Strona główna » Zbliżenie na: Uriko

Zbliżenie na: Uriko

Jaki ojciec, taki syn i wnuk. Nieczęsto zdarza się, żeby w wieku zaledwie 17 lat ogier posiadał własną linię męską. Dlatego o Uriko głośno jest nie tylko w Niemczech. W ślady ojca poszedł United Way. Na dobrej drodze jest także Union City, syn tego ostatniego. Cała trójka rezyduje w pobliżu Hamburga, w malowniczym Elmshorn, gdzie mieści się stacja ogierów należących do Związku Holsztyńskiego.

“Uriko to dziś w Holsztynie bardzo potrzebny ogier”

Wrzesień 2012. Do Behrendorf przyjeżdżam z Grześkiem Mieleńczukiem. Na miejscu jest już Jurek Fedorski. Siadamy przy stoliku. Wkrótce rozpoczyna się aukcja źrebiąt. 

Dołącza do nas Lothar Völz, którego przy okazji pytam o Uriko. “To dziś w Holsztynie bardzo potrzebny ogier” – rzeczowo odpowiada hodowca wybitnego Caretino. Tymczasem kilkadziesiąt kilometrów od Behrendorf, po pastwiskach biega pięciomiesięczny Uricas v/d Kattevennen. Nadchodzi nowa era.


Uriko KWPN (Untouchable x Lavito), 2007, hod. J. Aaldering & K. Swelheim, został zakupiony w Holandii jako 3-latek. Reprezentuje holsztyńską rodzinę nr 4172. Wiele świetnych koni wydała na świat. Wystarczy wspomnieć o blisko spokrewnionych z Uriko skoczkach, takich jak jego półbrat High Touch (1.45m, Morgan Ward), ponadto Balourado (1.60m, Robert Smith), Good Friends (1.45m, James Smith), Hotspot (1.50m, Alberto Michan), Impossible (1.45m, Zazou Hoffman), Usain Blanc C (1.45m, Niklas Betz), Faults Free (1.55m, Piet Raijmakers Jr.), Tamuro (1.45m, Ludo Philippaerts), Utah Z (1.50m, Guilherme Saraiva de Moraes Filho), Doratus Star (1.50m, Jody Bosteels), Candy Man (1.60m, Nicolas Houzelle), Nikita (1.50m, Katharina von Essen), Don de Semilly (1.50m, Hannah Vetterli). Niezły Califax, stacjonujący niegdyś u Paula Schockemöhle to również przedstawiciel tej wybornej rodziny.

Władze Związku Holsztyńskiego od początku zdawały sobie sprawę, jakiej klasy ogier na stałe zacumował w Elmshorn. W maju 2011, Uriko otrzymuje holsztyńską licencję. Jesienią tego samego roku zalicza test 70-dniowy w Schlieckau z oceną końcową 7,88 (indeks skokowy 8,58). Tym samym potwierdza drzemiące w nim możliwości. Zjednuje sobie przychylność wymagających hodowców. Jednocześnie wzbudza zainteresowanie jeźdźców. I tak trafia do sportu, z biegiem czasu osiągając poziom 1.50m (Maximilian Gräfe, Ebba Johansson).

Uriko & Ebba Johansson, fot. Janne Bugtrup
Uriko

Hodowlana gwiazda Związku Holsztyńskiego


Ale dopiero w hodowli pokazuje, na co go naprawdę stać.

Do najlepszego potomstwa Uriko należą: wspomniany Uricas v/d Kattevennen (1.60m, Harrie Smolders), Bull Run’s Jireh (1.60m, Kristen Vanderveen), Charisma HS (Richard Vogel), Ulania 3 (1.60m, Donald Whitaker), Untouched (1.60m, Christian Hess), Uriga VA (1.55m, Diarmuid Howley), Uniquo (1.55m, Jérôme Guery), Ultimo 138 (1.50m, Ruben Romp). Ozdobą polskich parkurów jest licencjonowany syn Uriko, og. U2 (1.45m, Bartosz Adamus).

Uricas vd Kattevennen
Harrie Smolders & Uricas VD Kattevennen

Bartosz Adamus & U2

Jak do tej pory, szczyci się w Holsztynie 9 licencjonowanymi synami i 45 aktywnymi w hodowli córkami (6 klaczy posiada premię związkową, a 5 państwową). 

W 2016, syn Uriko, Unlimited, zostaje wybrany zwycięzcą körungu holsztyńskiego.

Rok później licencję holsztyńską otrzymują pełni bracia wał. Bull Run’s Jireh: Uno I i Uno II (oba z embriotransferu). Pierwszego z nich wybrano w Neumunster rezerwowym zwycięzcą. 

Uriko to koń nowoczesny, atletyczny, z bardzo dobrą linią górną. Nienaganne grzbiety widać także u jego potomstwa. Nie sprawia jakichś szczególnych trudności przy doborze. Klacze powinny być jezdne i chętne do pracy, co wyraźnie podkreślają władze hodowlane Związku Holsztyńskiego.

Obiecujący następca

I tym sposobem dotarliśmy do syna Uriko, og. United Way, którego matka, Carassina ex Marassina (Concerto II), startowała na poziomie 1.60m (Thomas Kleis). Zwyciężyła w Derby Hamburga w 2009. Druga matka, Wodka II, dała 7 koni o statusie Black-Type, w tym ogiery: Clearway (1.55m, Lars Bak Andersen) i Conway I (1.50m, McLain Ward). Dodajmy, że United Way jest blisko spokrewniony z Uricas’em v/d Kattevennen.

Premiowanego w wieku źrebięcym og. United Way, 2015 (Stamm 1916), bezsprzecznie możemy nazwać dzieckiem Związku Holsztyńskiego. Związek go wyhodował, odchował i jest jego właścicielem. 

Dwa lata później United Way staje w licencyjne szranki w Neumunster. Do Elmshorn wraca z tarczą. 

W kwietniu 2018  zalicza test 14-dniowy w Neustadt/Dosse. Końcowa ocena skokowa wyniosła 8,65. Była jedną z najlepszych. Chęć do pracy oceniono na 9,5. Uzdolnienia skokowe i charakter także bardzo wysoko, bo na 9,0. 

W kolejnym roku, w Verden, potwierdza, że wynik z Neustadt nie był dziełem przypadku. Test sportowy wypadł znakomicie (skokowy wynik końcowy 8,86, w tym możliwości 9,3). Czas na podbój parkurów. Swoje pierwsze starty zalicza pod Ebbą Johansson w 2019. Uzyskuje drugie miejsce w kwalifikacjach do Landeschampionatu dla czterolatków z wynikiem 8,2. Jako sześciolatek (po rocznej nieobecności spowodowanej kontuzją), wygrywa konkursy z wynikami do 9,2. Aktualnie jest skoczkiem poziomu 1.30m (Lucas Wenz).

United Way
United Way

Śladami słynnego ojca

Na hodowlanym podwórku, od początku zachwyca jakością źrebiąt. 

Szczególną uwagę zwracają: zwycięzca premiowania okręgu Pinneberg w 2020, ogierek United Way x Casall i klaczka United Way x Colman, sprzedana 2022 do Francji na Holsteiner Elte-Fohlenauktion za 25 tys. euro. Przypomnijmy, że podczas Elite-Reitpferdeauktion, klacz United Way x Diarado, trafiła do Włoch za 72 tys. euro.

Aktualnie w Holsztynie aktywnych w hodowli jest 16 córek og. United Way (3 z premią związkową i 1 z państwową). Posiada 5 uznanych synów.

W premierowym roczniku daje og. Update (m. po Quo Vados I) 2019, który pomimo pewnych kontrowersji, uzyskał licencję rodzimego Związku. Update stacjonuje w Elmshorn, podobnie jak dwóch innych synów og. United Way: uznany w grudniu 2023, United Pleasure (m. po For Pleasure) oraz Union City. 

Utalentowany wnuk

Niezwykle urodziwego, obdarzonego doskonałym ruchem og. Union City, 2020 (Stamm 18A2), wyhodował Art Bartholomäus. Jest pierwszym licencjonowanym synem Cathy, klaczy blisko spokrewnionej z wałachem Discovery (1.60m, Dani G. Waldman).

Jak przystało na sukcesora błyskotliwie rozwijającej się linii męskiej, Union City w lutym ubiegłego roku sięga po tytuł wice zwycięzcy körungu holsztyńskiego, a następnie zalicza skrócony test w Munster-Handorf z oceną końcową za skoki 8,11. 

Imponuje jezdnością (8,50), chęcią do pracy (8,20) oraz galopem (8,20). 

Hodowcy wiążą z tym długonogim ogierem ogromne nadzieje. Pierwsze źrebięta po Union City właśnie teraz przychodzą na świat. 

Union City
Wnuk Uriko – Union City, luty 2023, licencja holsztyńska

***

Powiązane linki

Uriko, luty 2024

© Piotr Hass-Sandej, fot. Oliwia Chmielewska (jeżeli nie podpisano inaczej)

eurobreeding

Back to top