Strona główna » Esmeraldo zwycięzcą 51. Holsteiner Hengstkörung, 28-30.10.2021 Neumünster

Esmeraldo zwycięzcą 51. Holsteiner Hengstkörung, 28-30.10.2021 Neumünster

W miniony weekend w Holstenhalle w Neumünster odbyło się uznawanie ogierów holsztyńskich z rocznika 2019. Relacja i wyniki poniżej.

Powiew świeżości

Tegoroczne uznawanie odbyło się po raz pierwszy pod przewodnictwem nowego dyrektora ds. hodowli koni Związku Holsztyńskiego – Stephana Haarhoffa. Sędziowie przez trzy dni ocenili 66 ogierów ubiegających się o licencję hodowlaną. W pracach komisji uczestniczył również gość z Holandii, doskonale znany polskim hodowcom – Jan Greve. Tradycyjnie körung rozpoczęła prezentacja na płycie, na twardej nawierzchni. Następnie ogiery ujeżdżeniowe oceniano w ruchu, a skokowe w skokach luzem.

Wstęp na wydarzenie miały wyłącznie osoby z certyfikatem COVID-19, co pozwoliło przeprowadzić wydarzenie przy pełnych trybunach i bez maseczek. Zupełnie jak za starych, dobrych czasów.

Faworyt publiczności ze zwycięskim tytułem

Spośród 66 zaprezentowanych kandydatów licencję otrzymały 22 ogiery. Pięć z nich komisja wyróżniła premią. Zdecydowana większość ogierów skokowych, również nieuznanych, pokazała bardzo dobre lub nawet znakomite skoki. W kuluarach pojawiały się głosy, że to najlepszy rocznik od ładnych kilku lat. To niewątpliwie zasługa nowej księgi Holstein Global i otwarcia się związku na nową krew, dotąd praktycznie nieobecną w Holsztynie. Uznane ogiery pochodziły aż po 21 różnych reproduktorach. Dwóch synów miał jedynie Sandro Junior (Sandro Boy x Singulord Joter), debiutujący w hodowli w 2018 roku, zwycięzca Holsteiner Hengstkörung 2017.

Zwycięzca, katalogowy nr 41 Esmeraldo (Emerald x Caretino) od samego początku wzbudzał entuzjazm publiczności. Świetnie prezentował się już na płycie, pokazując doskonały, jak na konia skokowego, ruch, elastyczny, z bardzo dobrą pracą łopatek i grzbietu oraz aktywnym zadem. Ogier ten, o nieco nietypowym dla Holsztynu umaszczeniu, znakomicie pokazał się również w skokach luzem, wykazując przy tym świetny charakter i zrównoważenie. Tak jego występ skomentował Stephan Haarhoff:

Esmeraldo zaprezentował perfekcyjne skoki, ze świetną pracą przodu, dużą uwagą i możliwościami.

Esmeraldo pochodzi z hodowli Friedricha Meyera, prywatnie ojca drużynowej złotej medalistki WEG Kentucky 2010 – Janne Friederike Meyer-Zimmermann. Zawodniczka w trakcie swojej kariery dosiadała zarówno matki jak i babki zwycięskiego ogiera. Esmeraldo nie był wystawiony na sprzedaż i pozostał w rękach rodziny Meyer.

Tytuł Wicezwycięzcy powędrował do kalibrowego ogiera Chavaros II (Charleston x Con Air), bardzo podobnego do swojego ojca. Chavaros II był najdroższy podczas aukcji ogierów, odbywającej się tradycyjnie po ogłoszeniu wyników. Herbert Ulonska (Stall Maas J. Hell) wylicytował go za 115 000 euro. II Wicezwycięzca, kruczokary Sassiere (Sandro Junior x Contender) reprezentuje pierwszy rocznik po zwycięzcy z 2017 roku, ogierze Sandro Junior (Sandro Boy x Singulord Joter). W wyróżnionej premiami stawce znalazły się jeszcze: efektowny i nowoczesny Con Valor (Cornet Obolensky x Casall) oraz znakomicie skaczący Hanley Light (Hanley x Cassini I).

W gronie ogierów uznanych bez premii, w skokach luzem szczególnie wyróżniły się: wyhodowany w Danii Concur (Colman x Diamant de Semilly), pochodzący ze znakomitej, belgijskiej rodziny Qerly Chin oraz Mortimer (Manchester van’t Paradijs x Cascadello I).

Lista ogierów uznanych (wg kolejności katalogowej)

Ogiery premiowane

  • Zwycięzca: Esmeraldo (Emerald x Caretino) hod./wł. Friedrich Meyer
  • Wicezwycięzca: Chavaros II (Charleston x Con Air) hod. Reimer Detlef Hennings/ wł. Reimer Detlef Hennings & Dieter Mehrens
  • II Wicezwycięzca: Sassiere (Sandro Junior x Contender) hod. ZG Brugge/Krawatzki/wł. Elmgestut „Drei Eichen” GmbH
  • Con Valor (Cornet Obolensky x Casall) hod./wł. Manfred Allwörden
  • Hanley Light (Hanley x Cassini I) hod./wł. Claus-Heinrich Petersen

Esmeraldo (Emerald x Caretino)

Chavaros II (Charleston x Con Air)

Sassiere (Sandro Junior x Contender)

Con Valor (Cornet Obolensky x Casall)

Hanley Light (Hanley x Cassini )

Pozostałe ogiery uznane

  • Cleverness (Clarksville x Krack C) hod. Prof. Dr. Hartwig Schmidt/wł. Gabriele Block
  • Con de Revel (Canoso x Quidam de Revel) hod./wł. Gestuet Sprehe
  • Cape Calidus (Casall x Calido I) hod. Jendrik Oldekop/wł. Jendrik Oldekop & Michael Krawatzki
  • C-DreiPO (Chapeau x Quebec) hod. Eckard Bauer/ wł. Steffi Fiedler
  • Cooper II (Clarimo x Alcatraz) hod./wł. Manfred von Allwörden
  • Concur (Colman x Diamant de Semilly) hod./wł. Jesper Meyenburg
  • Deventer (Denver x Caretino) hod./wł. Hans-Hermann Gericke 
  • Darius (Dominator Z x Acodetto) hod. Kersten Lutzke/wł. Nadine Lutzke
  • Hulk (Halifax Van Het Kluizebos x Clarence) hod./wł. Campos Cria de Caballos de Deporte
  • Mortimer (Manchester van’t Paradijs x Cascadello I) hod. Christian Schröder/ wł. Christian Schröder & Wulf-Hinrich Hamann
  • Obano (Ogano Sitte x Carbano) hod./wł. Markus Jurgens
  • Sivas (Sandro Junior x Carolus I) ZG Brugge/Krawatzki/wł. Elmgestut „Drei Eichen” GmbH
  • Titus (Taloubet Z x Cormint) hod./wł. Kersten Lutzke
  • Unbreakable (United Way x Quo Vados I) hod./wł. Ute Witt & Witt Pferdezucht
  • Uragano (Urano de Cartigny x Quadros) hod./wł. Witt Pferdezucht
  • Uncas (Uriko x Casall) hod./wł. Hermann Hogreve
  • Zuccarello (Zuccero x Uriko) hod./wł. Holsteiner Verband

Polskie akcenty

Podczas tegorocznego uznawania do licencji przedstawiono dwa ogiery wyhodowane w Polsce, katalogowe nr 63 i 65: Uriko Rouge (Uriko x Talent Charboniere) i Unessco (Uriko x Caretino). Oba wyhodowała Katarzyna Bartosiewicz, a stanowią własność Anny Farysej. Niestety żaden nie uzyskał licencji. W gronie nieuznanych znalazł się również ogier Unchained (United Way x Cascadello I) wnuk klaczy B-Queen Melloni (Quidam de Revel x Baloubet du Rouet), którą swego czasu zakupiła stajnia Melloni Horses. Obecnie klacz jest czynna w hodowli w Niemczech.
Należy podkreślić, że podczas preselekcji na tegoroczny körung przedstawiono ponad 200 ogierów, a więc sam fakt kwalifikacji należy poczytywać za sukces.

Podczas aukcji koni wierzchowych mieliśmy jeszcze jeden polski akcent, w postaci wałacha Neptune P, pochodzącego po ogierze Number One, na którym sukcesy w konkursach międzynarodowych odnosi Maksymilian Wechta.

Tegoroczny körung był ostatnim odbywającym się jesienią. Po zmianie przepisów licencje ogierów będą odbywały się na początku roku. Następne uznawanie jest zaplanowane na luty 2023.

© Eurobreeding, fot. Oliwia Chmielewska

eurobreeding

Back to top