Strona główna » Stanówka 2022: Oferta Stadniny Koni Widzów

Stanówka 2022: Oferta Stadniny Koni Widzów

W sezonie 2022 Stadnina Koni Widzów zaprasza do stanówki dwoma ogierami.

Pierwszy z nich to ogier zarejestrowany w księdze polskiego konia sportowego – Sellino. Drugi to trójkoronowany ogier pełnej krwi angielskiej – San Moritz.

Sellino
Castelino van de Helle x Corrado I
ur. 2015
licencja: AES, PZHK
cena stanówki: 2500 zł

Sellino jest doskonałym przykładem nowoczesnego konia sportowego. To elegancki, obdarzony urodą, świetnym galopem i możliwościami skokowymi ogier z obustronnym, holsztyńskim pochodzeniem. 

Ojciec Sellino – Castelino van de Helle (Cassini I x Landgraf I) startował z powodzeniem w konkursach 160 cm był też 9. w finale Sires of The World w Lanaken. Jego ojciec, legendarny Cassini I dał całą plejadę znakomitych koni sportowych takich jak Cumano, Eurocommerce Berlin, Carambole czy Cabrio vd Heffinck. Matka Castelino van de Helle, była pełną siostrą wałacha Lagretto, który startował w międzynarodowych konkursach skokowych, wygrywając konkursy kwalifikacyjne PŚ w Devon i Port Jervis. Holsztyńska rodzina Castelino, stamm 2495 wydała na świat również takie konie Levistano czy Castello. Ten ostatni to złoty medalista Mistrzostw Polski i uczestnik Mistrzostw Europy w Windsorze. 

Mimo niezbyt szerokiego wykorzystania w hodowli, Castelino van de Helle doczekał się świetnego potomstwa, ponad 30 jego synów i córek chodzi z powodzeniem konkursy 140 cm i wyższe. 

Matką Sellino jest holsztyńska Selena (Corrado I x Ahorn Z). Jej ojciec Corrado I jeszcze za życia stał się legendą. Jego najbardziej znanym synem był bez dwóch zdań Clinton, ojciec m.in. znakomitego reproduktora, ogiera Cornet Obolensky. Corrado I słynął również jako ojciec świetnych klaczy. Z matki po tym ogierze pochodzi m.in. Diarado. 

Selena wywodzi się z interesującej rodziny żeńskiej. Jej prababka, to babka świetnej klaczy Caretina de Joter, która pod Edwiną Alexander-Tops aż dziewiętnaście razy plasowała się na płatnych miejscach w konkursach 160 cm. 

Sellino z powodzeniem startuje w konkursach dla młodych koni. W wieku czterech lat uzyskiwał noty za styl na poziomie 8,6 pkt i wywalczył drugie miejsce w I półfinale SCPMK Olsza. Jako pięciolatek, zwyciężył w swoim międzynarodowym debiucie na zawodach w Ciekocinku. Rok później był drugi w finale CSIYH1* na zawodach w Kunkiai. 

Pierwsze źrebięta po ogierze Sellino charakteryzują się nowoczesnym typem i świetnym ruchem. 

San Moritz
Roulette – Santa Monika/Who Knows
ur. 2004

licencja: xx, PZHK
cena stanówki: 2000 zł

San Moritz to aktualnie jedyny trójkoronowany koń polskiej hodowli aktywny w hodowli. 

Jego ojciec Roulette biegał 16 razy, wygrywając 8 gonitw i ustanawiając rekord toru na dystansie 1400 m. Użyty w hodowli okazał się być znakomitym ojcem. Dawał konie dzielne i szybkie. Jego syn Dżasper ustanowił rekord toru na dystansie 1300 m. Roulette dał też m.in. biegającego sześć sezonów (!) ogiera Scinus, który wystartował 32 razy wygrywając 9 gonitw. 

Matka San Moritza, Santa Monika, urodzona w purpurze, sama wygrywała na torze. Jej ojcem był fantastyczny Who Knows, a matką oaksistka – Sonora. Ta ostatnia pochodziła po ogierze Dakota, który był znany nie tylko jako ojciec koni wyścigowych, ale również koni sportowych. Jego syn Horsens zdobywał medale skokowych Mistrzostw Polski, a wnuki Weriusz i Wag występowały z powodzeniem na igrzyskach olimpijskich. 

W hodowli Santa Monika zasłużyła się dając m.in. ogiera San Luis, dwukrotnego zwycięzcę Wielkiej Warszawskiej, który biegał 56 razy, odnotowując 15 zwycięstw. 

W swojej karierze San Moritz biegał cztery sezony, wygrywając m.in. Derby i St. Leger. Jako trzylatek był niepobity w Polsce, wygrywając wszystkie sześć gonitw, w których wystąpił. Na zakończenie kariery, w wieku 6 lat wygrał gonitwę płotową. 

Potomstwo ogiera San Moritz jest nie tylko dzielne wyścigowo, ale również skoczne. W 2020 roku jego syn, małopolski El Moritz wywalczył w Strzegomiu tytuł Mistrza Polski Młodych Koni w WKKW, a rok później tytuł II Wicemistrza Polski Młodych Koni. 

Jego inny małopolski potomek, klacz Edessa pełni obowiązki matki w SK Janów Podlaski, gdzie San Moritz był ogierem czołowym. 

San Moritz

Stadnina oferuje nasienie świeże obu ogierów.
Kontakt: 518467147

© Eurobreeding.com, fot. materiały SK Widzów

eurobreeding

Back to top