Strona główna » Haras de Hus kończy działalność

Haras de Hus kończy działalność

Położona w północno-zachodniej Francji stadnina Haras de Hus po 20 latach oficjalnie kończy swoją działalność. Na sprzedaż trafiły wszystkie konie hodowlane, a także zarodki i mrożone nasienie.

Międzynarodowe sukcesy

Stadnina powstała w 2004 roku. Jej założyciel, Xavier Marie kładł duży nacisk na sport. Należące do niego konie startowały z powodzeniem w ujeżdżeniu i skokach. Były to między innymi: So Secret, Don Juan de Hus, a w skokach Quel Homme de Hus – przy czym należy zaznaczyć, że Quel był własnością de Hus tylko do 2014 roku, a więc przed swoimi największymi sukcesami oraz Conrad de Hus. Z przydomkiem „de Hus” na światowych parkurach występowała również znakomita Silvana (Kevin Staut) – Wicemistrzyni Świata z Lexington (2010).

Jednym z bardziej spektakularnych zakupów Haras de Hus było nabycie klaczy Poetin za 900 000 euro. Niestety okazało się, że sprzedawana w 2005 roku klacz chorowała na ochwat. W jego wyniku w grudniu tego samego roku Poetin musiała zostać uśpiona. Xavier Marie nie poddał się i postanowił powalczyć o zachowanie jej dziedzictwa genetycznego. I tak w 2007 roku, dzięki współpracy z Cryzootech urodziły się jednak dwa klony słynnej klaczy. Oba Xavier Marie wykorzystał w hodowli. Od jednej ze sklonowanych klaczy pochodzi startujący w międzynarodowym sporcie Dorian Grey de Hus. We Francji pozostają czynne w hodowli również córki sklonowanej Poetin.

Działające przy Haras de Hus nowoczesne centrum rozrodu pozostanie czynne przynajmniej do MŚMK w Lanaken czyli do połowy września.

20 milionów euro

Stadnina została przeznaczona na sprzedaż trzy lata temu. W związku z tym, że nie udało się znaleźć nowego właściciela w grudniu pojawiła 23′ się oficjalna informacja o sprzedaży. Cena? 20 milionów euro. Oferta dotyczy sprzedaży łącznie 120 ha ziemi oraz znajdujących się na nich nieruchomości w tym należącego do stadniny pałacu, centrum rozrodu, ośrodka jeździeckiego oraz wszystkich koni.

Haras de Hus

Haras de Hus

© Eurobreeding.com, fot. Haras de Hus

eurobreeding

Back to top