Malowniczo położona na północy Polski, w odległości około 30 km od Zalewu Wiślanego, od północy osłonięta Wysoczyzną Elbląską, Stadnina Koni Rzeczna, to jedna z ostatnich czynnych państwowych stadnin koni w Polsce. W tym roku stadnina obchodziła 75-lecie działalności. To doskonała okazja by przybliżyć jej historię i największe sukcesy.
RYS HISTORYCZNY
Stadnina Koni Rzeczna powstała w 1947 roku, ale tradycje hodowli koni, w tym miejscu są znacznie dłuższe. Zabudowania folwarczne pochodzą z końca XIX wieku. Budynki wzniesiono z zamiarem odchowywania i przygotowywania koni dla wojska.
Po II Wojnie Światowej majątek w Rzecznej został przejęty przez Zarząd Państwowych Nieruchomości Ziemskich. Obiekt ten został wskazany przez Adama Sosnowskiego, osobę wielce zasłużoną dla hodowli koni w Polsce. Tym sposobem w 1947 roku na bazie istniejących budynków, po wychowalni koni dla potrzeb wojska, powołano tutaj stadninę koni. Do końca 1948 roku włączono w skład Stadniny: gospodarstwo Rzeczna z folwarkiem Łączka i Całun z folwarkiem Karolinek. Podstawowym zadaniem Stadniny była hodowla konia mazurskiego wywodzącego się od konia wschodniopruskiego, nazwanego później wielkopolskim. Dzięki swojemu położeniu i sprzyjającemu klimatowi z wysoką średnioroczną sumą opadów stadnina ma doskonałe warunki do hodowli koni.
DZIAŁALNOŚĆ STADNINY – ODDZIAŁY
Rzeczna
Centralnym punktem stadniny jest oddział Rzeczna, z zabudowaniami z lat 30’ XX w, na które składa się 6 stajni boksowych oraz 4 biegalnie. Stacjonują tutaj klacze hodowlane oraz ogiery czołowe. Do gospodarstwa należy folwark Łączka, gdzie znajdują się 2 budynki stajenne z tego samego okresu co w Rzecznej, stajnia boksowa na 15 koni i druga stajnia z 5 biegalniami na 65 koni, w których odchowuje się klaczki.
Karolinek
Malowniczy, pagórkowaty folwark Karolinek, oddalony kilka km od Rzecznej, to wychowalnia ogierków z dwoma stajniami na około 70 koni. Obecnie znajdują się tam ogierki roczne, dwuletnie oraz konie prywatne. Dzięki pastwiskom doskonałej jakości, o powierzchni około 100 ha stadnina oferuje odchów również koni prywatnych. Z jej doskonałych warunków chętnie korzystają również klienci zagraniczni.
Całun
Kiedyś oddział koni pełnej krwi. Obecnie przeznaczony do generalnego remontu. Od 2010 roku Stadnina Koni Rzeczna jest połączona ze Stadem Ogierów w Starogardzie Gdańskim, przyjmując nazwę Stado Ogierów Starogard Gdański Spółka z o.o. z siedzibą w Rzecznej.
HODOWLA
Założycielkami stadniny były klacze wschodniopruskie z piętnem rasowym, ale bez udokumentowanego pochodzenia, które zaginęło w wyniku działań wojennych. Na początku lat 50-tych ubiegłego wieku Rzeczna liczyła już 130 klaczy matek. W początkowym okresie działalności stadniny do hodowli wykorzystywano ogiery trakeńskie, wschodniopruskie i pełnej krwi angielskiej. W 1952 roku w Rzecznej utworzono dział pełnej krwi angielskiej, czynny do 2001 roku.
Po likwidacji SK Kadyny do Rzecznej trafiły tamtejsze matki. W hodowli do dziś pozostały aktywne dwie kadyńskie rodziny.
Obecnie w Rzecznej prowadzi się hodowlę koni dwóch ras: wielkopolskiej o pochodzeniu trakeńskim oraz polski koń sportowy (dawniej polski koń szlachetnej półkrwi). Pogłowie koni w stadninie kształtuje się na poziomie 160 szt., w tym 41 klaczy matek stada hodowlanego (1 pełnej krwi angielskiej, 7 wielkopolskich z pochodzeniem trakeńskim i 33 rasy polski koń sportowy (polski koń szlachetnej półkrwi). Rocznie w stadninie przychodzi na świat około 40 źrebiąt.
Klacze rasy polski koń sportowy (polski koń szlachetnej półkrwi) powstały na bazie klaczy pełnej krwi angielskiej hodowli SK Rzeczna, 4 klaczy KWPN oraz 1 oldenburskiej.
Dzięki wykorzystaniu do hodowli klaczy pełnej angielskiej, stadnina zyskała dobry materiał wyjściowy, do dalszego kojarzenia z ogierami KWPN, hanowerskimi oraz holsztyńskimi. Efekty takich kojarzeń sprawdzają się w skokach i WKKW.
WYBITNE KONIE URODZONE W RZECZNEJ KIEDYŚ I DZIŚ
Dawniej
Sukcesy koni hodowanych w SK Rzeczna sięgają lat 60’ ubiegłego stulecia. Jednym z najbardziej utytułowanych koni z tej stadniny była bez wątpienia Drobnica (Dreibund x Tamerlan). Klacz ta dosiadana przez Jana Kowalczyka nie tylko wywalczyła złoty medal Mistrzostw Polski w skokach, ale również wygrała „Konkurs Zwycięzców” podczas zawodów w Aachen.
Inne rzeczniańskie znakomitości to m.in.: dresażysta Damazy (Elewx Dreibund), który pod Wandą Wąsowską wystąpił na IO w Moskwie 1980, finalista PŚ w skokach w Dortmundzie w 1990 roku – Ignam (Akropol x Sobiepan) pod Rudolfem Mrugałą, złoty medalista MP w WKKW – Wodnik, multimedalista MPS w skokach – Bertyn czy wreszcie Trójkoronowany Mokosz xx (Unoaprile – Mabell/Behistoun).
Dziś
Współpraca ze stacjami ogierów w Polsce i Holandii zaowocowała użyciem ogierów sprawdzonych w sporcie i hodowli. Ich najlepsze potomstwo opisano poniżej:
RABIATOS Z (Rabiat Z x Aragonit)
- kl. Nostalgia (od Nabarwia xx/Unoaprile xx) – finalistka MŚMK w WKKW w kat. 6-latków
ELOQUENT trak (Saint Cloud x Seeadler)
- wał. Deloquent (od Damaszka/Gordon I) finalista MPMK w kat. 4-latków w skokach, obecnie międzynarodowe starty na poziomie 135 cm w konkursach dla młodych koni (CSIYH)
- og. Wakat (od Wacława xx/Chef Supreme xx) złoty medal MPMK w kat. 5-latków WKKW
MARINO KWPN (Zeoliet x Jasper)
- wałach Nimbus (od Nasada xx/Saphir xx) – złoty medal MPMK w kat. 5-latków w WKKW
CZUWAJ SP (Windwurf x Feiertraum)
- wał. Jard (od Jucznia xx/Chef Supreme xx) CIC 4* WKKW Jan Kamiński, 26. para IO Tokio 2021
COLOX CUP OLD (Con Capitol x Pilox)
- wał. Fireball 36 (ex Jasyr) (od Jara sp/Revel) finalista MŚMK kat. 5-latków
TJUNGSKE KWPN (Carthago x Julio Mariner xx)
- wał. Safran (od Semantyka xx/Alywar) podwójny srebrny medalista MPMK w WKKW
LE VOLTAIRE KWPN (Voltaire x Zeoliet)
- kl. Joga (od Jara sp po Revel) konkursy 1.50 cm skoki, finalistka MPMJ, brązowa medalistka HPP w kategorii Młodych Jeźdźców,
- kl. LA VOLTRA ex Demencja (od Deportacja/Pałasz) zagrana do MŚMK w Lanaken 2014r.,
- wał. SEMANTYK (od Semantyka xx/Alywar xx) dwukrotny uczestnik ME Dzieci w ekipie Rosji
RASCIN KWPN (Ramiro x Pilot)
W przeszłości z powodzeniem startujący w konkursach Pucharów Narodów i Pucharu Świata w barwach Holandii. Zwycięzca prestiżowych zawodów: Ogiery Świata w Lanaken 2004 roku, stanowił w Rzecznej w latach 2016 – 2018.
Od 2018 roku ogierami czołowymi w SK Rzeczna były:
UP TO DATE KWPN (Camerino x Colino) uznany w księdze KWPN i szeroko użyty w tamtejszej hodowli. W swojej karierze pozostawił ok. 600 sztuk źrebiąt, w tym uznane ogiery. Potomstwo ogiera Up To Date odnosi sukcesy na arenach międzynarodowych w trzech dyscyplinach: ujeżdżeniu, w skokach przez przeszkody oraz WKKW. Konie te z powodzeniem startują w konkursach Grand Prix CSIO 5* oraz w finałach Mistrzostw Świata Młodych Koni w skokach przez przeszkody. Up To Date odszedł wiosną 2022.
WEMBLEY HOLST (Cassini I x Lucky Lionell). Uznany w KWPN syn słynnego ogiera Cassini I. Z powodzeniem startował na światowych parkurach w konkursach klasy 1,50 m pod czeskimi amazonkami Charlotte i Emmą Augier de Moussac. Ogier przez wiele lat był trenowany przez jednego z najlepszych holenderskich zawodników, samego Vincenta Voorna. Wembley pozostaje w Rzecznej na sezon 2023.
HIPOIDAS trak (Heleris x Horalas). Ogier po międzynarodowej karierze sportowej, z powodzeniem startował w konkursach na poziomie 145 cm pod Robertem Hestkowskim.
PEREGRINE trak (All Inclusive x Cedrus) Czempion ZT Bielice 2015, ogier z licencją niemieckiego Związku Trakeńskiego, spędził w Rzecznej część sezonu 2022
CORAZON NW (Vingino x Coriano) Czempion próby polowej 2019, finalista SCPMK Olsza 2021.
CALIDOR (Calido I x Caretino) ogier holsztyński blisko spokrewniony ze zwycięzcą Holsteiner Hengstkorung 2019, ogierem Cahil, oraz młodą gwiazdą Edwiny Tops-Alexander, klaczą Toulini Olympic. Calidor startuje w międzynarodowych konkursach do poziomu 135 cm włącznie.
MATTIAS (Comme Il Faut x Catoki), stacjonujący w Holandii ogier z licencją KWPN, doskonale się zapowiadający syn ogiera Comme Il Faut. W tym sezonie w Rzecznej urodziły się po nim dwa źrebieta w tym finalista Wechta Foal Show 2022.
SACRED EYE SUNRISE Z (Stakkatol x Grandino CSG) Czempion AES Stallion Grading 2022, druga matka to pełna siostra Calvadosa Z, ojca ogiera Nevados S.
Użycie coraz lepszych reproduktorów i odpowiednia selekcja procentuje znaczną poprawą materiału hodowlanego, a także wzrostem zainteresowania hodowanymi tutaj końmi zarówno wśród polskich,
jak i zagranicznych odbiorców. Rzeczniańskie konie z powodzeniem uczestniczą w Mistrzostwach Polski oraz MPMK w Skokach i WKKW. Najlepsze klacze urodzone w Rzecznej są wcielane do elitarnego stada matecznego.
Duża ilość wysokiej jakości użytków zielonych umożliwiła rozwinięcie w spółce działalności związanej z usługami pensjonatowymi, w tym odchowu młodzieży. Wypas koni w okresie wiosna-jesień przynosi korzyści finansowe. Planowane polepszenie infrastruktury, w przyszłości umożliwi przyjęcie większej ilości koni prywatnych. W tym roku ilość ta waha się w granicach około 70 sztuk.
W sezonie 2023 oczekiwane są źrebięta po ogierach Up To Date, Wembley, Peregrine, Calidor i Mattias.
© Dorota Witkowska, Oliwia Chmielewska, fot. Oliwia Chmielewska