Strona główna » Wiosenne pasienie – 5 zasad o których warto pamiętać

Wiosenne pasienie – 5 zasad o których warto pamiętać

Maj to w Polsce tradycyjnie początek okresu pastwiskowego. To doskonała pora by zadać sobie pytanie „Jak mądrze wypasać konie?”

Niemieckie podręczniki hodowlane sugerują by na jednego konia hodowlanego przypadał 1 ha pastwiska. Inne źródła mówią o przedziale 0,5-1 ha. W jednym wszyscy są zgodni. Dostęp do wysokiej jakości pastwisk ma wiele zalet.

Jakie zalety niesie ze sobą pastwiskowanie koni?

  • pasienie się to dla koni najbardziej naturalny sposób pobierania pokarmu
  • zapewnia swobodny, niewymuszony ruch
  • przebywanie na pastwisku, szczególnie w stadzie, pozwala koniom realizować ich potrzeby społeczne
  • w przypadku klaczy hodowlanych przebywanie na pastwisku, w stadzie zwiększa szansę na występowanie regularnych, dobrych cykli rujowych
  • wysokiej jakości trawa jest bardzo wartościową paszą, w dodatku jest lekkostrawna i łatwa w pobieraniu

Widzimy więc, że przebywanie koni na pastwisku wiąże się z szeregiem korzyści i warto by umożliwić koniom korzystanie z nich.

Jak wypasać mądrze? 5 zasad, o których warto pamiętać

1.Przyzwyczajaj stopniowo

Aby uniknąć problemów trawiennych czy metabolicznych oraz problemów z kopytami konie do sezonu pastwiskowego należy przyzwyczajać stopniowo. Zależnie od stanu zdrowia konia dobrze by pierwszy wypas trwał od 15 do 30 minut. Czas ten wydłuża się stopniowo, obserwując konia.

2. Uwaga na konie w grupie ryzyka ochwatu i chorób metabolicznych.

Młoda trawa to prawdziwy skarb i bogactwo składników mineralnych i witamin, ale jest też bardzo zasobna w cukry. Z tego powodu zdrowie koni może na młodej trawie ulec pogorszeniu. Dla takich koni szczególnie niebezpieczny jest poranny wypas po zimnej nocy kiedy trawa zawiera najwięcej cukrów. 

3. Wypasaj mądrze – podziel pastwisko na kwatery

Wydzielenie kwater na pastwisku wpływa korzystnie na jego wykorzystanie. Gdy konie pasą się na jednej kwaterze inne mają czas by odrosnąć

4. Bezpieczne pastwisko czyli jakie?

Pastwisko, na którym przebywają konie musi być bezpieczne – przed pierwszym wypuszczeniem konieczna jest kontrola nie tylko ogrodzeń, ale również podłoża i wyrównanie ewentualnych dziur i innych pułapek. Warto przyjrzeć się również runi pastwiskowej i sprawdzenie czy występują w niej rośliny szkodliwe dla koni.

5. Pamiętaj o wodzie

Mimo, że młoda trawa zawiera dużo wody, koniom przebywającym na pastwisku należy zapewnić stały dostęp do czystej wody. Kiedy pastwisko jest bujne warto udostępnić również dostęp do słomy. Konie potrzebują również źródła włókna trudniej strawnego.

© Eurobreeding.com, artykuł powstał przy współpracy z firmą Optifeed, która zajmuje się żywieniem koni, a pod swoją opieką ma m.in. konie Jarosława Skrzyczyńskiego

#lokowanieproduktu

Back to top