Strona główna » Uznawanie ogiera w AES – krok po kroku

Uznawanie ogiera w AES – krok po kroku

Równo za miesiąc (8-9.02), w KJ Salio k/Łodzi odbędzie się już siódma edycja uznawania ogierów dla księgi Anglo European Studbook – AES Stallion Grading. Z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większą popularnością, postanowiliśmy więc nieco przybliżyć temat.

Zgłoszenie ogiera

W uznawaniu AES mają prawo wziąć udział ogiery z rocznika 2019 i starsze, zarówno skokowe, ujeżdżeniowe jak i WKKW. Istnieje również możliwość oceny ogiera pełnej krwi angielskiej lub starszego ogiera sportowego po karierze (licencja jest przyznawana na podstawie oceny na płycie oraz udokumentowanej kariery). Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 25 stycznia.

Aby zgłosić ogiera wystarczą dwa proste kroki – wypełnienie formularza na oficjalnej stronie wydarzenia TUTAJ (formularz w języku angielskim, aby dokonać zgłoszenia trzeba mieć założone konto) i przesłanie mailem, na adres aespolska@gmail.com danych rozliczeniowych właścicielka ogiera oraz skanów paszportu kandydata do licencji zawierających: rodowód, dane hodowcy, opis graficzny, dane właściciela, mikrochip.

Ile kosztuje uznanie ogiera w AES?

Opłata za uznanie ogiera w AES wynosi 1200 euro – z czego 200 euro to bezzwrotna opłata wnoszona przed uznaniem (płatność gotówką na miejscu, w Salio). Po uznaniu konieczna jest dopłata 1000 euro + VAT. Konieczność jej uiszczenia dotyczy wyłącznie ogierów, które uzyskają licencję. 

Przed uznaniem konieczne jest wniesienie opłaty organizacyjnej w wysokości 400 zł (obejmuje ona m.in. boks)

Przebieg uznawania

Do uznania mają prawo przystąpić ogiery z rocznika 2019 lub starsze ujeżdżeniowe, skokowe, wkkw. Ogiery trzyletnie są prezentowane w skokach/ruchu luzem. Czteroletnie ogiery skokowe są prezentowane luzem lub pod siodłem (formę prezentacji wybiera właściciel). Czteroletnie ogiery ujeżdżeniowe są prezentowane pod siodłem.
Ogiery starsze, prezentowane pod siodłem, mają do pokonania mini-parkur, wskazany przez komisję. Parkur składa się z 2-3 pojedynczych przeszkód i podwójnego szeregu. 

Szczegółowy program tegorocznego uznawania jest zależny od ilości zgłoszeń będzie dostepny pod koniec stycznia. Wydarzenie rozpoczyna prezentacja ogierów na twardej nawierzchni, obowiązkowa dla wszystkich kandydatów do licencji. Po płycie młodsze ogiery są oceniane luzem, a starsze pod siodłem. Całe wydarzenie będzie transmitowane online. 

Mam źrebię po ogierze z licencją AES, co dalej?

Źrebię po ogierze uznanym w AES można opisać w AES lub w Zangersheide. Oba paszporty można wyrobić online, dokonując zgłoszenia za pośrednictwem oficjalnych stron internetowych wymienionych związków.

Szczegółowych informacji na temat działalność Anglo European Studbook w Polsce udziela Joanna Rosicka-Tyszko, przedstawicielka AES w Polsce + 48 516 005 225

Przydatne linki

© Eurobreeding.com, fot. Oliwia Chmielewska

Back to top