Strona główna » Przyszłość stacji ogierów Związku Holsztyńskiego pod nowym przywództwem

Przyszłość stacji ogierów Związku Holsztyńskiego pod nowym przywództwem

W 2022 roku po blisko 40 latach pracy na zasłużoną emeryturę przeszedł Norbert Boley, dyrektor zarządzający stacją ogierów Związku Holsztyńskiego (Holsteiner Verband Hengsthaltungs GmbH. Jego miejsce zajął 43-letni Sebastian Rohde.

Norbert Boley zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko. To za jego „panowania” stację zasiliły takie gwiazdy jak Cassini I, Corrado I, Livello, Uriko, Caretino czy pozostający dziś jej fundamentem znakomity Casall. W ostatnich latach stacja otworzyła się na nową dla Holsztynu krew, czego efektem był sprowadzenie dwóch ogierów z rodziny Qerly Chin: Million Dollar i Nohoval Z.

Urodzony w sercu Holsztynu Rohde, przez sześć lat (do 2010) był szefem działu aukcji Związku Holsztyńskiego. Sukcesy odnosił również jako jeździec: w 2003 doprowadził ogiera Catoki do srebrnego medalu Bundeschampionatu. Zapytaliśmy więc Sebastiana Rohde jakie są jego plany rozwoju stacji.

Gdzie widzi Pan stację ogierów Związku Holsztyńskiego w Elmshorn za 10 lat?

Widzę ją jako silne, prężne przedsiębiorstwo, które dzięki sprawdzonej, topowej genetyce holsztyńskiej i dolewowi obcej krwi będzie dalej mocno wpływać na światową hodowlę koni sportowych.

Jakie są Pana cele na przyszłość?

Ogiery będące własnością Związku Holsztyńskiego prezentują potencjał, który wymaga ciągłej pracy i rozwoju. Użytkowanie ogierów w sporcie ma ogromne znaczenie dla naszych hodowców. Bardzo ważne jest by młodym ogierom umożliwić rozwój kariery sportowej już od najmłodszych lat. To wymaga wyczucia i rozwagi. Tylko właściwie przeprowadzony proces szkoleniowy zapewni trwałe i dalekosiężne efekty co z kolei gwarantuje rozpoznawalność i popularność wśród hodowców. Kolejnym celem jest pełne wykorzystanie potencjału genetycznego ogierów holsztyńskich we wszystkich konkurencjach jeździeckich.

Naturalnie jesteśmy nastawieni przede wszystkim na skoki, jednocześnie nasze sukcesy w WKKW i ujeżdżeniu pokazują, że dzięki wysokiej jakości materiałowi żeńskiemu jesteśmy w stanie produkować doskonałe konie również do innych konkurencji. By nadal realizować ten cel musimy zadbać o to, żeby w ofercie stacji znalazły się ogiery potrafiące sprostać tym wymaganiom i jednocześnie takie, które będą interesujące dla naszych hodowców.

Jak globalizacja wpływa na realizację zakładanych celów?

Wykorzystując globalizację w hodowli chcielibyśmy dotrzeć do jak największej rzeszy hodowców koni sportowych i dać im się porwać holsztyńskiej genetyce. Już teraz widzimy, że cieszy się ona rosnącym zainteresowaniem zagranicznych hodowców i moim zdaniem w przyszłości ten proces będzie się potęgował.

Kolejnym z naszych celów jest więc służenie radą i roztaczanie opieki nad hodowcami koni holsztyńskich w Niemczech i poza ich granicami. Mam nadzieję, że trzymanie się wytyczonych celów, pozwoli nam na utrzymanie, a może nawet wzmocnienie pozycji stacji związkowej na europejskim rynku.

Cahil (Cornet Obolensky x Contender) jedna z młodych gwiazd Holsteiner Verband Hengsthaltungs GmbH

© Eurobreeding.com, fot. Oliwia Chmielewska

Back to top