Strona główna » Z-Festival Poland – wyniki

Z-Festival Poland – wyniki

W sobotę, 2 lipca w Stadninie Koni Kruszyńscy w Rościsławicach niedaleko Trzebnicy odbyła się druga edycja Z-Festival Poland.

Belgijski duet sędziowski: Floris van Leuken & Louis de Cleene, ocenił blisko 30 źrebiąt, w dwóch kategoriach: Klaczki 2022 i Ogierki 2022, nie tylko przyznając tytuły czempionów, ale również kwalifikując trzy źrebięta na aukcję organizowaną przez Zangersheide. Sędziowie w trakcie oceny przyznawali noty za 5 cech: poprawność, ruch, typ, wrażenie ogólne i linię żeńską.

W licznie obsadzonej grupie klaczek do ringu finałowego awansowało sześć klaczek. Po tytuł czempionki sięgnęła efektowna Kassama O2 Z (Kassander van’t Roosakker x Darco) hod. Tomasz Olszewski/wł. Renata Osiecka. Klaczka w doskonałym nowoczesnym typie była faworytką nie tylko sędziów, ale również licznie zgromadzonej publiczności. Drugie miejsce wywalczyła reprezentantka gospodarzy, energiczna i doskonale ruszająca się Cassidy Plus Z (Comilfo Plus Z x Contendro II) hod./wł. Iwona i Przemysław Kruszyńscy. Na najniższym stopniu podium stanęła bardzo typowa i atletyczna Oh Valentina MZ Z (Omano BC x Cornet Obolensky) hod./wł. Michał Zdebel. 

Choć klasa ogierków nie była tak liczna jak klaczek, rownież tu toczyła się zacięta rywalizacja rywalizacja. Tytuł czempiona przypadł w udziale otwierającemu kategorię ogierkowi Tangelo Ta Belle KG Z (Tangelo van de Zuuthoeve x Harley VDL) hod./wł. Krzysztof Górski. To kolejne źrebię w bardzo dobrym, nowoczesnym typie konia sportowego, obdarzone znakomitym ruchem. Drugi był Verdini G&O Z (Verdi TN x Candillo) hod./wł. Krzysztof Górski & Tomasz Olszewski. Ogierek ten ma rewelacyjne pochodzenie, jest bowiem półbratem znakomitego sportowca, ogiera Quel Homme de Hus. Na trzeciej pozycji sędziowie umieścili źrebię gospodarzy, og. Cortino Z (Check In x Copito) hod./wł. Iwona i Przemysław Kruszyńscy & Tal Milstein. Cortino Z charakteryzuje się „męską miną”, poprawnością i świetnym ruchem. 

Gratulacje należą się wszystkim hodowcom, którzy włożyli trud w przygotowanie źrebiąt i przyjechali do Rościsławic aby zaprezentować swój dorobek. Wielkie brawa dla właścicieli ośrodka i całej ekipy. To kolejne niezwykle dobrze i zawodowo przeprowadzone wydarzenie hodowlane w Polsce. 

Wyniki ringów finałowych i komentarz sędziów poniżej. 

Wyniki ringów finałowych

Klaczki

 1. Kassama O2 Z (Kassander van’t Roosakker x Darco) hod. Tomasz Olszewski/wł. Renata Osiecka
 2. Cassidy Plus Z (Comilfo Plus Z x Contendro II) hod./wł. Iwona i Przemysław Kruszyńscy
 3. Oh Valentina MZ Z (Omano BC x Cornet Obolensky) hod./wł. Michał Zdebel
 4. Eazy Queen Z (Eldorado van de Zeshoek x Monsum) hod./wł. Katarzyna Czaprańska
 5. Coomta Belle KG Z (Comme Il Faut x Harley VDL) hod./wł. Krzysztof Górski
 6. Conthielle O&P Z (Conthargos x Malito de Reve) hod./wł. Tomasz Olszewski & Sergiusz Przykłota

Tuż przed ogłoszeniem zwyciężczyni, o kilka słów komentarza pokusił się oceniający źrebięta Louis de Cleene. Sędzia chwalił wysoki poziom prezentowanych klaczek. Oto jego krótki komentarz do najlepszej trójki.

Kassama O2 Z

To klaczka w znakomitym typie sportowym, dokładnie w takim w jakim chcielibyśmy oglądać źrebięta, w dodatku obdarzona świetnym ruchem. Jest ona córką jednej z najlepszych klaczy hodowlanych na świecie Panama du Seigneur. Jedyne do czego mieliśmy drobne zastrzeżenia to fundament, który mógłby być mocniejszy. 

Kassama O2 Z

Cassidy Plus Z

Ta zaawansowana w krew klaczka, posiada naszym zdaniem X-factor, wyróżnia się poprawną budową, siłą, świetnym ruchem i ekspresyjnością. Tryska energią.  Choć nie ma tak komercyjnego rodowodu jak zwycięska klaczka, zdecydowanie warto jej się przyglądać. 

Cassidy Plus Z

Oh Valentina MZ Z

Córka Omano BC, Oh Valentina MZ Z to klaczka obdarzona znakomitym ruchem, bardzo poprawna w super typie, ekspresyjna. 

Oh Valentina MZ Z

Ogierki 

 1. Tangelo Ta Belle KG Z (Tangelo van de Zuuthoeve x Harley VDL) hod./wł. Krzysztof Górski
 2. Verdini G&O Z (Verdi TN x Candillo) hod./wł. Krzysztof Górski & Tomasz Olszewski
 3. Cortino Z (Check In x Copito) hod./wł. Iwona i Przemysław Kruszyńscy & Tal Milstein
 4. Chacco Volt Z (Chaccothage Blue PS x Now Or Never M) hod./wł. Krystyna Kądzielawa
 5. Kenzo Z (Karramba Z x Ekwador) hod./wł. Andrzej Gołaś

Podobnie jak w przypadku klaczek, również tuż przed ogłoszeniem wyników zwycięskiej trójki ogierków, usłyszeliśmy kilka zdań komentarza na temat źrebiąt od Louisa de Cleene.

Trzeba przyznać, że w tym roku klaczki prezentowały zauważalnie wyższy poziom niż ogierki. Bardzo wyraźnie widzimy rosnący z roku na rok poziom hodowli w Polsce, rosnącą jakość źrebiąt. Musimy jednak zwrócić uwagę na kondycję kilku źrebiąt, która naszym zdaniem była niewystarczająca. Należy pamiętać, że odrobaczanie stanowi ważny element odchowu źrebiąt. 

Tangelo Ta Belle KG Z

To bardzo silny i efektowny źrebak, na długiej nodze, w nowoczesnym sportowym typie, w dodatku obdarzony znakomitym ruchem. Kryjąc klacz Tangelo van de Zuuthoeve należy pamiętać, aby dobierać do niego klacze z krwią, („gorące”, idące do przodu – przyp. red.).

Tangelo Ta Belle KG Z

Verdini G&O Z

Verdini jest ogierkiem na długiej nodze, w dobrym sportowym typie, z krwią i świetnym galopem. To półbrat znakomitego skoczka Quel Homme de Hus.

Verdini G&O Z

Cortino Z

To źrebię może bez wielkich sław w rodowodzie, ale od znakomitej chodzącej konkursy 160 cm matki. Jest to koń w „niemieckim typie”, bardzo męski, doskonale rozwinięty, z bardzo dobrym frontem i świetnym ruchem. 

Cortino Z

© Eurobreeding.com, fot. Oliwia Chmielewska

eurobreeding

Back to top