Strona główna » 1996-2022 Colman

1996-2022 Colman

W wieku 26 lat na wiecznie zielone pastwiska pogalopował holsztyński Colman (Carthago x Lord x Marlon xx) hod. Klaus Meyn.

Rosły, mierzący 170 cm wzrostu ogier reprezentował ród założony przez pełnej krwi angielskiej ogiera Cottage Son. Ojcem Colmana był olimpijczyk Carthago, doskonale sprawdzony w sporcie, ojciec takich koni jak Mylord Carthago, Emir R czy Cicero Z. Matka ogiera Colman była mocno zaawansowana w krew (62,5%) i pochodziła po legendarnym Lordzie. Użyta w hodowli dała poza Colmanem, klacz Paula X (Newton), matkę skoczka poziomu 1.60 m, wałacha Stapleton Mist. Z tej samej linii (223B) pochodziły ponadto uznane ogiery Camposanto czy Conello.

Ze Stammu 223B pochodził też użyty w polskiej hodowli Loxley. Czwarta matka Colmana – Antika to również czwarta matka ogiera Loxley.

Kariera hodowlana

Colman przez całą swoją karierę hodowlaną stacjonował w Hengstation Völz. Jak wielu synów ogiera Carthago cieszył się dużą popularnością wśród hodowców. Według danych FN aż 1000 sztuk jego potomstwa startowało lub startuje w sporcie z czego przynajmniej 150 to konie S-klasy. W samych Niemczech jego potomstwo zarobiło ponad 3 mln euro. Wg statystyk Hippomundo w międzynarodowych konkursach 1.45-1.70 m startuje ponad setka potomków ogiera Colman.

LB Convall, fot. Oliwia Chmielewska

Następcy

W trakcie swojej długiej kariery hodowlanej Colman doczekał się ponad 40 uznanych synów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje z pewnością Contagio (od klaczy po Lordanos). Sam sprawdzony w międzynarodowym sporcie jest ojcem wspaniałego wałacha Coby 8, na którym sukcesy odnosi Philip Weishaupt. Obecnie Contagio stacjonuje w Zangersheide.

Innym bardzo dobrze sprawdzonym w sporcie synem Colmana jest LB Convall (od klaczy po Cascavelle), zwycięzca Grand Prix w Aachen. Niestety obaj wymienieni synowie Convalla byli dotychczas dość skromnie użyci w hodowli i na efekty ich działań będziemy musieli poczekać

Innym obiecującym synem ogiera Colman był, stacjonujący przez kilka sezonów w Związku Holsztyńskim, Catch. Jesienią został on jednak sprzedany do USA.

W Polsce fizycznie stacjonował m.in. Cancoon po Colman. Jego 22 córki otrzymały wpis do ksiąg.

© Eurobreeding.com, zdjęcie główne fot. Hengststation Völz

eurobreeding

Back to top