Strona główna » Wechta Horse Auction z rozmachem zadebiutowała na europejskim rynku

Wechta Horse Auction z rozmachem zadebiutowała na europejskim rynku

143 000 euro – za taką łączną kwotę zostało sprzedanych 15 źrebiąt, licytowanych podczas premierowej Wechta Horse Auction, która w sobotę 20 sierpnia odbyła się w Racocie. Wszystkie zaprezentowane źrebaki, pochodzące jedynie od polskich hodowców i zarejestrowane w księgach prowadzonych przez PZHK, znalazły kupców i to nie tylko w kraju, ale też za granicą. Średnia cena wyniosła 9533 euro.

Aukcja odbyła się w systemie hybrydowym – online przez system Equibid i na żywo. Licytację przeprowadził młody, ale bardzo doświadczony, uznawany za numer jeden na aukcyjnym rynku Belg Louis De Cleene. Do licytowania włączyli się klienci z Czech i Wielkiej Brytanii. Dzięki transmisji na żywo realizowanej przez Świat Koni przebieg wydarzenia mogli śledzić potencjalni zagraniczni nabywcy.

Najdroższym źrebięciem – sprzedanym za 20500 euro – okazała się wyhodowana przez Monikę Tadych czempionka Wechta Equestrian Foal Show 2022, klaczka Heronika MT, pochodząca po wspaniałym Aganix du Seigneur od klaczy blisko spokrewnionej z wałachem Cayles, na którym sukcesy odnosił Felix Hassmann.
Do nabywcy z Wielkiej Brytanii trafi ogierek Check Blue ZR po holsztyńskim utytułowanym skoczku Herald III, od matki po Chacco-Blue, sprzedany za 14 000 euro. Trzecim najdroższym źrebakiem został Carvajal HSDA (Dominator Z x Chacco-Blue), za którego uzyskano 13 000 euro. Wśród nabywców znaleźli się m.in. przedstawiciele Wechta Equestrian, właściciel KJ Agro-Handel, krajowi inwestorzy i zawodnicy.

Heronika MT

„Jakość zaprezentowanych koni była naprawdę świetnia, zobaczyliśmy wiele źrebaków o wybitnym sportowym potencjale, widać efekty inwestowania polskich hodowców w znane linie. To, co jeszcze trudno mi wyczuć to preferencje kupców z Polski, bo nie są tak oczywiste” – powiedział Louis De Cleene prowadzący aukcję.

Znany aukcjoner był pod wrażeniem eventu.

„Bardzo często prowadzę aukcje w różnych miejscach i niewiele jest imprez, które mają tak wyjątkową oprawę. Rodzina Wechtów włożyła wiele pracy w przygotowania. Na przekór niesprzyjającej pogodzie, a dokładnie ulewie, jaka przeszła nad stadniną, wszystko się udało i mimo kameralnej atmosfery było po prostu świetnie” – ocenił.

Robson

Podczas aukcji sprzedano także cztery z sześciu zaprezentowanych młodych koni. Najwyższą kwotę uzyskał racocki Chios po pełnej krwi Chironie – za 30 000 euro kupił go Wechta.
Łączna kwota sprzedanych na aukcji koni wyniosła 205 500 euro i tym samym premierowa Wechta Horse Auction w znakomitym stylu weszła na europejski rynek aukcyjny.

Imprezie towarzyszyła aukcja charytatywna, prowadzona przez Polswiss Art na rzecz Fundacji POLSAT – Jesteśmy dla dzieci. Licytowano cztery prace: inkografię „Baśnie o miłości” Rafała Olbińskiego, obraz „Sterowane marzenia” Anny Zalewskiej, dyptyk litografii z cyklu „Wojna i Pokój” Pabla Picasso, obraz Beaty Szumińskiej „Maks”, a także trening z Maksymilianem Wechtą. Łącznie udało się uzyskać 225 000 złotych, a dochód zostanie przekazany na rzecz pomocy dzieciom z Ukrainy. Dokładnie dla 18-letniego Yehvena, który od śmierci matki mieszkał od trzech lat w Domu Dziecka w Oddessie. Chłopiec 4 marca trafił do Polski, ma dziecięce porażenie mózgowe, niewładną rękę i nogę. Finanse mają pomóc chłopcu w powrocie do zdrowia i pozostaniu w Polsce.

Aukcji towarzyszyły zawody skokowe. Ulewa nie pozwoliła przeprowadzić rozgrywki, zatem ósemka, która pierwszy przejazd konkursu Grand Prix Wechta Equestrian & Friends z pulą nagród 20 tys. zł pokonała bez błędów, zajęła ex aequo pierwsze miejsce. W teamie zwycięzców znaleźli się: Maksymilian Wechta (Quvee Prestige i Number One 28), Dawid Skiba (Tamagotchi i Kasper), Oliwia Jach (Kingsbury), Jakub Dorynek (Botswana 2), Zuzanna Januszewska (Deep Purple Red Wine), Vitali Charadnik (Sweet Harry Potter), Arkadiusz Fimmel (Cobrey F), Jakub Krzyżosiak (Ilascha V&V).

Oficjalne wyniki

 • Nr kat. 1. Kendi GL (Sequinto VD Holvenhoeve x Corrado Son) – 3000 euro
 • Nr kat. 2. Chantico R(Nevados S x Coriano’s Ass) – 7000 euro
 • Nr kat. 3.Heronika MT (Aganix du Seigneur x Contendro II) – 20500 euro
 • Nr kat. 4. Carvajal HSDA (Dominator Z x Chacco-Blue) – 13000 euro
 • Nr kat. 5. Cessna ZR (Comme Il Faut x Charleston) – 12500 euro
 • Nr kat. 6. Nobleman Greenhills (Fiston de Bo Z x Calido I) – 8500 euro
 • Nr kat. 7. Check Blue ZR (Herald x Chacco-Blue) – 14000 euro
 • Nr kat. 9 Gatsby MT (Comilfo Plus Z x Larron) – 11000 euro
 • Nr kat. 10 Bint Pasha IPO (Zafonium xx x Bamako de Muze) – 5000 euro
 • Nr kat. 11 Kingslay (Aganix du Seigneur x Coupie) – 11500 euro
 • Nr kat. 12  Araveno R (Calvano x Coriano’s Ass) – 5000
 • Nr kat. 14 Zimba K (Di Caprio Z x Phin Phin) – 8500
 • Nr kat. 15 Khassilio M (Cassilio x Rhodesian Winner xx) – 9000 euro
 • Nr kat. 17 Trinity Quality (Nacho TVL x Quantum) – 6500 euro
 • Nr kat. 18 Christian Grey PSH (Calvano x Cascor Z) – 8000 euro
 • Nr kat. 19 Chios (Chiron xx x Landos) – 30000 euro
 • Nr kat. 20 Bereza PGN (Chassot x Cap De B’Neville) – niesprzedana
 • Nr kat. 21 Be Mine IPO (Tjungske x Bamako de Muze) – 11000 euro
 • Nr kat. 22 Robson (Coriano’s Ass x Bolshoi) – 13000 euro
 • Nr kat. 23 Supernova PGN (Aracento x Socrates) – niesprzedana
 • Nr kat. 24 Charon (Chiron xx x Tjungske) – 8500 euro

© Informacja prasowa Wechta Horse Auction, fot. Oliwia Chmielewska, na zdjęciu głównym Heronika MT

eurobreeding

Back to top