Strona główna » Up To Date 2001 – 2022

Up To Date 2001 – 2022

15 marca niespodziewanie odszedł ogier Up To Date, od 2019 pełniący obowiązki ogiera czołowego w Stadninie Koni Rzeczna. 

Up To Date (Camerino x Colino) hod. Martin Liefhebber urodził się w 2001 roku. Trzy lata później pomyślnie przeszedł ostre sito selekcyjne księgi KWPN, uzyskując licencję hodowlaną. Próbę dzielności zdał w znakomitym stylu uzyskując 8,5 za galop, 9,0 za technikę skoku i 9,0 za przydatność do konkurencji skoków. Komisja podkreślała jego jezdność i chęć do pracy. 

Ogier Up To Date startował z powodzeniem w konkursach do poziomu 135 cm. Jego właściciel Reinie Tewis zdecydował jednak, że Up To Date skupi się na karierze hodowlanej. Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Urodziwy, obdarzony nie tylko doskonałą techniką i znakomitym galopem, ale również możliwościami ogier był bardzo popularny wśród hodowców i spełnił pokładane w nim nadzieje.

 

Rodowód 

Rodowód ogiera Up To Date to przykład udanego połączenia najlepszych holsztyńskich i holenderskich linii. Ojciec, holsztyński Camerino (Cor de la Bryere x Landgraf I) pochodził po legendarnym Cor de la Bryere i reprezentował holsztyńską rodzinę 5421, z której pochodziły m.in. uznane ogiery Ramiro’s Son czy Reichsgraf (ojciec matki Contendro I i Caretano Z). 

Ojciec matki ogiera Up To Date – Colino (Capitol I x Calypso I) był sprawdzony w sporcie do poziomu 135 cm. Jego ojciec – legendarny Capitol I pozostawił w hodowli takie ogiery jak Carthago, Cassini I, Cassini II, Clearway oraz Cento. 

Matka Up To Date – klacz Rocco była bardzo blisko spokrewniona z uznanym ogierem i skoczkiem poziomu 160 cm, og. Patent. Rocco sama z bardzo dobrymi wynikami zdała próbę dzielności klaczy, uzyskując ósemki za elementy skokowe. Wcielona do hodowli, oprócz Up To Date, dała dwa konie startujące w międzynarodowych konkursach 145 cm: Dosco van de Postbaan (Con Air) i Irocco van de Postbaan (Montender). 

Potomstwo 

Up To Date był bardzo popularny wśród holenderskich hodowców. W kraju tulipanów pozostawił blisko 700 sztuk potomstwa, z czego 72 konie startujące w konkursach 140 cm i wyższych. 68 jego synów i córek startowało lub startuje w międzynarodowych zawodach jeździeckich. 

Wpis do księgi otrzymało ponad 100 jego córek, z czego 32 wyróżniono tytułem „Elite” Czterech jego synów uzyskało licencję hodowlaną. W jego macierzystej stacji jest dostępny jego wnuk – Joint Venture (Cosun x Quintero). Właścicielami tego świetnie zapowiadającego się konia są Reinie Tewis & Jos Lansink. 

Cosun (Up To Date x Cavalier)

Sukcesy sportowe potomstwa

Potomstwo ogiera Up To Date z powodzeniem startuje w międzynarodowych zawodach w skokach przez przeszkody, wkkw, a nawet w ujeżdżeniu. Do najlepszych należą:

  • Eros DHI (od matki po Cavalier), ur. 2009, potrójny medalista Mistrzostw Europy Juniorów w WKKW – indywidualny złoty medalista z 2019 roku z Millstreet, 7. miejsce CCI4*-S Alnwick-Burgham 2019
  • Bokai (od matki po Ferro), ur. 2006, starty na poziomie 160 cm, uczestnik ME Aachen 2015, 4. Grand Prix CSI4* Devon 2019, 9. Grand Prix CSIO5* Wellington 2019,
  • Dacantos (od matki po Cassini I), ur. 2008 – Brązowy medalista Mistrzostw Świata Młodych Koni w kategorii 6-latków
  • Cosun (od matki po Cavalier), ur. 2007 – Czempion uznawania ogierów KWPN, międzynarodowe starty na poziomie 160 cm, uczestnik ME Goteborg 2017, 1. konkurs kwalifikacyjny PŚ CSI4*-W Al Rayyan 2017, 5. Grand Prix CSI5* Spruce Meadows 2017
  • Fabian (od klaczy po Beaujolais) ur. 2010, 14. miejsce Mistrzostwa Świata Młodych Koni w WKKW, 2017, 7. miejsce CCI4*-L Tattersalls 2019

Dacantos (Up To Date x Cassini I)

W Polsce najbardziej znanym potomkiem ogiera Up To Date jest Campari (od matki po Falco), na którym Dajana Pawlicka startowała w konkursach do poziomu 155-160 cm.

Dajana Pawlicka & Campari, Grand Prix ZO Bogusławice 2017

Up To Date w Polsce

Dzięki staraniom hodowczyni SK Rzeczna, Doroty Witkowskiej, w marcu 2019 roku Up To Date trafił do Polski i zajął boks czołowego we wspomnianej stadninie. W latach 2020-2022 zarejestrowano po nim 83 źrebięta. W tym roku w stadninie urodzi się około 20 źrebiąt. Ostatni rocznik przyjdzie na świat w sezonie 2023. 

Ostatnia oficjalna prezentacja Up To Date, wrzesień 2021

Pierwsze dwa polskie roczniki źrebiąt po Up To Date zapowiadają się niezwykle obiecująco. Ostatnie dwa czempionaty w Rzecznej były dosłownie jego festiwalem. W sezonie 2020 najwyżej był oceniony jego syn Marsalis (od matki po Markies V), w 2021 bezkonkurencyjna okazała się jego córka – Gloriosa (od matki po Karbon).

Up To Date był otoczony doskonałą opieką, był „oczkiem w głowie” rzeczniańskiej ekipy. We wrześniu 2021, podczas Czempionatu Źrebiąt uroczyście świętowano jego 20. urodziny. Niestety 21 nie będzie mu dane obchodzić. 

Up To Date, wrzesień 2021

Gloriosa – Superczempionka, Czempionat źrebiąt SK Rzeczna 2021

Po Up To Date sięgnęła też m.in. SK Nad Wigrami,
na zdjęciu ogierek Chinto NW (od matki po Elvaro), urodzony wiosną 2021

© Eurobreeding.com, fot. Oliwia Chmielewska

Dziękujemy pani Dorocie Witkowskiej za pomoc w przygotowaniu wspomnienia o ogierze Up To Date

eurobreeding

Back to top