Strona główna » Stadnina Koni Nad Wigrami, ćwierć wieku hodowli koni sportowych

Stadnina Koni Nad Wigrami, ćwierć wieku hodowli koni sportowych

Bajeczne położenie Stadniny Koni Nad Wigrami jest równie niezwykle jak historia tego miejsca,które na hodowlanej mapie Polski istnieje już przeszło 25 lat.

Hodowla i klub wczoraj…

Stadnina Koni Nad Wigrami powstała w 1999 roku. Jej twórcą był Wojciech Fabiński. W tym
samym roku powstał klub sportowy, którego firmowym jeźdźcem został Krzysztof Prasek.
Początkowo zarówno działem sportowym jak i hodowlanym zarządzał Hubert Szaszkiewicz.
Krzysztof Prasek odnosił wiele sukcesów, początkowo głównie na koniach sprowadzonych z
Zachodu. Dzięki Palegro i Love Soprem stawał na podium seniorskich Mistrzostw Polski. Ogiery te równolegle były wykorzystywane w hodowli, kryto nimi zarówno klacze wigierskie jak i innych hodowców.


Początkowo stado matek bazowało na materiale ze zlikwidowanej SK Okoły. Już w
pierwszym roczniku urodziła się przyszła Mistrzyni Polski Młodych Koni – Tinta (Elvis x Tin Rocco). I tak przedsięwzięcie traktowane początkowo hobbystycznie, stopniowo się rozrastało, stając się w końcu jednym z największych i najpoważniejszych ośrodków hodowli koni skokowych w Polsce. W 2008 roku stadnina przeszła zmiany, stanowisko kierownika objął Marek Orłoś, a doradcą do spraw hodowlanych został Holender – Daan Nanning. Osiem lat później w Mikołajewie powstał ośrodek embriotransferu koni. Dzięki zaangażowaniu dwóch lekarek Aleksandry Jagusiak i Izabeli Laszczyńskiej, szybko stał się on wiodącym ośrodkiem w Polsce.

…i dziś


Hodowla koni Nad Wigrami zmieniała się na przestrzeni lat, ale cel hodowlany od ponad 20 lat pozostaje ten sam – hodowla koni do olimpijskiej konkurencji – skoków przez przeszkody. Twórcy stadniny wierzą, że w tej dziedzinie warto sięgać po najlepszy materiał. Stąd współpraca z największymi markami w branży takimi jak Team Nijhof, VDL Stud, Hof Sosath czy Deckstation Schockemöhle. W tym roku do tej listy dołączyła Zangersheide. Stadnina nie tylko korzysta z reproduktorów stacjonujących we wspomnianych stacjach, ale również oferuje je polskim hodowcom. Rokrocznie w SK Nad Wigrami na świat przychodzi ponad trzydzieści źrebiąt. W 2024 roku byli to potomkowie takich ogierów jak El Barone, Chilli Willi czy HH Conrad.


Hoduje się matkami


Podstawą hodowli są bardzo dobre matki. Nie inaczej jest Nad Wigrami. Najlepsze klacze i
linie żeńskie w stadninie opisano poniżej.

Contessa (Coriano x Quidam de Revel). Jej cztery córki zostały włączone do hodowli, a piąta – Columbia (Ultimo) z powodzeniem startowała w konkursach Grand Prix pod juniorką.

  • Cornelia (Eldorado van de Zeshoek) zachwycająca w skokach luzem, to matka uznanego ogiera i chluby SK Nad Wigrami, ogiera Corazon, który w ciągu dwóch sezonów pokrył ponad 50 klaczy, a w 2024 roku sięgnął po złoto SCPMK w Olszy.
  • Cordoba (Spartacus), złota medalistka SCPMK w kategorii 7-latków, aktualnie startująca w konkursach Grand Prix. Dzięki zastosowaniu embriotransferu Cordoba była jednocześnie aktywna w sporcie i hodowli. Klacz przekazuje swój charakter i talent skokowy. Jedna z jej córek dołączyła już do stada matek.
  • Cortina (Elvaro) podobnie jak Cordoba jest wykorzystywana w hodowli dzięki ET. Cortina Startuje w zawodach do poziomu 145 cm, w hodowli dała już liencjonowanego Caro, Wicemistrza MPMK w kategorii 4-latków
  • Cora (Action Breaker) – świetnie zapowiadająca się się klacz, która bardzo dobrze sprawdza się w hodowli

Oldenburska klacz Carrara (Carrico x Balou du Rouet), sprowadzona do Wigier ze stajni Paula Schöckemohle. Cardiff (Carambole) pochodzący od tej klaczy startuje już na poziomie Grand Prix. W 2022 pochodzące od niej Casilda NW (Quality Time) i Castello NW (Emir R) zasiliły stawkę koni Antoniego Strzałkowskiego. Castello z powodzeniem startuje w konkursach zaliczanych do rankingu światowego!

W dziale hodowlanym pozostaje czynna również córka klaczy Carrara – Casabella (Action Breaker)

Dominique KWPN (Chin Chin x I Love You). To bardzo poprawna, długonoga klacz,wyróżniającą się ruchem w trzech podstawowych chodach. Trafiła do stadniny w młodym wieku.

W tej chwili czynne w hodowli są jej trzy córki: Cha Cha (Starpower), Chanel (Canabis Z), Charlotte (Elvaro). Chanel została niedawno sprzedana do Niemiec.

Każdego roku, wzorem przeglądów w stadninach państwowych, w SK Nad Wigrami
odbywają się przeglądy stada. Ocena kolejnych roczników w skokach luzem stanowi bardzo ważny
element selekcji hodowlanej.

klaczka po Corazon NW

Wybrane sukcesy koni wyhodowanych w SK Nad Wigrami w latach 2021-2025

  • Corazon NW (Vingino – Eldorado van de Zeshoek) – 1. miejsce w próbie dzielności ogierów, 1.
  • miejsce konkurs dla 4-latków, Warka, 1. miejsce SCPMK 2024, konie 7-letnie
  • Diego (Grandorado TN – Diamant de Semilly) Złoty medal Mistrzostw Polski Młodych (MPMK)
  • Łąck i srebrny Sportowego Czempionatu Polski Młodych Koni (SCPMK) Olsza 2021, finalista MŚMK w kategorii 6-latków, zwycięzca konkursu Średniej Rundy CAVALIADA Sopot 2025
  • Castello NW 11. miejsce w Grand Prix CAVALIADA Sopot 2025
  • Cordoba (Spartacus TN – Coriano) – 2. Grand Prix ZO Leszno, 3. Grand Prix ZO Sopot, bezbłędna w debiutanckim konkursie zaliczanym do Longines Ranking
  • Almquist (Quasimodo van de Molendreef – Luron) 3. miejsce Finał Średniej Rundy CSI2-W Warszawa
  • Corazzi (Grand Slam x Eldorado van de Zeshoek) 1 i 3. miejsce CSIYH1 Sentower Park, 4.miejsce SCPMK, najwyższa nota II półfinału MPMK Łąck
  • Ervin (Vittorio – Palegro) 1. miejsce CSIYH Zduchovice
  • Cicero (Eldorado van de Zeshoek – Harley VDL) 1. miejsce Grand Prix ZO Leszno 3.10.2021
  • Lancelot (Elvaro – Canabis Z), uczestnik MŚMK 2023
  • Casanova NW (Grandorado TN – Carrico), uczestnik MŚMK 2024
  • Lacrima (Canabis Z – Lawito), 1. miejsce Grand Prix 1.45m ZO Jakubowice
Diego & Mateusz, MŚMK 2023

Przyszłość


Dziś stadniną kieruje młode pokolenie rodziny, wspierane przez i jej przyszłość zapowiada się obiecująco. W ostatnim czasie SK Nad Wigrami mocno postawiło na współpracę z zawodnikami konkurencji skoków, stacjonujących poza Mikołajewem: Mateuszem Tyszko, Andrzejem Głoskowskim i Antonim Strzałkowskim. W ich rękach wyhodowane w stadninie konie prezentują się na wielu zawodach krajowych i międzynarodowych.

Dzięki zaangażowaniu hodowców, trafnym decyzjom i nieustannemu rozwojowi, konie z SK Nad Wigrami można spotkać w Brazylii, Kanadzie, USA czy na Bliskim Wschodzie. Młode pokolenie rodziny z dumą kontynuuje działalność stadniny, stworzonej z wielkim rozmachem przez Wojciecha Fabińskiego. Przed nimi kolejny rozdział, związany z użyciem ogiera macierzystej hodowli, tak starannie wyselekcjonowanego przez seniora rodu.

Corazon NW & Mateusz Tyszko

Stadnina Koni Nad Wigrami

© Oliwia Chmielewska, artykuł ukazał się w magazynie „Koń Polski”

Back to top