Strona główna » Matka Chacco-Blue sklonowana!

Matka Chacco-Blue sklonowana!

Nowoczesna technologia ponownie wykorzystana w hodowli koni. Contara (Contender x Godavari xx) matka legendarnego Chacco-Blue jest kolejnym wybitną klaczą, która doczekała się sklonowania.

Na początku roku w Yff Vandendriessche przyszły na świat trzy klaczki – wszystkie są klonami wspomnianej matki Chacco-Blue, klaczy Contara. Contara Alpha, Contara Beta i Contara Gamma należą do firmy Mares of Macha (MOM).

Początkowo planowaliśmy pozyskać zarodki od klaczy Contara. Niestety po nieudanych próbach postanowiliśmy spróbować klonowania. Udało nam się uzyskać trzy ciąże, które postrzegamy jako wspaniałą okazję dla świata hodowli. Z trzema klaczkami ta genetyka stanie się jeszcze bardziej dostępna dla hodowców na całym świecie, co jest spójne z wizją jaka towarzyszyła nam tworząc Mares Of Macha – tłumaczy Klaas De Coster. Nie zdecydowaliśmy jeszcze czy klacz będzie wykorzystywana w sporcie tak jak inne sklonowane konie jak Ratina Delta czy Otterongo Alpha Z czy tylko w hodowli. Ta decyzja zapadnie gdy klaczki osiągną wiek 5 lat – dodaje twórca Mares of Macha.

Pierwowzór, 29-letnia Contara (obecnie występująca pod imieniem MOM’s Contara) spędza emeryturę w stadninie Borgo la Caccia, położonej w północnych Włoszech, w połowie drogi między Mediolanem i Wenecją.

Contara nie jest pierwszym wybitnym, sklonowanym koniem. Wcześniej na świat przyszły klony takich koni jak Gem Twist (Gemini CL), Quidam de Revel (Quidam de Revel II CL), Ratina (Ratina Alpha, Beta, Gamma, Delta), czy Chellano Z (Chellano Alpha Z). Dość szeroko z klonowania korzystała stadnina Zangersheide, klonując poza Ratiną i Chellano również takie konie jak Air Jordan Z, Levisto Z czy Zandor Z.

Technika klonowania do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Przeciwnicy zarzucają jej, że zagraża populacji koni sportowych, poprzez jej zawężanie. Początkowo wiele ksiąg nie zezwalało na klonowanie. Do dziś jest ono zakazane m.in. w przypadku koni pełnej krwi angielskiej. Hodowla koni to proces rozłożony na lata i dziś trudno jeszcze ocenić jak sklonowane konie odnajdą się w hodowli czy sporcie.

Koncept Mares Of Macha powstał w 2018 roku, a jego twórcą jest Klaas De Coster, który rozwija projekt wspólnie z rodziną Devos. Jak mówią o sobie przedstawiciele marki MOM ich celem jest zwiększenie dostępności sprawdzonego materiału hodowlanego.

Chacco-Blue

© Eurobreeding.com, na podstawie informacji prasowej MOM, fot. Mares of Macha

eurobreeding

Back to top