin po Coupie – Czempionka klaczy Dni Polskiego Konia Sportowego Jarużyn 2020, Wiceczempionka Krajowego Czempionatu Koni WLKP (Baborówko 2019), matka ogierka Kingslay (Aganix du Seigneur) sprzedanego na Wechta Horse Auction 2022, w tym roku urodziła obiecującą klaczkę po Dourkhan Hero Z

• Kotlina po Talent Charboniere, w stadninie pozostają dwie jej młode, obiecujące córki: Kontiki po Lyjanero – zwyciężczyni próby dzielności 2022 w Damasławku i młodsza Keyna po Haynes GH.

Tegoroczna klaczka po Wicemistrzu Świata ogierze Dourkhan Hero Z

Największe sukcesy wychowanków Stadniny

Mimo dosyć krótkiego czasu funkcjonowania Stadnina Koni w Dobrzyniewie zdążyła doczekać się pierwszych sukcesów. W latach 2015-2018 w treningu u Pawła Warszawskiego przebywała Garda (Vandamme – Gardenia/So In Love) ur. 2011. Klacz w 2017 roku wywalczyła srebrny medal Mistrzostw Polski Młodych Koni, a w październiku tego samego roku wzięła udział w Mistrzostwach Świata Młodych Koni.
W 2019 roku Kurier (Tjungske – Kostaryka/Candy Cup) wygrał Mistrzostwa Czech w WKKW dla koni 4-letnich. Obecnie kontynuuje on karierę w tej konkurencji startując do poziomu 2* włącznie. W 2021 r. po brązowy medal Mistrzostw Polski Młodych Koni sięgnął Macho (Tjungske – Morena/Carry Son). Do sukcesu doprowadziła go Andrea Kreutzer.

W stadninie oprócz koni sportowych są hodowane również koniki polskie

© Tekst & zdjęcia Oliwia Chmielewska

Back to top