Strona główna » Weterynaria: Doświetlanie sposobem na wydłużenie sezonu hodowlanego

Weterynaria: Doświetlanie sposobem na wydłużenie sezonu hodowlanego

Skracający się drastycznie dzień przypomina o zbliżającej się wielkimi krokami zimie. Cykl rujowy u klaczy występuje sezonowo, w okresach długiego dnia świetlnego. W wielu badaniach udowodniono jednak, że rozpoczęcie sezonu hodowlanego można przyśpieszyć stosując stymulację światłem. W najnowszym artykule Dr Anny Grabowskiej z Anawet dowiecie się jak prowadzić ją skutecznie.

By doświetlanie było skuteczne proces należy prowadzić nieprzerwanie przez przynajmniej 60 dni. Przykładowo jeżeli rozpoczniemy stymulację 1 grudnia, pierwsza ruja powinna wystąpić już w połowie lutego.

Dlaczego korzystnie jest by źrebięta rodziły się możliwie jak najwcześniej?

Źrebięta z początku sezonu mają większą szansę na efektywne korzystanie z pastwisk, które są najbardziej wartościowe w pierwszych miesiącach wegetacji. Ponadto konie urodzone wcześniej mają dłuższy czas na rozwój, a przez to łatwiej im rywalizować w czempionatach dla źrebiąt czy młodych koni. Dłuższy sezon daje też możliwość większej ilości prób inseminacji, które są bezcenne, zwłaszcza w przypadku starszych lub problematycznych klaczy. W pierwszych miesiącach sezonu nasienie topowych ogierów jest też zazwyczaj lepiej dostępne. Z tych powodów renomowane ośrodki od lat korzystają z doświetlania koni hodowlanych.

Jakie korzyści płyną z doświetlania koni hodowlanych?

Doświetlanie niesie ze sobą wiele korzyści, nie tylko dla klaczy hodowlanych. Użycie światła niebieskiego ma udowodnione dobroczynne działanie. Poniżej wymieniamy jego najważniejsze korzyści. W przypadku ogierów stosowanie światła zwiększa płodność i libido, pomaga również wydłużyć sezon rozrodczy. Doświetlanie klaczy jałowych przyspiesza wystąpienie pierwszej rui, natomiast u źrebnych pozwala zoptymalizować długość ciąży, korzystnie wpływa na poprawę masy urodzeniowej źrebiąt, polepsza parametry siary.

Maski doświetlające – bezpieczne i skuteczne rozwiązanie

Jak już wspomniano doświetlanie by było skuteczne musi być prowadzone nieprzerwanie przez 60 dni. Z oczywistych względów może to nastręczać pewnych trudności technicznych. I tutaj do akcji wkracza niezwykłe i bardzo praktyczne rozwiązanie: maski doświetlające. Świetnym przykładem takiego urządzenia jest Equilume Light Mask, maska dedykowana dla koni, która emituje delikatne rozproszone światło niebieskie w okolicy oka, tak aby skutecznie zapewnić wszystkie korzyści związane z długim dniem świetlnym. Maski dzięki Anawet są teraz dostępne również dla polskich hodowców. Potwierdzona naukowo i pozytywnie oceniona przez lekarzy weterynarii, mobilna terapia światłem pozwala właścicielom w prosty sposób zarządzać naświetlaniem, a koniom zachować swobodę naturalnych zachowań oraz poprawę zdrowia i samopoczucia. Equilume Light Mask pozwala na efektywne sterowanie oświetleniem niezależnie od tego, czy konie przebywają w stajni, na zewnątrz, czy w transporcie. Maski zapewniają wielopłaszczyznowe efekty – zarówno w rozrodzie koni, jak i utrzymaniu “letniej” kondycji i wigoru u zwierząt biorących udział w zawodach. Modele (Curragh & Cashel) umożliwiają odłączenie nakładki w celu wymiany lub naładowania w razie potrzeby, co pozwala na ponowne użycie maski przez wiele sezonów.

Jakie są korzyści stosowania maski Equilume?

  • Przyśpiesza i wydłuża okres optymalnej płodności ogierów
  • Przyśpiesza rozpoczęcie sezonu rozrodczego u klaczy,
  • Zapobiega przenoszeniu ciąży u klaczy,
  • Optymalizuje wzrost źrebiąt w macicy, poprawiając masę urodzeniową i kondycję,
  • Pozytywnie wpływa na płodność po wyźrebieniu,
  • Stymuluje i utrzymuje optymalną kondycję sierści,
  • Zmniejsza koszty zużycia energii w stajni,
  • Pozwala na swobodne życie nawet koni wolnowybiegowych.

Najważniejsze cechy urządzenia

Maska posiada wysokowydajną, precyzyjną matrycę LED z dyfuzorem światła. Do oka dostarczane jest niebieskie światło o określonej długości fali, automatycznie każdego dnia. Terapia światłem pozwala wyeliminować użycie leków i hormonów. Nakładka oczna jest wodoodporna, dzięki czemu konie mogą być utrzymane na zewnątrz, zmniejszając koszty utrzymania przez znacznie mniejsze zużycie ściółki i zmniejszony nakład pracy.

Większa wydajność hodowli

Jak wszyscy wiemy hodowla koni to proces czasochłonny, w którym na efekty musimy oczekiwać latami. Powszechnie wiadomo, że zapewnienie dłuższego dnia powoduje zmniejszenie produkcji melatoniny i stymuluje układ rozrodczy klaczy do aktywacji już na początku roku. Uzyskujemy w ten sposób przyspieszenie rozpoczęcia sezonu rozrodczego (w przypadku naświetlania od 1 grudnia pierwsza ruja występuje w połowie lutego) czego efektem są narodziny źrebiąt w pierwszym kwartale roku. Equilume Performance Lighting zostało zaprojektowane tak, aby wpływać na układ rozrodczy klaczy poprzez inteligentne oświetlenie stajni lub maski świetlne. Pomaga hodowcom w dotrzymaniu narzuconych przez branżę terminów narodzin źrebiąt, zwiększając liczbę godzin światła, na które koń jest eksponowany każdego dnia.

Inne korzyści wynikające z wykorzystania Equilume Performance Lighting

Jak się okazuje doświetlanie ma szerokie zastosowanie nie tylko w przypadku koni hodowlanych. Wykorzystanie tego unikalnego systemu, który obejmuje w pełni zautomatyzowane, inteligentne oświetlenie stajni i mobilne maski świetlne zaprojektowane pozwala maksymalizować zdrowie, wzrost, dobrostan i wydajności koni. Ten rewolucyjny system wykorzystuje wszystkie zalety naturalnego światła dziennego dla konia w stajni i umożliwia ciągłą ekspozycję na optymalne oświetlenie podczas podróży lub też na pastwisku. Wiosna jest “przyspieszana”, a jesień opóźniona, co w naturalny sposób wydłuża okres szczytowej sprawności fizycznej i zdolności treningowych. Co ciekawe zastosowanie światła ma również pozytywny wpływ na okrywę włosową Każdy wie, że jednym z lepszych wskaźników ogólnego zdrowego u konia jest lśniąca, gładka sierść. Produkty Equilume Performance Lighting naśladują długi letni dzień, stymulując sezonowe hormony, w tym prolaktynę, które pozwalają koniowi wytworzyć i utrzymać lśniącą sierść typową dla tego okresu. Biologicznie efektywne światło dostarczane przez nasze inteligentne oświetlenie stajni i mobilne maski świetlne zapewnia wystarczające obniżenie poziomu melatoniny, aby utrzymać gładką letnią sierść w miesiącach zimowych, jednocześnie optymalizując reakcję mięśni konia na ćwiczenia.

Maski dostępne na zamówienie w Anawet, więcej informacji TUTAJ.

***

Autorką artykułu jest dr n. wet Anna Grabowska, absolwentka UP Wrocław, której tematem pracy doktorskiej było „Zastosowanie inhibitora Na/K ATPazy w kriokonserwacji zarodków końskich”. Doktor Anna Grabowska to założycielka kliniki koni Anawet, specjalizującej się w zakresie rozrodu koni i stale współpracującej z największymi europejskimi stacjami ogierów takimi jak Zuchthof Klatte, Hengstation Beerbaum czy Van Olst Horses. 

© Artykuł sponsorowany, fot. Anawet

Back to top