Strona główna » Z pasją w sercu, impresje z VI Czempionatu Źrebiąt Holsztyńskich w Polsce

Z pasją w sercu, impresje z VI Czempionatu Źrebiąt Holsztyńskich w Polsce

Prawdziwie letnia pogoda towarzyszyła rozegranemu wczoraj w Glinnie VI Czempionatowi Źrebiąt Holsztyńskich w Polsce. Gospodarzem wydarzenia była KNT Stajnia Sportowa Kasperscy.

Tradycyjnie czempionat rozpoczęła ocena klaczy-matek. Następnie komisja w składzie Stephan Haarhoff (hodowlany szef Związku Holsztyńskiego, od 1 czerwca kierujący całą organizacją) i dr Stefanie Bergmann oraz Henryk Soboń (tłumacz i spiker) oceniła trzydzieści źrebiąt o rodowodach skokowych. Zdecydowanie większą grupę stanowiły ogierki, których przedstawiono aż 22. Stawkę uzupełniało 8 interesujących klaczek.

Wydarzenie choć kameralne, zorganizowano z rozmachem. Na hodowców najlepszych źrebiąt czekały vouchery ufundowane przez firmy Equi Salus, NTB, zniżki na nasienie młodych ogierów Związku Holsztyńskiego, a dla hodowcy superczempiona voucher na porcję nasienia ogiera Emerald van 't Ruytershof ufundowany przez gospodarzy, rodzinę pp. Kasperskich.

Od lewej: Stephan Haarhoff, Henryk Soboń i Dr Stefanie Bergmann

Córka Emeralda najlepsza

W wyniku pracy komisji wyłoniono osiem źrebiąt, które pojawiły się na placu pokazowym ponownie, by powalczyć w ringach finałowych. Do tytułów pretendowało sześć ogierków (27% przedstawionych) i dwie klaczki (25%). W liczniejszej grupie ogierków rywalizacja była wyjątkowo zacięta. Komisja wyraźnie stawiała na konie w sportowym typie, obdarzone bardzo dobrym ruchem. Tytuł Czempiona wywalczył elegancki, nowoczesny i w długich liniach syn Diablue PS od klaczy Contender x Lavall I, którego właścicielem i hodowcą jest Maciej Bukowiec. Na drugiej pozycji uplasował się znakomity ruchowo syn ogiera Emerald i córki ogiera Casall hod./wł. Arkadiusz Kasperski, Stamm 104A. Miejsce trzecie i tytuł II Wiceczempiona powędrował do jednej z gwiazd Baborówko Foal Auction 2023, ogierka Concas Diamond ML (Conthargos x Casall x Contender), Stamm 104A. Komisja określiła go jako źrebię w nowoczesnym sportowym typie ze znakomitym ruchem, Co ciekawe klacz O-Contendra B, pełna siostra ogierów Contendro I i Contendro II – to prababka I i jednocześnie babka II Wiceczempiona.

W skromnej, dwukonnej grupie klaczek po tytuł Czempionki sięgnęła nowoczesna i bardzo żeńska córka ogiera Emerald od klaczy La Casilla KN (Casall x Coriander) hod./wł. Arkadiusz Kasperski, Stamm 776. Tuż za nią uplasowała się gumowa, dynamiczna córka Comme Il Faut i córki ogiera Emerald hod. Wojciech Kasperski/wł. Waldemar Kasperski, Stamm 104A.

Ostatnim akcentem było porównanie Czempiona i Czempionki. Decyzją komisji tytuł Superczempionki powędrował do klaczki.

Czempionka klaczek Emerald x Casall

Czempion ogierków: Diablue PS x Contender

Wyniki Czempionatu

Czempionat klaczek

Czempionka: Kat nr 56 Emerald x Casall, hod./wł. Arkadiusz Kasperski, Stamm 776
Wiceczempionka: Kat nr 58 Comme Il Faut x Emerald , hod. Wojciech Kasperski/wł. Waldemar Kasperski, Stamm 104A

Czempionat ogierków

Czempion: Nr kat. 2 Diablue PS x Contender, hod./wł. Maciej Bukowiec, Stamm 474A
I Wiceczempion: Nr kat. 9 Emerald x Casall, hod./wł. hod./wł. Arkadiusz Kasperski, Stamm 104A
II Wiceczempion: Nr kat. 22 Conthargos x Casall, hod./wł. Tomasz Olszewski, Stamm 104A

VI miejsce: Nr kat. 20 Casall x Corland, hod./wł. Jakub Nowacki, Stamm 18B1
V miejsce: Nr kat. 12 Eldorado x Canto, hod. Wojciech Kasperski/wł. Waldemar Kasperski, Stamm 104A
VI miejsce: Nr kat. N1 Update x Glasgow Janske, hod./wł. Rudolf Jansky (CZE)

SUPERCZEMPION: Kat nr 56 Emerald x Casall, hod./wł. Arkadiusz Kasperski, Stamm 776

Myślę, że widzieliśmy źrebięta bardzo wysokiej jakości, mieliśmy tu wiele międzynarodowych rodowodów. To co charakterystyczne dla polskich hodowców to fakt, że sięgają oni wyłącznie po najlepszy materiał hodowlany. Jestem szczęśliwy i wdzięczny, że mogłem tu dzisiaj być – tak na gorąco czempionat skomentował Stephan Haarhoff – Szef Związku Holsztyńskiego.

Katalog czempionatu jest dostępny TUTAJ

Wiceczempionka klaczek Comme Il Faut x Emerald

I Wiceczempion ogierków: Emerald x Casall

II Wiceczempion ogierków: Conthargos x Casall

Maciej Bukowiec, hodowca czempiona ogierków odbiera gratulacje z rąk szefa Związku Holsztyńskiego

Krótko o skali ocen

W trakcie premiowania komisja sędziowska przyznawała dwie oceny za typ (w tej ocenie zawiera się również ocena pokroju) i ruch. W Holsztynie noty nie są nigdy podawane na głos. By źrebię uzyskało premię hodowlaną musi jednak uzyskać przynajmniej dwie „7”. Do ringu czempionatowego są natomiast zapraszane konie z przynajmniej jedną „8” przy czym druga nota nie może być niższa niż 7. Źrebięta zaproszone do ringu finałowego były prezentowane ponownie, w tym czasie sędziowie zdecydowali o kolejności zajmowanych miejsc.

Rodzinna pasja i sprawdzony zespół

VI Czempionat Źrebiąt Holsztyńskich nie odbyłby się bez zaangażowania grupy ludzi, którzy włożyli całe serca w organizację tego pięknego wydarzenia hodowlanego. Gorące podziękowania należą się rodzinie państwa Kasperskich, którzy nie tylko zadbali o europejski wygląd ringu czempionatowego, ale stworzyli prawdziwie serdeczną, rodzinną atmosferę w jego trakcie.

Nad formalnościami czuwali Katarzyna Wolf i Arndt Ehlers, a sprawny przebieg wydarzenia był w dużej mierze zasługą świetnych prezenterów, którzy pracowali niestrudzenie mimo wysokich temperatur.

Gratulujemy serdecznie i zapraszamy za rok!

© Eurobreeding.com, fot. Oliwia Chmielewska, na zdjęciu tytułowym ogierek Diablue PS x Contender

Back to top