Strona główna » Tobago Z, Cala Mandia, HH Azur. Oto najlepsze konie LGCT Super Grand Prix 2022

Tobago Z, Cala Mandia, HH Azur. Oto najlepsze konie LGCT Super Grand Prix 2022

Wczoraj w czeskiej Pradze rozegrano jeden z najwyżej dotowanych konkursów skokowych na świecie: Longines Global Champions Tour Super Grand Prix z pulą nagród wynoszącą 1 250 000 euro.

Warunkiem koniecznym do udziału w tym konkursie było zwycięstwo w jednym z Grand Prix LGCT sezonu 2022. Po rezygnacji Ludgera Beerbauma, na liście startowej widniało trzynaście nazwisk. Bezbłędne konto po dwóch nawrotach zachowali reprezentanci Niemiec – Daniel Deusser & Tobago Z (Tangelo van de Zuuthoeve x Mr. Blue) hod. Jonas Bellemans oraz Katrin Eckermann i westfalska klacz Cala Mandia (Capistrano x Valentino) hod. Ludger Wigger-Pieper i to oni stoczyli walkę o zwycięstwo. Szybszy okazał się Daniel Deusser.

Zapytany o wrażenia po zwycięstwie Daniel Deusser przyznał, że trudno mu opisać to co właśnie się wydarzyło. Zawodnik chwalił swojego wierzchowca i podkreślał, że wiedział, że jest on szybki i bardzo zwrotny w rozgrywkach. Za swoje praskie zwycięstwo Daniel Deusser „zgarnął” ponad 300 tys. euro.

Na trzecim miejscu uplasował się reprezentant Stanów Zjednoczonych – McLain Ward na wyhodowanej w Belgii i zarejestrowanej w sBs HH Azur (Thunder van de Zuuthoeve x Sir Lui) hod. N. Beaufort. Zawodnik szansę na zwycięstwo stracił w pierwszym nawrocie, w którym zanotował minimalne przekroczenie normy czasu.

Bieżący sezon jest dla czternastoletniego Tobago Z jednym z najlepszych, a na pewno najbardziej dochodowych w karierze. Ogier wygrał w tym roku aż trzy pięciogwiazdkowe konkursy Grand Prix w 's-Hertogenbosch, Nowym Jorku i wczoraj w Pradze. Z naszych nieoficjalnych obliczeń wynika, że tylko w 2022 Tobago Z zarobił ponad 750 000 euro, a w całej karierze już ponad 2,5 mln euro.

A jak Tobago Z sprawuje się w hodowli? Ogier jest uznany w AES, Zangersheide, Związku Holsztyńskim i Oldenburskim. Z informacji zgromadzonych w bazie Hippomundo wynika, że sześcioro jego potomków startuje w międzynarodowych konkursach na poziomie 1.40-1.50 m. Wśród nich znajduje się znakomicie się zapowiadający, licencjonowany Orak d’Hamwyck pochodzący od klaczy po ogierze Toulon.

Nasienie mrożone Tobago Z jest dostępne w Stephex. Koszt to 1000 euro/słomka. Więcej informacji TUTAJ.

© Eurobreeding.com, fot. Oliwia Chmielewska (archiwum)

eurobreeding

Back to top